Subiect: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

e vara e soare fetitele sunt ele pe undeva dar ce ne facem cu temperatura din acvarii ?

de ce nu putem ingropa moss-ul sau riccia in substrat?

plumbul afecteaza calitatea apei din acvariu ?

sare in acvariu ? pro sau contra ?

pana una alta astea sunt pe scurt intrebarile pana acum.

astept pareri !

numai de bine,

Sergiu

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Salut smile
1. Poti raci apa din acvarii folosind venilatoare ca si cele de la PC wink
2. Nu le poti ingropa pentru ca aceste plante nu au radacini si se pun de obicei pe obiecte de decor wink
3. Nu stiu big_smile
4. De obicei se pune cate 1 lingurita de sare gema la 10l apa acvariu,dar numai in acvariile cu vivpari si cele pentru tratament(eu nu am pus niciodata sare in acvariu smile )

3 Editat de sergiu.dragomir (2012-04-30 18:25)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

multam remus, intrebam de plumb sau de ingropat tocmai ca sa scap de ata cu care am legat moss-ul de buturuga!

LATER EDIT cu temperatura eu pun cuburi de gheata dar mi se pare ca nu au efect! sa incerc sa schimb apa mai des ? cu apa tinuta la frigider ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

4

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

??????
Sergiu, am impresia ca incerci sa faci experimente (neplacute) cu pestii tai.... cum sa pui apa de la frigider? Cam cum te-ai simti tu in situatia lor? Tu poti turna pe tine apa rece direct din frigider? Pestii se acomodeaza ei usor-usor cu temperaturile mai inalte de 25-26 grade. Crezi ca lor, vara, in rauri, le toarna cineva apa rece?  :stupid
Lasa-i sa traiasca linistiti, nu-i mai stresa si nu mai umbla asa des la apa.
Cred, ca pietrele acelea albe, sint calcaroase. Daca da, te sfatuiesc sa le scoti.

My advice is free and worth every penny.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

ei n-au vara domnule! ... merci pentru sfaturi ...

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

6

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

de cand cu caldurile astea mari la mine apa a ajuns la 27 de grade cand am avut neoanele inchise(cam2-3 zile).
am avut un cooler de PC si mi-am luat o priza programabila.programul o jum de ora ventilatorul merge,2 si jum nu,si cand am lumina aprinsa un sfert de ora merge si trei sfterturi nu.temp constanta la 25 grade.

Dezavantaj este ca se evapora cam o jum de litru pe zi(daca nu mai mult)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

pai Octavian eu la acel jumatate de litru de apa ma gandeam sa-l pun de la frigider, ca si cum as pune un cub de gheata intr-un pahar de cola!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

8

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

"un cub de gheata intr-un pahar de cola".dupa o jum de ora mai e la fel de rece paharul de cola?!

sergiu.drgomir A scris:

LATER EDIT cu temperatura eu pun cuburi de gheata dar mi se pare ca nu au efect!

am incercat si eu anul trecut,avand mari probleme cu temperatura,daca nu o controlez pe timp de vara sare lejer de 30.
daca pui gheata o sa trebuieasca sa stai la fiecare ora sa pui ca degeaba o racesti acum daca peste 3-4 ore e la fel,plus ca o sa chinui pestii si s-ar putea sa dea in gris de la diferente de temp

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Cunosc pe cineva care punea in pet-uri de plastic apa la congelator, la inghetat. Dupa ce inghetau le punea asa cu totul in acvariu (inestetic dar practic), si reusea sa reduca 2-3°C, pestii neavand contact cu apa/gheata din pet. Dupa ce se topea gheata din pet, il scotea si baga altul. Dar cea mai buna/ieftina varianta mi se pare tot cea cu ventilatorul pus sa bata la suprafata apei, adica nu reduci mult temperatura apei dar nici nu creste la cote alarmante.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Si eu tot cu pet inghetat am racit temeratura din acvariu anul trecut.Doua peturi de 1 l pe care la puneam alternativ in acvariu, astfel ca returul filtrului sa curga pe pet. Temperatura 26-27 grade. Fara racire urca lejer peste 30

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Salut Sergiu, daca vrei totusi sa faci gazon de ricia sau moss, trebuie sa il prinzi in sita, aici gasesti asa ceva de cumparat, dar 20, 25 de cm patrati costa 11 euro. Dar ricia, este o planta foarte invaziva, cand o tunzi prima data o vei gasi peste tot in urmatoarele saptamani.
In loc de plumb, care e un metal greu si toxic, foloseste inox sau pietre sau exista cleme speciale pentru radacinile plantelor de cumparat in shop.
Legat de temperatura, s-a epuizat subiectul de nenumarate ori, ventilatorul e sfant, daca nu ai bani de chiller. Lasa prostiile cu sticle, gheata si alte cele, e prea multa munca si tre sa o faci 3 luni incontinuu. Asa ventilatorul il cumpari o data si il ai ani de zile.
Sare in acvariu? De ce? Ai molly sau vrei sa inmultesti creveti amano?

