1 Editat de sergiu.dragomir (2013-03-05 16:13)

Subiect: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

ziua buna dragi colegi de microb acvatic!

sa incepem cu ceva poze ...

sa va spun ce s-a intamplat: mi-a venit ideea cu easy carbo; toate bune doar ca recipientul nu era gaurit si am pus 100 ml in bazinul de 54 de litri.

m-am panicat si am schimbat cam 60 % din apa dar a doua zi tot faceau plaja pestii cu burta in sus la neon. imi pare rau dupa ei si dupa melcii galbeni, si mai ales dupa cei doi ramirez albastri.

acum au mai ramas cel putin 4 RCS melcii de substrat si plantele pe care le vedeti in poze.

bazinul e inca in stare perfecta (dupa 4 ani de folosire) asa ca l-as face bazin de creveti, de plante si maternitate.

inainte sa-mi sara cineva in cap (amicul meu daniel de exemplu) precizez ca o sa pun fundal negru.

mai departe ma intereseaza sfaturi de substrat si plantare. as scpoate tot ce e in bazin, as arunca nisipul si pietrisul si as incepe de la 0 cu cu substrat, ciclare exact asa cum sfatuiti voi pe aici.

ideea e ca nu prea am indemanare si meticulozitate la amanajat, dar poate gasesc sa cumpar pe aici cate ceva decoruri, roci si altele.

pana una alta, in afara de fundal si cele 2 pietre mari daca mai vede cineva greseli fatale pe la mine prin bazin ar fi fain sa lase 2 - 3 randuri aici.

am sa revin cu poze pe masura ce fac progrese, pana acum am lasat plantele sa-si revina si azi vreau sa caut ceva melci din aceia galbeni.

numai de bine,

Sergiu

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Trec peste intamplarea cu easycarbo , toti suntem oameni si mai gresim .
Daca schimbi subsratul sa-l pui mai gros in spate ca sa dea impresia de adancime .Pietrele trebuiesc si ele schimbate cu unele mai inchise la culoare , scoica trebuie sa dispara , la fel si ghemul ala de ce o fi ,de langa filtru in stanga,ca nu-mi dau seama ce este.Inainte sa faci poze curata mai bine sticla din fata . Pozele ies mult mai bine fara blitz. Sfaturi despre plantare la timpul potrivit.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

asa e Marius m-ai cam prins cu tot ceea ce credeam si eu ca e in neregula cu bazinul dar am sa schimb substratul atunci cand imi iau noul bazin si impart melcii de substrat intre cele 2 acvarii.

ce substrat imi recomanzi sa pun asta pentru inceput ? despre pietre am vazut ceva fain la Hornbach dar nu aveam otet la mine asa ca am zis sa nu ma risc.

ghemul de langa filtru e ori o nuca de cocos pe care vroiam sa pun moss ori piatra cu moss pe ea. stiu ca pozele ies mai bine fara blit dar nokia se incapataneaza sa nu ma lase sa imi creez profilul meu asa ca prima poza are blit mai mereu.

multam fain de feedback

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Pai tot la Hornbach gasesti si substrat 2-4 mm la sac ,sau poti sa iei de la Baumax cuart 1-3mm tot la sac , imi pare mai ieftin asa decat luat la kilogram.  La urmatoarea setare ma gandesc serios sa iau si eu cuart de la Baumax .Nu folosesc substrat fertilizant asa ca in aceasta privinta poate te vor sfatui colegii. Melcii de substrat nu prea imi plac ca scot gazonul, am avut si eu in trecut dar am renuntat la ei .

5 Editat de sergiu.dragomir (2012-04-20 02:42)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sa incepem cu pozeeeeeee

am pus autocolant negru pe spate DANIEL ... acum poti dormi linistit!

substratul e pamant jbl flora, apoi jbl mangoo si deasupra granule negre

ideea e ca la plantare au iesit cateva granule maro dar presupun ca le va acoper gazonul in 3  -  4 saptamani.

plantele sunt habar n-am denumirea dar arata bine cu valisneria pe spate.

pietrele nu au sfarait la otet.

in filtru e solutie speciala de filtru JBL filter start iar fertilizarea e facuta cu plantamin de la tetra.

momentan in bazin sunt 5 melci galbeni, vreo 10 de substrat si 4 RCS.

pareri ? impresii ?

va astept

promit sa revin cu mai multe poze pe masura ce fac progrese si pe masura ce creste gazonul

cost total .... nah nu va spun smile)

numai de bine,

Sergiu

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

6 Editat de Pop Remus (2012-04-20 10:18)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Nu inteleg ceva in primul set-up ai avut nisip alb amestecat cu verde... acum de ce ai pus si JBL aquabasis+ si JBL manado si si pietris negru  :omfg  ti se va crea iarasi acolo un talmes-balmes se vor amesteca toate si v-a arata... :fmad  nu era mai simplu daca puneai numai JBL aquabasis+(substrat fertilizat) si peste el pietrisul negru???

7 Editat de tabaks (2012-04-20 13:09)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Pop Remus A scris:

nu era mai simplu daca puneai numai JBL aquabasis+(substrat fertilizat) si peste el pietrisul negru???

