1 Editat de boboo (2012-04-12 13:51)

Subiect: Buna ziua! Prezentare sumara!

Buna ziua, puteti sa imi spuneti "boboo" sau "bogdan", sunt din Focsani, un orasel frumos dar care din pacate nu e asa dezvoltat in acvaristica cum ne-am dori.
Despre mine ce pot sa va zic... am "frageda" smile) varsta de 27 anisori, si  lucrez ca  inginer in proiectare pe domeniul instalatiilor.
Parintii (deci si eu) sunt din Botosani, unde am locuit pana  cand am mers in Iasi la facultate, lucru care una peste alta a dus sa imi gasesc Job in Focsani.
Dar destul despre povesti, sa trecem in ale acvaristicii.
Microbul il am .. dintotdeauna cred, prin clasa a 9-a am avut primul acvariu, o pompa de aer, filtrarea cu bureti si doua acvarii de circa 30 litri fiecare in care tineam guppy, xipho molly si cateva zebre zburdarete.
Apoi a venit clasa a 12-a si mama a insistat sa las acavistica deoparte deoarece trebuia sa invat pentru Bac.. Stiti voi cum e ... mai mult m-a fortat, dar a castigat batalia suprema, in cele din urma am renuntat la acvarii.
Apoi, In anul 3 de studii superioare dupa vreo 3-4 ani de pauza, eram la plimbare prin Iasi... si de ce sa nu intru eu intr-un petshop... si microbul revenea la loc, In ideea ca stateam in chirie, aveam o camera doar a mea (bine si a prietenei mele cu care am dus un "razboi in a o convinge ca "NU"voi face mizerie atunci cand schimba apa la pesti) am hotarat de "comun acord cu cea mai sus numita, sa ii zicem Alina smile sa ne facem un acvariu, da.. am decis sa il fac eu ... caci studentii nu dau banii pe prostii (acvarii cumparate din magazin) caci nu au de unde smile). Am citit un picut pe net despre cum sa iau masurile, am gandit un acvariu de 120-130 litri, mergand la sticlarie (sus in nicolina dupa biserica aceea, la a doua statie de podu rosu, baietii de acolo m-au indrumat sa il fac din sticla de 6 cu silicon sanitar transparent. Zis si facut.. a iesit un acvariu SUPERB.. cel putin era superb pentru mine care aveam o bucurie imensa ca am reusit sa fac si acest lucru.
Dupa 5-6 luni a trebuie sa ne mutam (o cearta nasoala cu proprietarul), in camin nu puteam sa iau acvariul, deci... am decis la il donez sorei mele, care l-a donat si ea la randul ei anul trecut... acel acvariu inca are apa si pestisori in el, lucru care nu poate decat sa ma bucure.
Dupa inca 2 ani, ma mutam in Focsani, unde, aveam aceleasi conditii "optime" pentru dezvoltarea in acvaristica, dupa care a urmat iarasi razboiul de convingere cu Alina (aceeasi Alina mentionata mai sus smile) )
Am facut rapid doua acvarii, unul de vreo 80 Litri si unul de 30 pentru pui, ca si echipamente nu mai stiu ce am cumparat.. dar mergea bine, eram cel mai fericit.
Dupa inca cateva luni (nu mai stiu exact cate) am decis sa vand acel acvariu, la un pret modest (doar pretul sticlei) si am facut acvariul de 200 Litri care il am si acum la mine in camera.
SI cum era normal, deoarece am un dormitor liber in apartamentul cu 3 camere in care stau, s-au adunat mai multe acvarii mai mic si mai mari.. ca de bre.. imi trebuiau sa reproduc pestii.
As putea sa va mai scriu mult (un roman) dar mai mentionez un singur lucru:
Anul trecut sora mea a dat acvariul acela de 120 Litri... dar in locul lui i-am facut, cu ajutorul prietenului ei, un acvarel de 400 Litri in care locuiesc acum bucuroase cateva zeci de cichlidae.
Desigur acum, in timpul liber, ma ocup si de executia acvariilor la comanda, si chiar merge binisor. Clientii vin sau prin cunostinte sau de la o sticlarie cu care colaborez acum.
Saptamana trecuta am facut  doua bazine... unul de 680 Litri (L=1,5 m, l =0,8 h= 0.65 m) si unul de 280 litri (L=1.7m l=0,3m si h=0.55m).
Ca si echipamente in acvarii am multe, dar ce merita mentionat :Filtre Home made din teava de PVC Dn 200 mm atat la acvariu de 200 Litri(din camera mea ) cat si la cel cu ciclide. Pompele de recirculare sun siecce debit 1200 L/h.
Filtrele isi fac treaba cu brio.
Promit sa revin cu poze!
Multumesc de gazduire.

