Re: The International Aquatic Plant Layout.

bubu ai dreptate asia este superioara prin diversitate dar hai sa dam noi dovada de inventivitate si sa realizam ceva frumos folosind ce avem la indemana big_smile daca sti sa folosesti anumite plante in diferite contexzte poti realiza niste lucruri chiar superbe trebuie doar rabdare si vointa big_smile

42

Re: The International Aquatic Plant Layout.

asa e dar trebue un sponsor bun adica bani pt acvariu aparatura pesti plante etc si credema nu va fi un acvariu de 10 milioane daca vrei sa concurezi acolo sus asa ca sa mai asteptam acum sponsori! tongue

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

43

Re: The International Aquatic Plant Layout.

Pentru un acvariu plantat 10 mil inseamna un buget restrans... si aici vorbesc pentru o arie destul de larga de volume, de fapt pur si simplu nu iti ajung. Sa ma explic:
Nu iti trebuie ultimele tipuri de filtre Jebo (Amano) pentru a `face` aquascaping... dar trebuie sa prinzi trendul care se afla intr-o continua miscare, acvariul trebuie echilibrat dpdv chimic (dar pe cale cat mai naturala - un acvariu bine facut necesita minim de intretinere) ~minim efort pentru eficienta maxima~. In al doilea rand iti trebuie un sistem de co2 cat mai bun (doar asta te poate duce la o suma destul de frumusica) si alegerea unei lumini potrivite, unde si aici se pot discuta topicuri intregi.
Domnul Heiko Bleher mereu a sustinut ca trebuie sa apelam la natura pentru a ne ajuta, a ne inspira- experimenteaza mereu noi metode, noi plante si poate vei gasi o formula potrivita! Nu exista etalon in acvaristica, dar exista un anumit trend la care constant se pot aduce imbunatatiri, iar unii chiar l-au revolutionat (il dau din nou exemplu pe Takashi Amano).
Sfatul meu este sa nu va plafonati - frumusetea acelor acvarii este scoasa in evidenta si de tehnica de fotografiere... Degeaba ai un acvariu frumos daca nu este imortalizat in asa fel incat sa ii expuna toate partile de rezistenta - Amano este expert in arta fotografierii si acasa are zeci, poate sute de aparate de cea mai inalta tehnologie! 
Iubiti natura si incercati sa o intelegeti, o pasiune arzatoare nu este suficienta pentru a realiza aceste minunate lucruri. Acvaristica este o arta, nu toti sunt acvaristi la fel cum nu toti care deseneaza sunt pictori.
Oamenilor le place sa complice lucrurile - uitati-va doar la administratia publica unde conceptul de birocratie, initial facut pentru angrenarea tuturor rotitelor acum scartaie si dam vina pe... birocratie! normal. Simplificati lucrurile, Bleher mereu spune "Think fish" - aceasta este o caracteristica de empatie pe care noi oamenii maturi o pierdem odata ce avansam in varsta, dar ar trebui sa ne-o cultivam deoarece ne ajuta in viata de zi cu zi!   
Probabil nu sunt primul care sustine ideile astea, dar va asigur ca v-am dat ca referinte doi dintre cei mai buni oameni in domeniul acesta si vreau ca lumea sa inteleaga cum sta treaba.
Daca cineva cosidera altceva este liber sa o faca... Nu vreau sa fiu si nici macar sa devin lider de opinie asa ca cei ce ma contesta sunt liberi sa faca lucrul acesta si chiar ii incurajez. Daca discutia este intr-o nota serioasa nu poate duce decat la lucruri bune si perceptie largita.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

44

Re: The International Aquatic Plant Layout.

Chiar ca ACVARII DE VIS .....

45 Editat de Laurentiu A (2009-02-07 05:54)

Re: The International Aquatic Plant Layout.

Am inceput sa citesc acest topic si ma asteptam la o dezbatere mai ampla a subiectului. Din pacate am vazut ca se termina brusc cu o invitatie la reflectie.

Sunt perfect de acord cu ideea de simplitate si cu problema reala, obiceiul de a cauta raspunsuri cat mai complexe la cele mai simple probleme. Cu aceasta problema ma confrunt eu acum.

Asa ca va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi legate de problema decorurilor naturale intr-un acvariu.

Eu caut de mai bine de o luna pe diverse site-uri si prin petshop-uri un aranjament din lemn, buturuga daca vreti sa o numiti asa, asemanatoare celei din acvariul cu numarul 14. Nu am vazut niciunde asa ceva.

Este posibil sa confectionezi singur o buturuga de acvariu dintr-o bucata de lemn prelevata direct din natura? Trebuie fiarta in ceva uleiuri speciale? Trebuie sa fie un anume tip de lemn? Sau are cineva alta solutie?

46

Re: The International Aquatic Plant Layout.

Ma parerea mea este ca nu este deloc inposibil din toate acvarile pe care leam vazut
Doar ca iti tyrebui o imaginatie de invidiat si fondri financiare
Ideia este ca avem si noi cu ce se le facem ...buturuga , craci care sa reprezinte ramificatile radacinilor,pietre, ierburi si tot ce tine de decor natural 100%
Eu cum privesc realitatea este ca te lovesti de singurul inconvenient BANI pentru ca unu asemenea acvariu se cam ridica la unele standarde pe care majoritatea dintre noi nu ni le permitem
Adica nu stiu cati dintre noi ar cheltui pe un acvariu ceva de genul sa isi ia o masina noua sau poate mai mult.....
sad

Nu lasa pe maine ce poti face azi

47

Re: The International Aquatic Plant Layout.

Posibil este, imposibil nu este! Imaginatie nu iti trebuie incat sa ajungi sa fi invidiat... iti trebuie atat cat sa iti creezi un cadru in minte, in schimb natura joaca un rol muult mai important! Din natura ne putem inspira (si asta chiar gratis) si la ea ne putem raporta vesnic -  dar trebuie sa ai ochi si minte pentru asta, de aia zic ca  se poate, dar documentatia conteaza foarte mult si din pacate... finantele

Subiectul este foarte vast pentru a fi dezbatut pe larg.. iar buturugile care le gasesti in natura sunt foarte bune, nu exista procedeu complicat, cu uleiuri mai ales! trebuie decat fierte de mai multe ori si tinute intr-un recipient cu apa pentru a isi elibera taninii.. dar incercand cat mai mult sa recreez conditiile din Amazon mi-a convenit sa nu o las in apa si doar am fiert-o.
Lemnul de esenta tare va rezista mai mult in apa si va ajunge pe fundul acvariului fara prea mari complicatii
In legatura cu acvariul nr. 14 - o buturuga ca aia iti face tot acvariul smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: The International Aquatic Plant Layout.

Mersi de informatie. Am sa dau o tura pe malul Timisului sa vad daca gasesc ceva adecvat. Vedem ce iesi

Re: The International Aquatic Plant Layout.

Laurentiu,ai realizat ceva pana acum?