1

Subiect: probleme tehnice GRAVE

am observat ca de sub acvariu a inceput sa se scurga multa apa
ma gandesc sa nu fie o denivelare pe mobilierul pe care sta...adevarul este ca lemnul mobilierului e cam subtire si e cam vechi....si imi este frica sa nu faca mucegai sub acvariu....
stiu faza cu bucata de polistiren...si chiar este buna si practica dar nu stiu de unde sa gasesc deoarece toate magazinele cu unelde si alte nebunii din astea sunt inchise...stiti si alta metoda in afara de a cumpara un mobilier nou .....ca oricum nu am spatiu... neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: probleme tehnice GRAVE

problema e in felul urmator....o sa ai de munca azi.....!!! daca inainte nu ai fost prevazator....
ai dat foarte putine detalii despre amplitudinea evenimentului(multa apa ...e un teremn vag...mai bine te uitai in partea de sus a acvariului...sa vezi cat tia scazut nivelul apei..asa puteai calcula cata apa ti sa curs...)

repede goleste acavriul de toata apa din acvariu...bineinteles ....muta pesti inainte ....
tu acum trebuie sa observi de unde curge mai exact ...daca ti sa crapat funu ..e f nasol...ca trebuie inlocuit....de obicei la acvarii geamul de fund e mai gros( din motive de siguranta)+un suport drept(daca nu poti pune polistiren sau produse speciale din comert , dar care sunt mai scumpe un pic ..dar au acelasi rol)

Se poate sa iti curga pe la vreun colt ...sa nu fie etans lipit ...acum nu stiu de cat timp ai dat acvariul ala in functiune si mai multe...dau si eu cu presupusu...

Mobilierul daca e facut din pal e cam nasol sa se fi udat....dar dupa ce ai scos toata apa din acvariu...incearca sal usuci...un feon daca gasesti...oricum din pct de vedere al sigurantei va fi compromis....dar daca nu poti inlocui acum mobilieru...recomand sl ranforsezi si sa pui o bucata de polistiren de 3 cm( eu acum pt acavriu am de 1 cm grosime (dar stiu ca am placa de pal dreapta ...din cauza apei se va umfla si dca nu vrei sa cumperi alt mobilier o bucata mai groasa de polistiren tias recomanda eu)

Eu pt un acvariu de 60 litri care lam pozitionat intrun sifonier cu 4 usi ..am pus bare de aluminiu cu sectiunea dreptunghiulara si ai grija sa fie mai groasa fasia de aluminiu....(eu am gasit aluminu gros....).Barele leam pus orizontal sub acea bucata de pal pe care ar trebui sa stea acvariul..plus ca am bare ca sustin lateralele....nu vreau sa am haine + pesti prin buzunare

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

3 Editat de ciprian01 (2009-12-19 17:35)

Re: probleme tehnice GRAVE

1. cat de multa apa ii curge intr-o ora??? vezi in functie de nivelul apei din acvariu!
daca fundul ar fi spart, trebuia sa iti curga f multa! presiunea e foarte mare!
nu ai de facut decat sa lipesti inca un geam mai gros peste fund! e mai simplu decat sa scoti geamul spart!

2. ia o bucata de hartie igienica si sterge cu ea toate muchiile acvariului! vezi unde se uda! scoate apa pana la acel nivel, apoi lipeste cu silicon locul respectiv!

3. verifica imbinarile la furtune! vezi sa nu iasa returul foarte aproape de geam pt ca se poate sa arunce peste marginea de sus a acvariului!

4. scoate toata aparatura din priza!

5. NU te panica!

4 Editat de aqua (2009-12-19 20:42)

Re: probleme tehnice GRAVE

ciprian01 A scris:

1. cat de multa apa ii curge intr-o ora??? vezi in functie de nivelul apei din acvariu!
daca fundul ar fi spart, trebuia sa iti curga f multa! presiunea e foarte mare!
nu ai de facut decat sa lipesti inca un geam mai gros peste fund! e mai simplu decat sa scoti geamul spart!

2. ia o bucata de hartie igienica si sterge cu ea toate muchiile acvariului! vezi unde se uda! scoate apa pana la acel nivel, apoi lipeste cu silicon locul respectiv!

3. verifica imbinarile la furtune! vezi sa nu iasa returul foarte aproape de geam pt ca se poate sa arunce peste marginea de sus a acvariului!

4. scoate toata aparatura din priza!

