Subiect: Dermogenys Pusilla

Si daca tot vorbim de vivipari, ce zice.ti de Dermogenys Pusilla ?
Un peste destul de interesant din punctul meu de vedere ....

Re: Dermogenys Pusilla

Urat peste  :pp

Re: Dermogenys Pusilla

salut ! Din ce vad in ultima poza vad ca ii hraneste cu larve de chironomide.. detine cineva de pe la noi specia asta???? eu unu nu am vazut-o niciodata.. par interesanti!

Re: Dermogenys Pusilla

mihai2006 A scris:

Urat peste  :pp


Gusturile nu se discuta  :pp

Re: Dermogenys Pusilla

madalin80 A scris:

salut ! Din ce vad in ultima poza vad ca ii hraneste cu larve de chironomide.. detine cineva de pe la noi specia asta???? eu unu nu am vazut-o niciodata.. par interesanti!


Nu este un peste foarte popular, dar sunt in tara care detin acest peste.
Cu larve se hranesc mai greu , din cauza ciocului avand buza inferioara de 2sau chiar de 3 ori mai mare decat cea superioara. acesti pesti se hranesc de la suprafata.
Eu detin aceasta specie de mai bine de un an si pot sa spun ca este de o dificultate medie.
Ii hranesc cu musculite de otet, artemia, creveti uscati, larve liofilizate, fulgi, granule doar care nu cad la fund foarte repede.

6

Re: Dermogenys Pusilla

Urat rau,zici ca e pasare:))

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

Re: Dermogenys Pusilla

dr_mihaitza A scris:
mihai2006 A scris:

Urat peste  :pp


Gusturile nu se discuta  :pp


Lasand gluma la o parte...pestele este chiar interesant.
Personal nu am vazut pe nicaieri la vanzare sau la cineva..si citind postul tau de mai sus  nu pot decat sa te felicit pentru ca detii acest peste.

Mai multe informatii despre acest peste .ar fi chiar binevenite big_smile ..eu stiu decat ca este un peste care se hraneste la suprafata, ajunge undeva la 5-7 cm, este destul de timid si pasnic

Re: Dermogenys Pusilla

"Eu detin aceasta specie de mai bine de un an si pot sa spun ca este de o dificultate medie."


ai reusit sa-i reproduci??

Re: Dermogenys Pusilla

Dermogenys Pusillus niste vivpari destul de vorace, cam ca Belonesox belizanus. Niste pesti mai rari si cam greu de intretinut, parerea mea niste pesti aparte wink

madalin80 A scris:

ai reusit sa-i reproduci??

   Daca le oferi conditiile optime se reproduc singuri, nu trebuie sa ii reproduci tu lol

Re: Dermogenys Pusilla

Aceasta specie nu este foarte greu de intretinut, daca ii creezi conditiile necesare ( ca de altfel la toate celelalte specii ).
Dimensiuni : aproximativ 7 cm femelele si 5 cm masculi
Parametri apei : pH 6.5 - 8, dh 10 -20 , temperatura 21 - 28 grade, eunt sensibili la schimbari bruste de temperatura si compozitie chimica a apei.
Nu sunt agresivi cu alti pesti , dar masculi se bat intre ei , deci trebue sa le oferim spatiu si multe plante de suprafata .
Chiar daca sunt vivipari nu se inmultesc asa de repede ca ceilalti, gestatia dureaza cam 3- 4 saptamani si este dependenta de temperatura.
Femelele nu fata toti pui o data ca la ceilalti vivipari , fac intre 1 - 5 pui pe zi in decurs de o saptamana sau chiar pe tot parcursul gestatiei daca sunt intretinuti corespunzator.
Ca sa avem rezultate la inmultirea acestor pesti , avem nevoie de plante de suprafata dese ( gen riccia ) si multe, in acest caz putem creste pui cu parinti dar cu conditia sa ii hranim din abundenta .
Acesti pesti au nevoie suplimentar de vitamina A si D , recomand fishtamin de la sera .