1

Subiect: Filtru canistra cu probleme

Acum cateva zile am inceput sa lucrez la un filtru extern home made facut dintr-o teava pvc de 110 mm cu un powerhead de la un filtru intern resun 1200.Intr-un final dupa multe lipituri cu silicon pe la robineti, l-am terminat.Astazi incercandu-l la noul meu acvariu am realizat ca dupa aproximativ 20 de minute nu mai "arunca" apa cu acelasi debit ca la inceput , ca mai apoi (cam dupa 10 minute) sa nu mai curga deloc.M-am uitat , m-am invartit , am observat eu ca pe furtun circulau bule de aer , l-am luat din nou la "blindat" cu silicon , dupa finalizare aceeasi poveste ,dar fara bule de aer, in 30 de minute nu mai curgea.Astept un sfat din partea celor care se pricep, despre ce as putea sa-i fac sau care este explicatia "fenomenului" (pe la fizica n-am dat in liceu daca ar fi vre-o explicatie in asta)

Acvariu 100x50x45 populat cu 5 carasi

2

Re: Filtru canistra cu probleme

ce dimensiuni au In si OUT din acea canistra?
la ce inaltime trebuie sa urce apa?
ce material filtrant ai pus in canistra?
ofera mai multe detalii daca vrei un sfat in problema asta

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

3 Editat de ispas (2012-05-18 23:46)

Re: Filtru canistra cu probleme

apa trebuie sa urce la o inaltime de aproximativ 50 de cm.IN si OUT au cam 1 cm diametru fiecare , iar ca material filtrant am pus doar un burete special pentru filtre dar decupat

Acvariu 100x50x45 populat cu 5 carasi

Re: Filtru canistra cu probleme

baga te rog niste poze.Ajuta mai mult decat explicatiile.Pune poze cu  pompa  cum e prinsa ,turul unde vine pus.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

5 Editat de renegade1dani (2012-05-20 13:04)

Re: Filtru canistra cu probleme

Explicatia este simpla,canistra trage aer si se desamorseaza.
1. Cand faci un filtru incearca sa folosesti cat mai putine lipituri, la robineti incearca sa folosesti imbinari cu filet si garnituri, de asemenea si la capac.
2.Pe unde introduci cablul de alimentare al pompei foloseste o presetupa pt. cabluri(foto), montata tot prin infiletare.
3.Parerea mea e ca teava de PVC de 110 este prea mica in diametru, incearca sa folosesti macar una de 160 sau mai bine una de 200 mm, avand in vedere ca suprafata prin care trece apa prin mediul filtrant este mai mare in consecinta viteva de trecere este mai mica deci o filtrare biologica mai buna

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

6

Re: Filtru canistra cu probleme

ispas A scris:

Acum cateva zile am inceput sa lucrez la un filtru extern home made facut dintr-o teava pvc de 110 mm cu un powerhead de la un filtru intern resun 1200.Intr-un final dupa multe lipituri cu silicon pe la robineti, l-am terminat.Astazi incercandu-l la noul meu acvariu am realizat ca dupa aproximativ 20 de minute nu mai "arunca" apa cu acelasi debit ca la inceput , ca mai apoi (cam dupa 10 minute) sa nu mai curga deloc.M-am uitat , m-am invartit , am observat eu ca pe furtun circulau bule de aer , l-am luat din nou la "blindat" cu silicon , dupa finalizare aceeasi poveste ,dar fara bule de aer, in 30 de minute nu mai curgea.Astept un sfat din partea celor care se pricep, despre ce as putea sa-i fac sau care este explicatia "fenomenului" (pe la fizica n-am dat in liceu daca ar fi vre-o explicatie in asta)

Expune o poza cu acvariul si filtrul montat la acvariu in modul de folosire, si vei gasi pe "cineva" care sa te ajute  :fok

7

Re: Filtru canistra cu probleme

renegade1dani A scris:

Explicatia este simpla,canistra trage aer si se desamorseaza.
1. Cand faci un filtru incearca sa folosesti cat mai putine lipituri, la robineti incearca sa folosesti imbinari cu filet si garnituri, de asemenea si la capac.
2.Pe unde introduci cablul de alimentare al pompei foloseste o presetupa pt. cabluri(foto), montata tot prin infiletare.
3.Parerea mea e ca teava de PVC de 110 este prea mica in diametru, incearca sa folosesti macar una de 160 sau mai bine una de 200 mm, avand in vedere ca suprafata prin care trece apa prin mediul filtrant este mai mare in consecinta viteva de trecere este mai mica deci o filtrare biologica mai mare


  Da aceasta e explicatia astazi m-am apucat sa-l fac din nou.Teava de 160 n-am gasit la mine in "oras" decat de 6 metri si aceasta faca capace , iar pe langa asta decat sa fi luat teava de 160 mai bine luam un filtru extern la mana a doua si tot in aceeasi bani ieseam.Va multumesc de sfaturi , abia am venit de la servici si n-am avut cum sa atasez poze o sa o fac in seara aceasta pentru ca pe viitor cei care mai au probleme sa vada.

Acvariu 100x50x45 populat cu 5 carasi

8 Editat de renegade1dani (2012-05-21 12:35)

Re: Filtru canistra cu probleme

ispas A scris:

Teava de 160 n-am gasit la mine in "oras" decat de 6 metri si aceasta faca capace , iar pe langa asta decat sa fi luat teava de 160 mai bine luam un filtru extern la mana a doua si tot in aceeasi bani ieseam...

Din pacate ai dreptate cu preturile la tevi...daca nu poti procura pe gratis o bucata de teava de diametru mai mare, nu mai merita sa cumperi una pt a bricola un filtru...solutia SH este cea mai buna.Eu am procurat de pe la munca tevi fitinguri, robinetii si pompa am cumparat-o....deci pt mine a meritat (cost total 100 ron-fara medii de filtrare canistra diametrusi volum, 200mm de 10 l cu un debit de 800l/h)

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.