Remus, JBL aquabasis= substrat fertilizat.
Ce tot zici tu acolo?Nu inteleg...

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sergiu.drgomir A scris:

am pus autocolant negru pe spate DANIEL ... acum poti dormi linistit!

   Inteleg ca i-ai facut damblaua lui Daniel cu fundalul negru (chiar a fost un sfat bun), dar tie cum ti se pare? Este ca dormi mai linistit acum? big_smile

sergiu.drgomir A scris:

substratul e pamant jbl flora, apoi jbl mangoo si deasupra granule negre

   Posibil ca sunt colegi mai incepatori care nu cunosc bine denumirile acestor produse, ce sa inteleaga ei din "jbl flora" (JBL ProFlora este un set de CO2 bio) si "jbl mangoo"?

PS: Bine ca ai renuntat la scoica aia big_smile

9 Editat de sergiu.dragomir (2012-04-21 10:14)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

ai dreptate Ancistrus, am sa incerc sa fiu cat mai exact pe viitor si multam ca "m-ai tras de urechi"

am pus 3 straturi dupa cum va spuneam primul a fost o punga de 2,5 kg de JBL AquaBasis Plus, apoi o punga de 5 kg (din care cred ca am pus vreo 4 doar) de Substrat JBL Manado apoi granule negre in scop pur decorativ tot vreo 5 kg.

am pus si ceva poze mai devreme am sa revin la 2 -3 saptamani cand poate mai reusesc sa leg ceva moss de buturuga din mijloc si sa fac rost de creveti si endleri.

acum spuneti-mi daca fac ceva aiurea va rog ... desi ma astept sa nu facem ca "fetele" si sa ne luam de culori.

am inteles ca n-am nevoie de instalatie de CO2 momentan pentru un bazin de 54 de litri brut. oricum pun plantamin de la tretra si am sa incep si cu easy carbo daca gazonul nu-si da drumul in 3 saptamani.

momentan am facut rost de 5 melci pentru ciclare si ma gandeam sa iau si 10 pui de neoni.

acum astept sfaturi cu ce sa-l popolez pe langa endleri.

weekend bun stimabililor

LATER EDIT: n-am reusit sa fac ceea ce imi spunea Marius cu substratul mai inalt in partea din spate a bazinului pentru ca pur si simplu nu mi-a iesit si nici n-am vrut sa il misc prea mult sa nu tulbur apa de la primul strat asa ca l-am lasat oarecum haotic; oricum sper sa se intinda gazonul peste tot si sa nu mai vad nici stratul negru intr-un final.

PPS - scoica aceea ma luat-o de pe nevertebrate, m-a costat 15 lei bucata si mi-a ajuns moarta - in fine si-au batut joc de comanda si de rabdarea mea si nah ... am actionat si eu ziaristic si am trimsi OTV-ul peste ei. ideea e ca mi s-a spus ca va fi vie (desi coletul mi-a ajus la 3 grade celsius) si ca va necesita nisip si ca va face o filtrare a apei, hranindu-se cu plancton si bacterii, lucru care-mi va face apa mai limpede.

lamuriram si povestea scoicii ? offf ...  eterna obsesie masculina cu scoica smile)

LATER LATER EDIT: punem si ceva poze cu apa mai limpede, geamul spalat si puii de neon. Am zis pana la urma sa ma risc si sa pun si pesti, oricum mare parte din apa era cea de la inceput (inainte sa schimb substratul si practic efectul a fost cam acela de schimbat 30 % din apa). Acum fug in oras sa-mi iau teste. Ceva sfaturi mi-ar prinde bine si aici legat de teste, asta desigur dupa ce incep (sper eu) sa primesc sfaturi pentru populare.

cum spuneam poze mai jos se pare; aici nu mai pot adauga.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

imagini smile

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

11 Editat de Pop Remus (2012-04-21 12:29)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

tabaks A scris:
Pop Remus A scris:

nu era mai simplu daca puneai numai JBL aquabasis+(substrat fertilizat) si peste el pietrisul negru???

Remus, JBL aquabasis= substrat fertilizat.
Ce tot zici tu acolo?Nu inteleg...

Poi foarte bine ca a pus JBL aquabasis care este substrat fertilizant dar eu zic ca se v-a amesteca JBL manado cu pietrisul negru big_smile mai bine punea JBL aquabasis,   si inca negru ori JBL manado adika nu amandaoua si negru si manado pentru ca in timp se v-or amesteca  :stupid  :sok  acum ai inteles big_smile ^:)^

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

esti certat tare cu limba romana asa-i Remus ?

macar ai alta calitate pur romaneasca ... vii si dai indicatii dupa ce termina altul treaba ... nu-i bai ; esti inca tinerel si ai timp sa inveti.

n-ai citit atent rugamintea "acum spuneti-mi daca fac ceva aiurea va rog" ? tu te legi de un lucru care tine pur de gusturi sau de un punct de vedere. n-are nimic a face asta cu calitatea de viata a pestelui; pestele nu face mofturi ca i se schimba covorul pe alocuri. mai mult ... ma uitam la bazinul tau ... parca au venit inginerii agronomi sa il planteze. asa iti place tie calculat si simetric, dar nu toata lumea e asa; mie mi se pare ca imit mai mult un ecosistem daca nu tin cont de simetrie si daca infig un fir ici unul colo sau daca las "podeaua" denivelata.

