Subiect: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Buna dimineata

Incercand sa ma documentez mai bine in legatura cu iluminarea acvariului, astfel incat sa obtinem o iluminare de calitate, sa folosim o combinatie optima de neoane astfel incat pestii sa se simta cat mai bine, am ajuns intr-o dilema.

Ce neoane sunt mai bune?
Am avea ca producatori Aquatic Nature, Dymax, Ferplast, Hagen, Hailea, JBL, Juwel, Osram si Resun.

Ficare cu tipul sau de neoane in functie de lumina dorita.

Am sintetizat doar 4 din cei de mai sus si anume: Osram, JBL, Juwel si Hagen

Facand un search pe piata, am vazut faptul ca, Osram-urile au preturi foarte mici (de exemplu un T8 la 36W este cam 15-20 lei/buc iar un T5 la 54W este cam35-45 lei), in vreme ce, preturile celorlalti producatori, pentru neoane de aceeasi dimensiune si putere (W), preturile sunt de 2x sau chiar de 3x mai mari.

Pentru a imi finaliza proiectul cu acvariul de 400L pe care il voi popula cu africani, am facut comanda pentru un capac iar cel care il face mi-a recomandat Osram-urile, pentru ca ar fi la fel de bune si mult mai ieftine decat celelalte modele de la alti producatori.

Pentru o luminare cat mai buna, m-am gandit la un sistem de 4 neoane, 2x T8 la 1200mm lungime si 2x T5 (54W) la 1149mm.

Neoanele de T5 le voi pune in centru iar cele de T8 in exterior.

Acum, oare tuburile de la Osram sunt bune?
Colegii de pe forum cu care am mai discutat, mi-au recmandat JBL T5 la 54W este cam 100 ron / bucata. 4 astfel de neoane ar costa prea mult.

Fiind o solutie mai ieftina, am ales pentru moment sa ii adauge neoanele de la Osram, insa as vrea si parerea voastra, a celor care au folosit Osram-urile si neoanele altor producatori ca sa imi ziceti, care sunt mai bune.

Mersi.

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Claudiu-Zang A scris:

Ce neoane sunt mai bune?
Am avea ca producatori Aquatic Nature, Dymax, Ferplast, Hagen, Hailea, JBL, Juwel, Osram si Resun.

   Fiecare producator in parte fabrica tuburi de neon cu un temperaturi de culoare (K), si indice de redare a culorii (IRC) diferite, iar la africani stiu ca se pun neoane cu o temperatura a culorii mai ridicata (8000 - 12000K).
   Vezi Osram 880 (unde primul 8 reprezinta indicele de redare al culorii, adica bun in acvaristica, iar 80 temperatura culorii - 8000K) ca varianta mai ieftina, si mai tine cont ca la africani nu le place nici lumina prea puternica.

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Fiecare producator in parte fabrica tuburi de neon cu un temperaturi de culoare (K), si indice de redare a culorii (IRC) diferite, iar la africani stiu ca se pun neoane cu o temperatura a culorii mai ridicata (8000 - 12000K).
   Vezi Osram 880 (unde primul 8 reprezinta indicele de redare al culorii, adica bun in acvaristica, iar 80 temperatura culorii - 8000K) ca varianta mai ieftina, si mai tine cont ca la africani nu le place nici lumina prea puternica.

Salut Cristi
Am vazut ca asta este o mare diferenta intre Osram si restul producatorilor, temperatura culorii si nr de lumeni.

De ex, un Osram T5 965 la 54W, are 6500 K si 3550 lm, pe cand un JBL de exemplu are 15000K
Pretul Osram-ului este cam 40 lei iar al JBL-ului de 100 lei / bucata

Chiar daca am pus instalatie de 4 neoane, in cazul in care lumina este prea puternica, voi putea dezactiva orice neon voi dori pentru ca au alimentare individuala.

Cel care imi face capacul spune ca Osram-urile sunt excelente pentru africani si ca are zeci de clienti carora le-a pus osram-uri si care sunt multumiti de ele.

Aici in forum nu vad nimic de Osram, toata lumea recomanda JBL-urile, de ex.

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Claudiu-Zang A scris:

un Osram T5 965 la 54W, are 6500 K si 3550 lm, pe cand un JBL de exemplu are 15000K

   Osram face tuburi cu temperatura de culoare de maxim 8000K (din cate stiu eu), iar firmele dedicate acvaristicii merg mai mult (cum este si cazul JBL). Dar deja 15000K mi se pare o lumina mai degraba adecvata acvariilor marine.
   Personal daca as avea un acvariu de africani as ilumina doar cu Osram 965/880.

Claudiu-Zang A scris:

Cel care imi face capacul spune ca Osram-urile sunt excelente pentru africani si ca are zeci de clienti carora le-a pus osram-uri si care sunt multumiti de ele.

   Clientul daca nu se pricepe prea bine sigur va fi multumit, dar asta nu inseamna ca Osram este o firma slaba, daca iluminezi cu tuburi corespunzatoare specificului acvariului tau :sok.

PS: Oliver Knott stiu ca a folosit (poate ca inca mai foloseste) Osram 965 in acvariile personale.

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Deci este posibil sa fi facut o alegere potrivita.
Acum, desigur, trebuie sa astept ca sa imi vina capacul si sa vedem cum se aseaza lumina. Mai trebuie sa astept si sa se termine ciclarea ca sa pot sa populez acvariul cu africani si sa vad atunci cat de bine ies culorile in evidenta.

Dat fiind faptul ca un JBL este 100 lei tubul si am 4 instalatii, am zis ca pentru moment sa incerc Osram-urile care sunt 1/4 din pret si daca nu sunt ok, le voi schimba in timp....

Mersi Cristi!

