1 Editat de atb333atb (2012-04-20 17:43)

Subiect: debit resus JBL E900 , zgomot rog ajutor!

Am achizitionat de vreo 5 saptamani un filtru jbl cristal profi E900 nou dupa vreo 2 saptamaniam constat o scadere a debitului uriasa mai scoate (100-200l/h) si un zgomot de intensitate mica in zona rotorului
Folosesc mediile originale + 2 sertare de siporax (al doilea respectiv al treilea)
Mentionez ca am incercat sa cuat mediile de filtrare dar nu erau foarte colmatate (am 10 neoni 3 cory, 1 cae, 1 sae, 4 pomaceea la 70l) dar nu s-a rezolvat problema
Furtunele trec prin spate intr-o zona delumina mai mica dar sunt expuse... nu au multealge si nu le-am curatat.
Am cumparat luni un rotor nou si l-am inlocuit pe cel original pentru ca am crezut ca este demagnetizat si rezolv asa problema dar fluxul nu s-a modificat... deabea mai scoate apa...

Va rog frumos sa ma ajutati cu sfaturi ca este al 3lea filtru de care nu sunt multumit...

2 Editat de MYKE (2012-04-20 18:07)

Re: debit resus JBL E900 , zgomot rog ajutor!

salut,
verifica ax-ul rotorului, verifica daca nu cumva se dezamorseaza sau nu este bine amorsat

cum ai observat ca mai scoate 100-200l/h?

The woman- not every monster live in the wild

3 Editat de TweeTy (2012-04-20 18:48)

Re: debit resus JBL E900 , zgomot rog ajutor!

sal si eu am patit la fel poate fi din cauza
1. nu e amorsat bine (verifica daca a ramas aer pe furtun )
2.pe undeva e infundat (desfa toate piesele si curata-l complet)

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: debit resus JBL E900 , zgomot rog ajutor!

Am subestimat jegul din furtune... foarte multa lume mi-a sugerat asta si dupa ce am verificat restul lucrurilor am curatat furtunele si debitul este apraoe ca in prima zi
Va multumesc tuturor ca ati fost alaturi de mine smile