1

Subiect: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

aici nu stiu ce ar trebui trimis, OPC-ul sau politia animalelor. Asa lucruri oribile nu am vazut in viata mea. bazinele pline de alge si excremente, apa maro, lumina deja nu mai razbatea de alge. filtre in acvariu ioc, un aerator din cand in cand. beta pus in pahar de plastic mic din care excrementele erau groase de un deget. saracul nu avea nici unde sa se miste. ziceai ca e lagar pentru pesti.. mi-ar fi fost sila sa si ating apa aia.
alge verzi ca panza de paianjen intinse peste tot. jegul e la el acasa.
paralel cu pestii aveau o birmaneza slaba si amarata si un iepuras a carui cusca duhnea in tot magazinul. i-am pus o intrebare vanzatorului care impacheta niste graunte, mi-a bolborosit ceva in mustata si nici nu s-a uitat la mine.
poate aveti o idee ce se poate trimite pe capul unor astfel de nenorociti ca altfel nu am cum sa le spun. merita sa li se inchida cosmelia.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

allexya A scris:

aici nu stiu ce ar trebui trimis, OPC-ul sau politia animalelor. Asa lucruri oribile nu am vazut in viata mea. bazinele pline de alge si excremente, apa maro, lumina deja nu mai razbatea de alge. filtre in acvariu ioc, un aerator din cand in cand. beta pus in pahar de plastic mic din care excrementele erau groase de un deget. saracul nu avea nici unde sa se miste. ziceai ca e lagar pentru pesti.. mi-ar fi fost sila sa si ating apa aia. alge verzi ca panza de paianjen intinse peste tot. jegul e la el acasa.
paralel cu pestii aveau o birmaneza slaba si amarata si un iepuras a carui cusca duhnea in tot magazinul. i-am pus o intrebare vanzatorului care impacheta niste graunte, mi-a bolborosit ceva in mustata si nici nu s-a uitat la mine.
poate aveti o idee ce se poate trimite pe capul unor astfel de nenorociti ca altfel nu am cum sa le spun. merita sa li se inchida cosmelia.

putem organiza o ambuscada pentru salvarea animalelor! alexia cand vei vrea da-mi de stire si organizez totul. pe ala cu mustata il legam si ii ardem mustata cu bricheta! il luam si pe aqua pentru distragerea atentiei prin intrebari aruncate strategic!

3

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

lol lol lol lol lol lol lol lol lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4 Editat de allexya (2010-05-03 19:08)

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

pelly67 A scris:
allexya A scris:

aici nu stiu ce ar trebui trimis, OPC-ul sau politia animalelor. Asa lucruri oribile nu am vazut in viata mea. bazinele pline de alge si excremente, apa maro, lumina deja nu mai razbatea de alge. filtre in acvariu ioc, un aerator din cand in cand. beta pus in pahar de plastic mic din care excrementele erau groase de un deget. saracul nu avea nici unde sa se miste. ziceai ca e lagar pentru pesti.. mi-ar fi fost sila sa si ating apa aia. alge verzi ca panza de paianjen intinse peste tot. jegul e la el acasa.
paralel cu pestii aveau o birmaneza slaba si amarata si un iepuras a carui cusca duhnea in tot magazinul. i-am pus o intrebare vanzatorului care impacheta niste graunte, mi-a bolborosit ceva in mustata si nici nu s-a uitat la mine.
poate aveti o idee ce se poate trimite pe capul unor astfel de nenorociti ca altfel nu am cum sa le spun. merita sa li se inchida cosmelia.

putem organiza o ambuscada pentru salvarea animalelor! alexia cand vei vrea da-mi de stire si organizez totul. pe ala cu mustata il legam si ii ardem mustata cu bricheta! il luam si pe aqua pentru distragerea atentiei prin intrebari aruncate strategic!

pelly, daca iti iei o banderola si o mitraliera te pun sef de escadrila lol daca vrei aqua iti este secund lol ne facem si un theme song daca vrei, sa fie stil "misiune imposibila" lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

Treceau acvaristii carrefour-ul....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

si nu mai ramanea nimic in calea lor lol  grab your torches and pitchforks lol lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7 Editat de pelly67 (2010-05-03 19:18)

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

allexya A scris:
pelly67 A scris:
allexya A scris:

aici nu stiu ce ar trebui trimis, OPC-ul sau politia animalelor. Asa lucruri oribile nu am vazut in viata mea. bazinele pline de alge si excremente, apa maro, lumina deja nu mai razbatea de alge. filtre in acvariu ioc, un aerator din cand in cand. beta pus in pahar de plastic mic din care excrementele erau groase de un deget. saracul nu avea nici unde sa se miste. ziceai ca e lagar pentru pesti.. mi-ar fi fost sila sa si ating apa aia. alge verzi ca panza de paianjen intinse peste tot. jegul e la el acasa.
paralel cu pestii aveau o birmaneza slaba si amarata si un iepuras a carui cusca duhnea in tot magazinul. i-am pus o intrebare vanzatorului care impacheta niste graunte, mi-a bolborosit ceva in mustata si nici nu s-a uitat la mine.
poate aveti o idee ce se poate trimite pe capul unor astfel de nenorociti ca altfel nu am cum sa le spun. merita sa li se inchida cosmelia.