5. NU te panica!

NU curge apa multa,mai mult umezeala
intr-o zi si o noapte se strange putinica apa dar pe ora nu se scurge multa. sau poate chiar deloc
am sters o data apa care cursese si am vrut sa observ daca se mai scurge si se mai scurgea in continuare...
ma gandesc sa nu fie de la greutatea acvariului.....
cat are un acvariu de 60l plin si cu 5,5kg de pietris si vreo 6kg pentru ornamente...
sa nu uitam ca mai am un acvariu de 20 de L pe aceaiasi mobila
cand am umplut acvariul pe jumatate,am observat ca brusc s-a deschis usa de la mobila...
posibil sa fi fost de la greutate ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: probleme tehnice GRAVE

NU curge apa multa,mai mult umezeala
intr-o zi si o noapte se strange putinica apa dar pe ora nu se scurge multa. sau poate chiar deloc
am sters o data apa care cursese si am vrut sa observ daca se mai scurge si se mai scurgea in continuare...
Verifica muchiile cu hartie igienica! Exista si variant aca daca ai umblat la el si a curs apa pe lamga, aceasta sa fi ajuns sun acvariu si sa iasa de acolo putin cate putin! Vezi si pe unde iese sau unde se strange! Daca nu curge decat putin, ai noroc! Este excusa posibilitatea ca geamul de fumd sa fie spart!
ma gandesc sa nu fie de la greutatea acvariului.....
????!!!
cat are un acvariu de 60l plin si cu 5,5kg de pietris si vreo 6kg pentru ornamente...
doar apa de acolo, aproximativ 50L are 50 Kg! mai adauga greutaea geamului cateva kg si accesoriile! In jur de 80 kg!
sa nu uitam ca mai am un acvariu de 20 de L pe aceaiasi mobila
inca 20+ kg
cand am umplut acvariul pe jumatate,am observat ca brusc s-a deschis usa de la mobila...
posibil sa fi fost de la greutate ...
doar posibil...?!

6 Editat de aqua (2009-12-19 21:35)

Re: probleme tehnice GRAVE

o poza ...
atata apa se scurge cam dupa 2 zile
intr-o saptamana se scurg cam 3 sferturi dintr-un litru

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: probleme tehnice GRAVE

cel mai de suferit am avut cand s-a scurs o data mult in spate sad
dupa cum se vede in poza...au ramas urme si mi-am stricat 2 pliculete de mancare....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: probleme tehnice GRAVE

aaa si imi cer scuza ca in primul mesaj am scris ca,curge multa apa si mai jos ca,curge putina

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: probleme tehnice GRAVE

sugestia mea este sa scoti tot din el, daca poti, si sa vezi unde curge(sa eviti un posibil dezastru)
Eu am avut acvariu cumparat si mi-a plesnit fundul, l-am inlocuit cu un prieten si nu am mai avut probleme. cel mai bine e sa fi prevazator wink big_smile

Re: probleme tehnice GRAVE

aqua ....eu am dat primu post ..dar nu ai vrut sa ma asculti ...poate ca era mai mult de munca ???

goleste maine acvariul....oricum te risti pe pielea ta.....poti verifica mai usor daca un acvariu este etans sau nu ..dupa ce lai golit>> si poti verifca in acelasi timp si aparatura...furtunuri ..etc...
Da stiu ai acavriul palntat..e mai mult de munca ..ok....dar altfel vei avea mari probleme !!!!

acum vine partea delicata ...ai ceva greutate pe acea masa....si oricum ....sa curbat deja polita pe care sta acvariul...cu cat se prelinge mai multa apa...cu atat mai rau ii va face.....Ai urgent nevoie sa ranforsezi(intaresti acel mobilier) lemn +apa nu e de bine .....sa pui niste bare metalice orizonatle sub placa de lemn de sub acavriu . Lemnul acela nu va tine la infinit...am obs ca ai o cheie intro usa ...dupa format ma gandesc ca acel mobilier are o anumita vechime...recomand ....urgent sa iei masuri ..trebuie sa intaresti acea structura...parerea mea....Place f mult avertizemntul de pe usa big_smile

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

11 Editat de aqua (2009-12-20 01:10)

Re: probleme tehnice GRAVE

rtklancelot A scris:

aqua ....eu am dat primu post ..dar nu ai vrut sa ma asculti ...poate ca era mai mult de munca ???

goleste maine acvariul....oricum te risti pe pielea ta.....poti verifica mai usor daca un acvariu este etans sau nu ..dupa ce lai golit>> si poti verifca in acelasi timp si aparatura...furtunuri ..etc...
Da stiu ai acavriul palntat..e mai mult de munca ..ok....dar altfel vei avea mari probleme !!!!

acum vine partea delicata ...ai ceva greutate pe acea masa....si oricum ....sa curbat deja polita pe care sta acvariul...cu cat se prelinge mai multa apa...cu atat mai rau ii va face.....Ai urgent nevoie sa ranforsezi(intaresti acel mobilier) lemn +apa nu e de bine .....sa pui niste bare metalice orizonatle sub placa de lemn de sub acavriu . Lemnul acela nu va tine la infinit...am obs ca ai o cheie intro usa ...dupa format ma gandesc ca acel mobilier are o anumita vechime...recomand ....urgent sa iei masuri ..trebuie sa intaresti acea structura...parerea mea....Place f mult avertizemntul de pe usa big_smile

o sa tin cont..sincer...
nu o sa mai fac greseala asta cand o sa imi iau acvariu mai mare...
o sa iau mobila speciala pentru el...
inca o chestie....
se observa in prima poza ca usa cu avertismentul sta un pic deschisa....asta e din cauza ca nu pot sa o mai inchid...dovada clara a greutatii acvariului...
momentan voi sterge apa...si cand o sa schimb si apa la pesti atunci o sa si verific acvariul si o sa si fac faza cu polistirenul
va multumesc tuturor pentru ajutor
alta chestie cu acvariul....are un carton dedesubt,deci geamul acvariului nu sta direct pe mobila....ci pe carton ...dar nu ajuta la nimic asta..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12 Editat de rtklancelot (2009-12-20 14:51)