12

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

mirceajifcu A scris:

Sare in acvariu? De ce? ........ vrei sa inmultesti creveti amano?

   Opa... se pare ca deja te-ai interesat si de astia cum se impuiaza big_smile

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

mutam mircea

temperatura e ok, daca scad doza zilnica de lumina nu mai sarede 28 de grade.

sare in acvariu ... citisem in mai multe reviste ca e indicat pentru RCS.

riccia am legat-o de o piatra cu ata pana la urma si arata bine, asa cum spui si tu deja nu se mai vad atele!

covor de moss ... e tarziu acum mai ales cand imi amintesc cata munca am bagat in plantare!

pun o poza cu piatra cu riccia asa de efect vizual!

numai bine,

P.S. inca n-am tuns nimic de la noua plantare (aprox 3 saptamani) asa ca vin si cu o poza cu tot acvariul sa im idati sfaturi ce si cum sa tund daca e cazul!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Cam pluteste riccia aia a ta smile), trebuia sa o legi cum legi un om de un pom  lol , adica sa inconjori de mai multe ori, nu ca pe un balon.
Cred ca e era vorba de saruri minerale pentru rcs nu de sare de bucatarie  big_smile. Poti lua daca tot vrei saruri pentru RCS Dennerle crusta mineral sau Dennerle crusta fit sau chiar Shirakura mineral stone.
Legat de tuns, stai prima oara sa ai plante ca sa ai ce tunde smile).

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Acvariul deja arata mult mai bine  :fok Vad totusi doua probleme pe care eu le-as remedia urgent :1 as scoate pietricelele ale albe din mijlocul acvariului ca sunt prea mari pentru un plantat si 2 imi pare ca returul de la filtru este prea in sus pus si face valul cam mare ,eu l-as pune mai orizontal , in lungul acvariului. In prezenta oxigenului elementele din micro se oxideaza foarte repede , plantele nemaiputand sa le asimileze , deci fertilizarea devine ineficienta .

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

MariusMinu A scris:

Acvariul deja arata mult mai bine  :fok Vad totusi doua probleme pe care eu le-as remedia urgent :1 as scoate pietricelele ale albe din mijlocul acvariului ca sunt prea mari pentru un plantat si 2 imi pare ca returul de la filtru este prea in sus pus si face valul cam mare ,eu l-as pune mai orizontal , in lungul acvariului. In prezenta oxigenului elementele din micro se oxideaza foarte repede , plantele nemaiputand sa le asimileze , deci fertilizarea devine ineficienta .

:sok  :sok  :sok

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

multam de feedback Marius, pietricelele sunt acolo pana se prinde si se intinde cuba. apoi le fac gramajoara in plasa unui minciog mai vechi si fiid quartz le fac numai bune pentru moss sau ricia! am modificat pozitia pompei de apa, adaug si o poza!

o noua intrebare va rog! ClearOl de la JBL bun sau rau ?

am 2 sae si un ancistrus cam maricei (5 -7 cm) si ma gandeam sa-i marit! mai ales ca amicul meu Alin de la Animax ma tot duce cu zaharelul cu ceva RCS si asa aduc sane nou pentru cei luati de la Gabi din militari!

pana acum eu puneam 2 -3 picaturi de albastru de metilena diluat ceea ce curata apa dar am inteles ca distrugea tot biotopul, iar pestisorii de mai sus sapa in substrat si murdaresc rau de tot apa. eu am mai folosit ClearOl pana acum si totul a parut in regula in afara de cateva ore de apa laptoasa!

asa deci ClearOl rau sau bun! Mircea? Marius? Cristi? Bitanu ? Remus ?

in alta ordine de idei sunt tatic de guppy smile in bazinul mare din pacate sad sa vedem cati puisori raman.

va tin la curent, dar ajutati-ma va rog cu sfaturi sa tin apa cristal (materialul nu sampania smile) )

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

18 Editat de vastelian (2012-05-19 11:56)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

apa cristal ,
numai daca vei avea acvariul ciclat ,fara tratamente si alte minuni care spun ca limpezeste apa (dar nu spun pentru cat timp ).
adauga  siporax,matrix si vei avea apa cristal.
acum acvariul nu este ciclat ,cred sigur .

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

pai facem teste daca ajungi domnule!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

20 Editat de MariusMinu (2012-05-19 12:38)

Re: Quick Q & A sau FAQ sau Ce facem cand ...

Asa cum a spus si colegul cred  ca pentru a avea o apa clara acvariul trebuie sa fie ciclat, sa aiba o filtrare cat mai buna plus hranire moderata a pestilor. Nu stiu nimic despre clearOl ca nu l-am folosit...
PS: Daca te uiti atent la ultimele poze pe care le-am pus dincolo de tot felul de alge apa este cristal dar un cristal verde  lol