P.S. hai sa te lamuresc sa nu zici ca am ceva cu tine e-ai uitat la poze ? ai vazut ce plante sunt ? ok, acvarist sfatuitor fiind ar trebui sa-ti dai seama ca in 2 - 3 luni gazonul va acoperi cam orice se poate din podeaua acvariului asa ca nu va mai conta ce e sub el (a se citi gazon).

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

13 Editat de Pop Remus (2012-04-21 12:30)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Poi da, eu nu am spus ca nu este frumos acvariul tau,ba mie chiar imi place  wink  big_smile  eu am spus asa o parere... wink sper sa nu te superi....  neutral  :pls

14

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sergiu.drgomir A scris:

momentan am facut rost de 5 melci pentru ciclare si ma gandeam sa iau si 10 pui de neoni.

acum astept sfaturi cu ce sa-l popolez pe langa endleri.

   Deja ai specifcat neoni si endleri, deci la dimensiunea acvariului tau mai cumperi 6-7 Otocinclus, sau 6-7 Corydoras (recomandat "Panda" - 5cm) si gata fauna smile. In loc de Corydoras poti opta si pentru 4-5 Kuhlii.

sergiu.drgomir A scris:

in 2 - 3 luni gazonul va acoperi cam orice se poate din podeaua acvariului asa ca nu va mai conta ce e sub el (a se citi gazon).

   Nu te baza prea mult pe afirmatia asta, in primul rand cum ai asezat planta tip "gazon", in al doilea rand planta, si nu in ultimul rand pretentiile ei. Din poze pare a fi Glossostigma elatinoides, o planta destul de pretentioasa.
   Exista plante tip "gazon" mai nepretentioase, cum ar fi Marsilea hirsuta :fok.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Pai acum e mult mai bine , arata mai natural cu substratul asta nou , ai luat si plante de gazon ( hc cuba se vede de la mine ).Iti urez succes cu noul setup!

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Multam Mihai dar mai am pana sa stiu denumirile.

Remus barbatii nu se supara stimabile!

Ancistrus uite asa e poate ai dreptate dar eu am luat ce mi-a incantat privirea; daca e sa nu se prinda gazonul caut ceva hair grass si incerc cu aceea. probelma e ca am vazut doar in HB si acolo era destul de galbena si nu mi-a placut.

referitor la pesti cam asa ma gandeam si eu; de-abia astept sa fie agitatie in bazin.

cati creveti sa bag avand in vedere ca mai am 4 RCS destul de maricei ?

am cuparat easy carbo (da din nou) doar ca de data asta vars picaturile in capac mai intai; m-am invatat minte.

acum asteptam si vedem daca da roade substratul jbl "mangoo" smile

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

17

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Salut,
Foloseste seringa ( fara ac ) este cea mai buna smile

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

apropos ca ma intrebai mai devreme Ancistrus, acum cu autocolantul negru parca mi se pare ca am mai putina lumina; fain ar fi fost sa fie un fundal gen oglinda, sa creeze iluzia de spatiu.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

19

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

MariusMinu A scris:

ai luat si plante de gazon ( hc cuba se vede de la mine ).

   E clar ca nu am ochiul format la plante, initial am vrut sa zic H. micranthemoides big_smile

sergiu.drgomir A scris:

apropos ca ma intrebai mai devreme Ancistrus, acum cu autocolantul negru parca mi se pare ca am mai putina lumina; fain ar fi fost sa fie un fundal gen oglinda, sa creeze iluzia de spatiu.

   Da, si cand te uiti la pesti sa-ti bata lumina in ochi reflectata de fundal lol

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

am avut asa ceva cand eram mai mic Ancistrus, daca lumina vine de sus si neonul e acoperit de folie de aluminiu ce reflecta lumina din partea de sus a neonului catre fundul bazinului, te asigur ca lumina reflectata de peretele din spate ar fi directionata in jos si nu in fata, adica in ochii mei; e geometrie de baza! set-up-ul merge cel mai bine la un nano luminat cu leduri daca se poate!

gasiti poze dupa populare pe facebook http://www.facebook.com/media/set/?set= … amp;type=1, ca de obicei va rog sa va uitati in album de la coada la cap.

imediat ce fac rost de un aparat foto fain am sa fac un album pentru cartea de vizita si am sa-l actualizez in mod regulat. dupa ce se prind plantele am sa am nevoie de sfaturi pentru intretinere daca tot m-am bagat la plante complicate.

pentru urmatorul proiect am pus anunt la cumparari pentru un nano, acesta va fi marin; nu de alta dar ... acvariile cu ciclide mi se par plictisioatre si un nano marin ar fi ideal pentru creveti, o stea de mare o anemona si un castravete probabil. in functie de volum am sa incerc sa pun si vreo 2 clown fish, dar mai e pana atunci.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092