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Salut si bine ai venit,impresionata prezentare  :apl

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Faina povestea smile

Bine ai venit Bogdan!

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Salut si bine ai venit! Asteptam pozele sa vedem ce fac atatia ani de experienta big_smile, poate mai furam si noi vre-o idee, doua.

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Bun venit Bogdan!O istorie cam zdruncinata de  calatorii si razboaie cu familia.Dar merita :apl

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Bine ai venit Bogdan! (chiar daca esti mai vechi pe forum)
   Cum a disparut "Alina" ("mentionata mai sus") din context, cum a inceput sa creasca si capacitatea acvariilor lol
   Poze poze big_smile

7 Editat de boboo (2012-04-12 12:36)

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Multumesc pentru urarile de bine... apropo de familie, chiar am anul acesta nunta smile
Deci putem spune ca Alina s-a obisnuit si cu mine si cu acvariile daca a acceptat cererea in casatorie.
Aici aveti poze cu ultimul "nano" executat duminica trecuta.
Revin cu poze cu bazinele mele imediat ce le gasesc prin PC.
Sunt mai vechi pe forum dar nu mi-am facut o prezentare, si acum cand am regasit acest forum am gasit si timp pentru a face acest lucru.

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

boboo A scris:

apropo de familie, chiar am anul acesta nunta smile

   Felicitari :apl

PS: Ce specie de peste este in poza din stanga? lol

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

"Pestele-om"  lol super acvariu  :sok

10

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Acesta este acvariul cu cichlidae, nu ma urechiti, scalarii aceia ii scot saptamana viitoare pentru ca sunt in plus, si deja au stabilit traseul catre noul acvariu. De acesta ne ocupam toti din familie  :stupid fiecare cum are timp si la curatenie impreuna ca e de treaba  :melc
Jack dempsey-ul acela este foarte cuminte (masculul provine de la o donatie din Iasi) dar spre nefericirea mea am o femela (asa mi s-a zis de la pet ca e femela) nu reusesc sa se inteleaga si sa isi intemeieze o familie.
Restul ce se vede, auratus kingsei, nigro.. si inca vreo 2 specii.
Mai am cateva poze insa numai astea le am pe telefon si vi le pot arata acum.
Am si puiuti de auratus deja, vreo 20 la numar intr-unbazin aparte. :acv

11

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Pentru un acvariu de ciclide sud-americane ar fi aratat bine daca nu ai fi bagat si ciclide africane acolo :omfg... care sunt pesti de conditii total diferite, pH, duritate etc.

12 Editat de boboo (2012-04-12 14:57)

Re: Buna ziua! Prezentare sumara!

Si poze mai vechi cu acvariul plantat, intre timp au intervenit modificari, promit sa va arat si poze mai noi!
Desigur, daca are cineva ceva de intrebat cu privire la Filtre Dyi, executie acvarii, sunt usor de gasit, si daca pot ahut cu placere.
Pozele sunt facute in diverse timpuri, cu plante diferite.
Scuze ca am facut dublu post, dar nu stiu de unde sa dau edit ca sa mai urc poze sad
Fundalul ala s-a dezlipit, iar acvariul fiind aproape de perete nu am putut sa ii fac nimic, acum e scos de tot.
Cand fac curat in acvariu am sa va arat poze cu executia filtrului.

@ Ancistrus, te referi la Jack?.. e a sorei mele .. si nu poti sa te lupti cu morile de vant (crede-ma am incercat sa o fac sa dea ambii jackdempsey uni amc care are un bazin de 500L).. sper sa se inteleaga cat mai bine intre ei.. bataie intre specii nu prea este.. doar intre cei de aceeasi specie.
La ciclide nu m-am documentat destul pentru ca nu prea am avut timp.