1 Editat de Ionutdr (2012-03-30 15:40)

Subiect: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

Salutare,

As fi foarte recunoscator pentru cateva sugestii legate de aceste pietre/roci necalcaroase, pentru realizarea unui nou setup de apa dulce. Daca cunoasteti zone/locuri, cariere de piatra, magazine sau daca aveti de vanzare va rog sa postati
Credeti ca pot gasi pietre ca in imaginea atsata si sa fie si necalcaroase?

Multumesc.

2

Re: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

Incearca la Lunca Argesului, sunt acolo cateva cariere, gasesti orice dimensiuni si forme doresti, Prelungirea Ghencea drept inainte (treci si centura) , stanga catre Domnesti  si dreapta imediat dupa scoala sin Domnestii de Sus, sunt si balti de pescuit formate de la cariere. de la mine din Dr Taberei sunt fix 20 km

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

3

Re: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

merci mult pentru informatie, cred ca o sa fac un drum pana acolo imediat ce am o zi libera smile

Re: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

salut! cred ca este mult mai usor sa te duci la un pet shop. eu iti recomand unul pe lipscani, in cetrul vechi.am vazut ca aveau...

5

Re: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

dandragutzu A scris:

salut! cred ca este mult mai usor sa te duci la un pet shop. eu iti recomand unul pe lipscani, in cetrul vechi.am vazut ca aveau...

se dau moca?:))

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

6

Re: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

Are si la Dedeman, sunt plate.

7

Re: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

Daca ke vrei gratis dute in cariere de piatra dar ia si o sticla cu otet cu tine. Toarna otet peste fiecare piatra pe care vrei sa o iei si daca (fierbe) sau face mici bule nu o lua ca este calcaroasa sau daca are urme de metale pe ia nu o lua ca nu este buna dule acasa ia o oala cu apa pune multa sare si fierbele 1 ora si gata bagale in acvariu

Re: Unde pot gasi pietre necalcaroase!?

se vand la kg....eu cred ca e mai simplu decat sa cauti cariere de piatra si sa stai sa fierbi la pietre... :stupid