1 Editat de teologos (2012-05-10 12:34)

Subiect: Malawi 240 L, primul capitol

Salutare,


am prezentat initial acvariul la sectiunea generala iar acum ma simteam dator sa il prezint in sectiunea dedicata ciclidarilor.

Este un acvariu de 240L, 120 x 40 x 50, din stica de 10 cu intarituri longitudinale, autocolant negru, bricolat la Timisoara,

Capacul este din comatex, colantat, cu 2 neoane x 54W (urmeaza sa le schimb cu un marine day si aquaglo, 2 coolere...si atat. bricolat tot la Timisoara de dl costinescu

Filtrare: 1 extern Eheim 2224,+ intern aquael fun 3+ si trebuie sa soseasca si un Resun Titan Sp2500.

Incalzitor resun 300W.

Substrat nisip Hbach - 0,5 mm, si pietre calcaroase de pe litoralul bulgaresc.

Pietrele sunt inca albe pt ca nu s-au depus f multe alge verzi dar au inceput de curand sa se inverzeasca usor.

Populatia:
2M +2F Fryeri Iceberg
1M+1F AulonocaraFirefish
3 Caeruleus
3 Calainos
1M+1F Flavus
1MJohanni +1 F + cred ca un mascul subdominant (dupa parerea lui Relu)
2Acei

Sunt in modificari inca, de aceea si apa era un pic tulburata pt ca tocmai alergasem dupa un mascul de maingano si femela pt a-i scoate.

Pe viitor o sa revin cu alt capitl, sper imbunatatit.

Cu bine!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oLsAivnEb2A&feature=youtu.be[/youtube]

Re: Malawi 240 L, primul capitol

Vezi ca ai 1F de johanni si 2M de maingano ( din ce am vazut ), masculii de johanni sunt altfel, iar femelele de maingano sunt exact ca masculii doar mai deschise pe burta.

3 Editat de teologos (2012-05-10 13:19)

Re: Malawi 240 L, primul capitol

salut silviu,

am facut filmuletul inainte sa scot M si F de maingano. Intr-adevar, cel care apare in prim plan, colorat puternic, este maingano. In stanga acvariului, pus la respect este M de Johanny. Cat priveste femelele lui Johanni sunt nesigur. Una de galben aprins iar alta mai maronie, si mai mare ca dimensiuni nu stiu ce e. Reluu spune ca ar fi tot un mascul de Johanny.

O sa revin cu imagini mai clare, poate ma ajuta cineva si imi spune ce sunt exact.

Multanm