putem organiza o ambuscada pentru salvarea animalelor! alexia cand vei vrea da-mi de stire si organizez totul. pe ala cu mustata il legam si ii ardem mustata cu bricheta! il luam si pe aqua pentru distragerea atentiei prin intrebari aruncate strategic!

pelly, daca iti iei o banderola si o mitraliera te pun sef de escadrila lol daca vrei aqua iti este secund lol ne facem si un theme song daca vrei, sa fie stil "misiune imposibila" lol

nu misiune imposibila....aia intrau prin tavan...eu vreau prin subsol! pe aqua nu il vreau secund, poate tobosar. lol

8

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

bun, deci aqua e cu theme song-ul big_smile ce bine ne organizam noi domnule!!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

wink

10

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

Sincer eu nu am vazit asa ceva cand am fost acolo. Am vazut chiar si o pereche prospat formata de discus dar asta nu la mult timp dupa deschidere. Ultima oara am vazut un discus bolnav si nici ceilalti nu aratau bine dar nu erau de vanzare lucru bun!  Ca preturi la Jbl, sera..... stau destul de bine chiar mai bine la unele decat Hornbach in rest trec destul de rar pe acolo nu cumpar pesti din pet shop! una din reugulile mele! Patronul este un mare si vestit acvarist destul de inaintat in varsta. Pacat ca timpul in loc sa duca magazinul spre bine l-a stopat chiar regresat.

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

11

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

betta in pahare, din pacate se intampla aproape in orice petshop.
inclusiv la coralis este un perete intreg cu pahare cu betta morti..
si nu numai
sunt unele lucruri pe care nu le poti controla..

12

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

merlin21 A scris:

betta in pahare, din pacate se intampla aproape in orice petshop.
inclusiv la coralis este un perete intreg cu pahare cu betta morti..
si nu numai
sunt unele lucruri pe care nu le poti controla..

la pahare e o mare moda, dar am vazut pahare maricele in general, aici erau din alea micute de tot din plastic si jumatate pline cu excremente. spatiu de miscare = -5. 
poate ca soarta pestilor, si asa fragila, nu o poti controla, dar curatenia trebuie sa fie litera de lege, sau cel putin asta e impresia mea. macar un filtru amarat sa aiba acvariul ala si sa curete cineva algele. doar plantele alea vor sa le vanda nu?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

sorinhc A scris:

Sincer eu nu am vazit asa ceva cand am fost acolo. Am vazut chiar si o pereche prospat formata de discus dar asta nu la mult timp dupa deschidere. Ultima oara am vazut un discus bolnav si nici ceilalti nu aratau bine dar nu erau de vanzare lucru bun!  Ca preturi la Jbl, sera..... stau destul de bine chiar mai bine la unele decat Hornbach in rest trec destul de rar pe acolo nu cumpar pesti din pet shop! una din reugulile mele! Patronul este un mare si vestit acvarist destul de inaintat in varsta. Pacat ca timpul in loc sa duca magazinul spre bine l-a stopat chiar regresat.

au un acvariu mare cvadruplu de prezentare superb, genial, 2 de ciclide, restul de scalari si discusi. aveau 2 discusi cat 2 palme ale mele (am palma mica tongue ).
dar aia nu erau la vanzare.
pacat de patron, poate cine stie, a vandut afacerea sau a lasat-o pe mana vanzatorilor.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

Patronul este domnul Mircea Oprea cel ce scrii cartea Acvaristica Practica (alba cu Beta pe coperta).
Dansul a avut magazuinul de langa Statiia de metrou Piata MUNCII (BARIERA VERGULUI). ACUM ESTE FATA DANSULUI LA ACEL MAGAZIN.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

http://www.mopestiexotici.ro/contact.html
asta este site-ul

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

16

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

Daca careva vrea sa vada ceva deosebit sa priveasca ultimu acvariu stanga sus. O mizerie pietrificata cu ceva alge. Oricum a dat faliment a inceput sa vanda din acvariile alea din mijloc. Nu stiu cat de tare este mosu ala in acvaristica dar din punctu meu de vedere este un: prost manager, puturos si flecmatic.

Re: pet shop Carrefour Berceni (langa Hornbach)

mario1981 A scris:

Daca careva vrea sa vada ceva deosebit sa priveasca ultimu acvariu stanga sus. O mizerie pietrificata cu ceva alge. Oricum a dat faliment a inceput sa vanda din acvariile alea din mijloc. Nu stiu cat de tare este mosu ala in acvaristica dar din punctu meu de vedere este un: prost manager, puturos si flecmatic.

"mosul" despre care vorbesti a scris una dintre cele mai bune carti despre acvaristica aparute in Romania, cand ai sa scri si tu una ai dreptul sa il critici.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.