Subiect: Ce acvariu?

Salut, nu sunt chiar nou in acvaristica asa ca voi trece direct la subiect. Sunt inebunit dupa Ciclide Africane Demasoni. Problema este ca sunt cam strans cu banii si cu spatiul pt amplasarea unui acvariu si nu imi pot permite un acvariu foarte mare si foarte scump. V-as ruga sa ma indrumati spre un acvariu care necesita minimul de spatiu pt cresterea acestor pesti. Stiu ca s-a mai discutat pe o multime de alte threaduri dar caut o parere diversificata. Deci cam cati L mi-ar trebui pt cresterea acestor vietati minunate?

Sunt din Constanta si daca cineva ma poate ajuta spre un magazin unde voi gasi preturi acceptabile pt buzunare mai stranse, as aprecia foarte mult smile

Va multumesc!

Re: Ce acvariu?

Salut Andrei, acvariu pentru africani il faci maxim cat iti permit banii big_smile.
   Inaltimea sa nu depaseasca 50 cm, in rest te descuri conform spatiului si banilor de care dispui :fok

3

Re: Ce acvariu?

salut . eu am vazut si acvariu 50h*40l*100L si unul de 350L ambele arata bine  ... acum dep de cat ai disponibil...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Ce acvariu?

@Ancistrus v: ideea e ca vreau sa stiu dimensiunea minima, nu MAXIMA smile nu pot pune Africani intr-un bol de 3 l nu? bineinteles ca nu ...deci....cati Litri minim?

Re: Ce acvariu?

TweeTy A scris:

salut . eu am vazut si acvariu 50h*40l*100L si unul de 350L ambele arata bine  ... acum dep de cat ai disponibil...

deci sa inteleg ca 100-120 l este dimensiunea minima?

6 Editat de visiniu (2012-04-07 18:04)

Re: Ce acvariu?

Salut, Andrei... incearca sa il faci de minim 200 de litri (lungime si latime cat mai mari), daca ai posibilitatea, pentru a avea liniste in acvariu.
Daca nu, orienteaza-te spre alte specii de pesti.

Re: Ce acvariu?

RaduAndrei A scris:

@Ancistrus v: ideea e ca vreau sa stiu dimensiunea minima, nu MAXIMA smile nu pot pune Africani intr-un bol de 3 l nu? bineinteles ca nu ...deci....cati Litri minim?

   Credeam ca ai inteles ce ti-am scris, adica cu cat este mai mare acvariul cu atat mai bine... mai ales la africani wink

RaduAndrei A scris:

deci sa inteleg ca 100-120 l este dimensiunea minima?

   100 litri? Asta este acvariu pentru endleri... minim 300-400 litri pentru Demasoni. Intr-un acvariu de 150-200 litri nu poti tine mai mult de 1 mascul si 3-4 femele.

8 Editat de RaduAndrei (2012-04-07 18:28)

Re: Ce acvariu?

Va multumesc tuturor pt raspunsuri. Oricum eram limitat la o familie de 1 mascul si 3,4 femele..stiam ca mai mult nu se poate.
Un acvariu de mai mult de 150-200 L nu am pur si simplu unde sa il amplasez. Sper ca nu le voi face viata amara acelor pesti, doar ca m-am saturat de gupy si neoni... :fcry

9

Re: Ce acvariu?

RaduAndrei A scris:
TweeTy A scris:

salut . eu am vazut si acvariu 50h*40l*100L si unul de 350L ambele arata bine  ... acum dep de cat ai disponibil...

deci sa inteleg ca 100-120 l este dimensiunea minima?

deci primul acvariu (50*40*100) are 200litri iar al doi-lea (350L) ma gandeam la lungime . :acv ti-am dat extremele :acv  :acv  vizionate de mine

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Ce acvariu?

Va anunt de indata ce calculez perimetrul unde se va afla acvariul. Sper sa am macar 1 m lungime... neutral

Re: Ce acvariu?

Pentru cine era curios si astepta raspunsul.
detin un spatiu de 70cm Lungime, 40 latime si 50 inaltime. :fok

12 Editat de sTTTk (2012-04-18 01:34)

Re: Ce acvariu?

Draga Andrei ma bucur sa aud ca iti plac ciclidele africane, in speta Demasonii.
Parerea mea personala despre demasoni este ca nu exista specie printre africani cu personalitate mai puternica ca a demasonilor asa ca ar trebuii sa stii cateva lucruri despre ei.
Numarul minim recomandat este de 12 bucati luati de mici si crescuti impreuna pentru a inchega o familie puternica. Iubesc zonele cu multe pietre/roci, sunt curiosi, jucausi si foarte teritoriali. Sunt vegetarieni, recomand ca mancare ocean-nutrition vegi-flakes, jbl novo-malawi, nls-cichlid formula si spirulina tropical.
Ca bazin iti recomand cat de mare se poate, doar pt 12 demasoni minim 200 litrii pentru inceput cred ca o sa fie bine; iar filtrarea sa fie una extrem de buna atat biologica cat si mecanica.

Multi vad, putini cunosc !