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

6 Editat de sTTTk (2012-04-05 12:39)

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Claudiu eu ti-am mai scris si la sectiunea de africani, parerea mea personala este ca jbl marin day 15k sau aqua-medic reef white 10k + 15k sunt cele mai bune pentru un bazin cu africani.
Nu mi-ai raspuns la intrebarea adresata acum ceva timp :
de ce vrei sa folosesti 4 neoane? de ce vrei neoane t5 la un acvariu cu africani ?

La africani nu le trebuie multa lumina. Eu tin 2 neoane de 36w la 500L si mi se pare mult.
Un neon jbl este 70 lei, iar un aquamedic pe la un 50-55 lei wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

sTTTk A scris:

Nu mi-ai raspuns la intrebarea adresata acum ceva timp :
de ce vrei sa folosesti 4 neoane? de ce vrei neoane t5 la un acvariu cu africani ?

Salut Gabi

Din cate am inteles, T5 -urile sunt mai bune decat T8-urile.
T8-urile ar fi modele destul de vechi de iluminare iar T5-urile ceva mai noi si mai bune. Ma rog, ultima tehnologie ar fi prin leduri dar este destul de costisitoare.

Acvariul pe care il am este destul de lung (130cm), dar si inalt (60cm) si lat (55cm), ceea ce ma "forteaza" sa iau mai mult de 2 neoane pentru ca nu cred ca ar face fata 2 neoane.

Initial era vorba sa fac instalatie pentru 3 neoane, dar am zis, pentru inca 50 lei in plus, mai bine sa fac instalatie cu 4 neoane, chiar daca nu le voi folosi pe toate.
Cum nu stiu exact de cate neoane va fi nevoie pentru a patrunde lumina cum trebuie, am zis sa nu risc si sa pun instalatii de neoane care mi-ar fi fost insuficiente.

Neoanele vor fi legate 2 cate 2 (un T8 si un T5) si cu intrerupator pe fiecare instalatie. Practic, daca 4 neoane ar fi prea mult, pot dezactiva 2 din ele sau doar unul.

Ideea de baza este ca, din incercarea de a afla ce solutii ar fi cele mai bune in segmentul de iluminat, am avut de ales intre Osram, o solutie mai ieftina si cu o temperatura de culoare mai scazuta sau JBL care sunt destul de scumpe (JBL Solar Marin Blue T5 Ultra 54W la 1200mm pret mediu este de 100 lei/bucata).

Desigur, daca se dovedeste ca Osram-urile nu au suficienta putere (k), voi incepe sa le schimb rand pe rand cu JBL-uri.

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Claudiu-Zang A scris:

Din cate am inteles, T5 -urile sunt mai bune decat T8-urile.
T8-urile ar fi modele destul de vechi de iluminare iar T5-urile ceva mai noi si mai bune. Ma rog, ultima tehnologie ar fi prin leduri dar este destul de costisitoare.

Acvariul pe care il am este destul de lung (130cm), dar si inalt (60cm) si lat (55cm), ceea ce ma "forteaza" sa iau mai mult de 2 neoane pentru ca nu cred ca ar face fata 2 neoane.

Cum nu stiu exact de cate neoane va fi nevoie pentru a patrunde lumina cum trebuie, am zis sa nu risc si sa pun instalatii de neoane care mi-ar fi fost insuficiente.

   Chestia cu "patrunsul luminii" se refera la acvariile plantate, deci in acvariile cu africani, adica decor cu pietre, lumina patrunde destul de bine. Sunt suficiente 2 tuburi de 120 cm in cazul acvariului tau :sok
   Despre tuburile T5 se spune ca au o lumina mai "puternica" (cu toate ca pana la urma tot lumenii conteaza) si patrunde pana la plantele tip "gazon", unele fiind mai pretentioase. Trebuie tinut cont si de caldura emisa de tuburile T5, care iti vor face probleme pe timp de vara.

Claudiu-Zang A scris:

Desigur, daca se dovedeste ca Osram-urile nu au suficienta putere (k), voi incepe sa le schimb rand pe rand cu JBL-uri.

   K ala vine de la Kelvin, adica se refera la temperatura culorii (ce nuante predomina in lumina respectiva - in poza Osram 965). Puterea luminii, sau fluxul luminos, se calculeaza in lumeni (lm).

9

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Claudiu intradevar viitorul este al Led-urilor si sitemelor organice pe Led-uri wink
Intradevar T5-urile sunt superioare T8-urilor insa au marele dezavantaj ca degaja foarte multa caldura, ce iti va ridica temperatura apei cu 2-3grade, un lucru pe care nu ti-l vei dori vara; intradevar randamentul si flux-ul luminos la t5-uri este peste cel al t8-ului insa tu vei avea un acvariu cu ciclide africane, nu un plantat, incearca sa iti adaptezi lumina la nevolie bazinului, eu consider ca un 0.15-0.20w/litru sunt arhi-suficienti pentru africani.

Multi vad, putini cunosc !

10

Re: Osram vs JBL/Juwel/Hagen

Parerea mea este ca nu ai gresit cu 4 neoane in capac poate te sucesti altadata in privinta africanilor si o dai in plante, acolo se schimba un pic socoteala. Cred ca 2 neoane sunt suficiente chear daca totusi ye hotarasti si la niste anubias. Dar incearca cu power glo de la hagen da bine pe pesti pe ele scrie ca este si pentru apa dulce si marina, ceva aproape la fel ar fi aqua glo tot hagen cred ca este ok calitate pret. Nu pune neoane sub 8000k-10000k ca nu da bine pe africani. Ai ocazia sa le amplifici artificial culorile la peste 1000k. Cu 6500k nu le faci nimic culorilor dar sunt bune pentru plante. Fa cum crezi tu.