Re: probleme tehnice GRAVE

de ce polistiren expandat...dupa denumire a fost fost realizat prin expandare...cam cum se fac pufuleti...

in momentul in care asezi o placa de polistiren pe o supraftata neregulata si apoi aplici presiune (presiunea= forta /suprafata , forta aici este greutatea acvariului;) ...partea de polistiren asezata peste zona cu neregularitati se va comprima preluand neregularitatile acelei zone( acum ar trebui sa luam in calcul grosimea acelei placi de polistiren si nerugularitatile ) dar partea cealalata ramane perfect plana(cu toate ca efectul de comprimare actioneaza pe ambele suprafete ale unui bucati de polistiren, doar ca fundul acavriului este un geam ..care este drept si actioneaza uniform pe toata placa) Acum intelegi de cartonul e inutil ...sper

Iar partea a doua apa + lemn ...eu la mobilier am ales pal ( un conglomerat creat din resturi ,pe scurt... e mult mai prost calitativ ca lemnu masiv ...dar are aplicat un strat de melanina si daca adaugi si un cant abs...e mai bun contra umezeli /apei dar sa nu crezi cumva ca merge sa te joci f mult cu apa cu el .
Ideea e in felul acesta ....

Daca nu dispui acum de f multi bani pt alta mobila ...pastreaza ideea cu ranforsarea cu niste bare metalice( eu tiam zis preferabil cu sectiunea dreptunghiulare/patrata) plus daca lemnul ..polita pe care sta acvariul se mai poate salva...sau momentan nu ai alte metode.....aplicaurgent autoclant din ccomert !! diverse culori ..modele ( o sa  incerc azi sa fac o schita ..dar nu promit nimic)

D c autocolant....? simplu daca nul zgari ..sil aplici cat de cat bine...cauta siteuri aplicare autocolant.....( sa intelegi cum se comporta:...ca o mushama pe o masa de bucatarie....o poti sterge cu un burete de vase umed...lemnul e protejat....la fel ca si dinti ..scuze nu mam putut abtine)

0.   e ieftin ...
1. nu ai nevoie de adeziv ...vine gata pregatit pt montare
2.vei schimba complet aspectul
3.va impiedica apa sa ajunga la lemn (atata timp cat nu vei zgaria autocolantul , oricum nu e ca o simpla coala ...dar cred ca e o solutie bunicica)

Sper sa iti dai seama AZI !! de unde provine apa ....si in curand sa iei niste masuri in privinta mobilerului ( nu cred ca vrei sa ai piscina in acea camera + plus ca ai prelungitorul exact in fata ...daca apa curgea mai mult ..se prelingea pe lemn ..ajungea in fatza..si poc pe prelungitor....e un dezastru in devenire ...

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

13 Editat de aqua (2009-12-20 20:20)

Re: probleme tehnice GRAVE

am gasit polistiren smile
ESTE un pic cam rigid
o sa trimit o poza cu el in curand
mai am o intrebare....
merge si gips-carton ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

14

Re: probleme tehnice GRAVE

dupa parerea mea nu prea e bun gips-cartonul. daca o sa dea de umezeala o sa ti se faca varza. acuma vezi ce zic si altii. eu am folosit polistiren extrudat intradevar este un pic mai rigid dar eu sunt de parere ca e mai bun

15

Re: probleme tehnice GRAVE

am dat peste o alta problema ....
eu nu voi putea lasa acvariul la ciclat sad sad
pur si simplu....nu am unde sa pun pestii sad
decat sa pun multa apa in sticle din timp si sa pun aquasafe sad

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: probleme tehnice GRAVE

salut!
pai fa rost de un acvariu mai mic. nu ai nici un prieten sa iti imprumute unul?
eu zic sa renunti la aquasafe si alte timpenii care nu au nici un rol benefic. nu isi merita banii, spun asta din experienta proprie si a prietenilor. ciclarea clasica e sfinta.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

17

Re: probleme tehnice GRAVE

bobi A scris:

salut!
pai fa rost de un acvariu mai mic. nu ai nici un prieten sa iti imprumute unul?
eu zic sa renunti la aquasafe si alte timpenii care nu au nici un rol benefic. nu isi merita banii, spun asta din experienta proprie si a prietenilor. ciclarea clasica e sfinta.

nu am pe nimeni cu acvariu mai mic sad

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18

Re: probleme tehnice GRAVE

placa de polistiren big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: probleme tehnice GRAVE

fratilor nu avea nimica acvariul sad
chiar m-am uitat si era uscat fundul....ironic.. sad
nu pot sa zic de unde venea apa..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

20

Re: probleme tehnice GRAVE

furtune, geam de de la capac, condens...!
verifica acvariul! adica umple-l cu apa si asteapta o zi!