1 Editat de mirceajifcu (2012-03-30 23:38)

Subiect: Lumina

Aveti idee daca se potrivesc la lampile dennerle de 11w alte becuri / neoane "duo boy" sau cum le zice? Din pacate Dennerle are doar "amazon day" pentru acest tip de lampi. De la Arcadia sau aqua medic!?
Pot sa pun un Dennerle marinus blue / white de 10 000k? Am 3 lampi si m-am gandit sa pun in mijloc un neon din asta.

2

Re: Lumina

Se potrivesc, dar nu perfect, stiu ca dennerle are ceva cu 2 suruburi.. de mers merg, daca nu te deranjeaza vizual (oricum nu se vede).
Cel mai bun este arcadia original tropic din punctul meu de vedere.. dar trebuie sa vezi live.. poate nu iti place culoarea..
Se potrivesc si lampi aquatic nature.. dar nu cele pt solar boy duo..

Re: Lumina

Ce zici de marinus cu lumina alba si albastra? Ar merge sa pun un singur neon intre alte doua amazon day??

4

Re: Lumina

Dupa cum am spus, preferatul meu este arcadia care este destul de rosu-roz, deci spre extrema cealalta.. dar daca tie iti place.. e mai mult chestie de gusturi..
totusi plante aprecieaza mai mult o lumina mai  asezata in spectru pt ele decat una reef..

Re: Lumina

Am fost la magazin si am intrebat si ziceau ca la mizeriile astea de lampi se potrivesc doar lampi dennerle. Au gandit-o pe asta, hai sa facem becuri speciale si doar o singura varianta din care sa aleaga. Si pe cutia becului scrie ca la 10cm in apa ai 10 000 de lucsi si la 40 cm ai 1600. Super! Deci la 50 (si e cub dennerle care a venit cu lampile pe el) nu mai am lumina destula pt plante? O sa le vand pe toate si iau doua arcadia.
Intrebarea mea pt tine e: la arcadia am mai multe tipuri de becuri de ales sau si acolo o sa trebuiasca sa ma multumesc doar cu unu.

6

Re: Lumina

nu e adevarat.. am incercat eu cu alt bec la dennerle si a mers..
ce-i drept nu am incercat dennerle la asa adancime.. mie mi s-au parut multumitoare, dar nu cine stie ce..

cu lampile arcadia nu vreau sa ma injuri apoi, zic mai intai sa le vezi live si apoi.. si pana la urma tot acelasi tip de bec folosesc deci cred ca ramane problema cu adancimea..
si tot ramane problema cu becurile.. din ce tin eu minte tot un singur tip de bec produc si ei pt fiecare lampa..

din ce am folosit eu lampi de 11w g23 cele mai bune ar fi asa
1. Arcadia original tropic
2. Aquarium Systems Visi-Lux Sun
3. Dennerle amazon day
4. Aquatic nature evolux
5. Tetra 11w
6. Osram 827
7. T&G 11w

Momentan strang si eu hardware pt un aquatic nature de 30l si la capitolul lumina vreau sa merg pe ceva diferit de pana acum, de lampile pl.
Deocamdata oscilez intre iluminare pe leduri si cu tuburi t8.
Ai pm cu ce as folosi eu pt cubul tau.

Re: Lumina

Mi-a venit totusi o alta idee si vreau niste pareri: sa vand lampile astea dennerle si sa iau o lampa hqi , dar nu stiu 70w sau 150w? Acvariul e 60l brut, net cam vre-o 50-55l. Asa ceva ar merge? Ce temperatura? 6000k sau 14000k?

http://www.ebay.de/itm/HIT-HQI-Brenner- … 519913aea7
sau
http://www.ebay.de/itm/HIT-HQI-Brenner- … 43a7458aae

Ce lampa se foloseste pentru becul asta? Reflectoarele alea patratoase la care se pune senzor de miscare?

Re: Lumina

Chiar nimeni nu ma poate ajuta? sad