1 Editat de Ancistrus (2011-11-13 02:59)

Subiect: Coralis - o impresia foarte buna

Azi am fost pentru prima data in magazinul Coralis, si vreau sa zic ca am ramas uimit de diversitatea speciilor de pesti, nu foarte comune, vazute la ei. Doar Corydoras cred ca aveau 7 sau 8 specii, dintre care ce tin minte: adolfoi, trilineatus, sterbai, panda, paleatus si aeneus;
La Characidae: Metynnis argenteus, Gasteropelecus sternicla, Hemigrammus rhodostomus, gracilis Hemigrammus erythrozonus, pinguini Thayeria boehlkei, fantome negre Hyphessobrycon megalopterus
Cichlidae africane (Tanganika): Tropheus duboisi
Creveti: CRS, pinocchio, ceva pe visiniu (nu m-am uitat atent)
Oricum aveau foarte multe specii, multe varietati de discus, plante, foarte bine aprovizionat si la partea tehnica (nu am avut timp si de preturi), si multe altele pe care nu le mai tin minte.
   Daca nu sunt profesionisti in ceea ce priveste ambalatul pestilor, sau alte chestii, nu ma pronunt, nu am cumparat nimic de la ei, dar orice ar fi, si de oriunde veti cumpara vreodata pesti, recomand carantina de o saptamana in acvariu separat, oxigenat incalzit si filtrat corespunzator, dupa care o acomodare a pestilor din acvariul de carantina in acvariul comun.

2 Editat de ciprian01 (2011-11-13 03:05)

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Cristi, si in talcioc gasesti diversitate....!
E frumos sa fie o varietate, dar carantina nu ma ajuta prea mult daca pestele imi ajunge acasa deja tarat. Ori nu mai iau un peste ca sa ma apuc sa il tratez ulterior
Poate ca este unul dintre putinele magazine de profil, dar personal, as prefera sa dispara cat mai repede. Nu singur, ci cat mai multe. Si nu atat sa dispara magazinul cat mai ales modelul de comert cu pesti si animale exotice.
1. Pesti bolnavi, vanduti rapid din bazine supraaglomerate si cu substrat colorat.
2. Comertul a tot felul de chestii din plastic (plante, buturugi, scafandri, mori...)
3. Hrana pt animale tinuta in saci desfacuti.
4. Lipsa afisarii pretului.
etc

NB:
5. Dezinformarea fara scrupule a clientului cu unicul scop de a cumpara cat mai mult!

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Eu am sugerat carantina pentru cei care spun ca le mor pestii cumparati din anumite magazine. Nu fac reclama magazinului doar mi-am spus parerea.
Oricum nu inteleg cum iti pot vinde pesti care vor muri intr-o ora sau o zi... adica de ce nu mor la ei, si oricum daca ai ochiul format iti poti da seama ce cumperi, macar sa observi transparenta aripioarelor etc... in fine.
   Am simtit cunostintele celor de acolo, deci nu cred ca dezinformeaza clientul, ci ca nu prea sunt ei informati.

PS: Merg la pariu ca daca-mi cumpar pesti de la ei nu-mi moare niciunul, dar cumpar ce aleg eu, asta am vrut sa zic wink

Re: Coralis - o impresia foarte buna

@Ancistrus, eu nu as baga mana in foc sa stii, eu am luat de acolo 2 ancistrusi si mi-au murit la 2 si respectiv 3 zile, al luat si 2 sterbai care traiesc si acum si bine sanatosi dar asa i-am nimerit ca ulterior m-am mai dus sa mai iau 2 si un prieten de acolo mi-a spus ca nu imi da ca au probleme, la o saptamana de cand i-am luat pe primii sterbai, acelasi acvariu, aceeasi pesti .
Daca ai bafta si te uiti foarte atent in acvariul de unde vrei sa cumperi sa fie apa curata si sa nu fie vreun peste mort si lasat cu zilele pe acolo si atentie si la gris, poti avea noroc sa ai pesti sanatosi . Un prieten de-al meu a luat de acolo 50 de neoni si traiesc toti, pot confirma personal ca ii vad la serviciu in fiecare zi . Dar in concluzie nici eu nu as recomanda sa se cumpere pesti de acolo, este periculos .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Ancistrus A scris:

Eu am sugerat carantina pentru cei care spun ca le mor pestii cumparati din anumite magazine. Nu fac reclama magazinului doar mi-am spus parerea.
Oricum nu inteleg cum iti pot vinde pesti care vor muri intr-o ora sau o zi... adica de ce nu mor la ei, si oricum daca ai ochiul format iti poti da seama ce cumperi, macar sa observi transparenta aripioarelor etc... in fine.
   Am simtit cunostintele celor de acolo, deci nu cred ca dezinformeaza clientul, ci ca nu prea sunt ei informati.

PS: Merg la pariu ca daca-mi cumpar pesti de la ei nu-mi moare niciunul, dar cumpar ce aleg eu, asta am vrut sa zic wink


sunt cam de aceeasi parerea cu Ancistrus,nu inteleg cum poate sa-ti moara un peste in drum spre casa , nici eu nu vreau sa le fac reclama dar cumpar de la ei cred ca de 2 ani  si nu  mi-a murit nici un peste pana acum

6

Re: Coralis - o impresia foarte buna

unde se afla magazinul coralis?si ce mijloace de transport trec pe acolo? ^:)^

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Coralis se situeaza la Tricodava
Mijloc de transport-385,173 sau tramvaiul 41
http://www.coralis.ro/  vezi ca are si harta
Salut

Re: Coralis - o impresia foarte buna

si eu am facut cumparaturi de la Coralis. prima data am ajuns cam acum doi luni. dupa "diversitatea" din Animax si alte cateva pet-shopuri am crezut ca am intrat in alta lume  :scool
nu stiu ce au patit altii, dar pestii pe care i-am cumparat eu au rezistat, ii am si pana in ziua de astazi.

I challenge myself everyday!

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Am trecut si eu vineri, pe la cel din PMoghioros si la magazinul mare de langa Ghencea. Concluzia mea : mortal. In sensul rau al cuvantului. In aproape toate acvariile exista cate o mortaciune.
La capitolul hardware stau slab, HB sunt la ani lumina de ei.

Pacat.

10

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Eu cumpar doar de la ei, fiind langa mine.
Da, pesti morti sunt in toate acvariile, dar unde nu se intampla asta cand ai 2-300 bucati intr-un acvariu de 40-50l?

am luat neoni de la ei, vreo 30 la numar, 3 au crapat, 2 de la mancare(plecat o saptamana, setat hranitorul utin cam tare) 1 s-a albit dupa cateva zile. in schimb guppy au crapat pe capete, luasem 12 bucati, am ramas cu 4...dar acestia 4, in nici 2 luni, sunt la a 3-a serie de puiuti big_smile

Au uneori preturi exagerat de mici...neon rosu(nu simplu) la 3,5 lei, melci asasini la 4,5 lei...preturi competitive fata de alte magazine

11 Editat de sebastian (2013-10-03 20:49)

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Am vrut sa comand un acvariu juwel de la ei , cati bani credeti ca mi-a cerut in avans ?  :smoke toata suma  :stupid doar sa fi fost prost sa fi facut afacerea , pt ca in cazul in care era o mica problema cred ca ramaneam cu banii dati  :pls

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

12

Re: Coralis - o impresia foarte buna

In caz ca nu stiai, se fac acvarii la comanda si aici, pe acvariidevis big_smile

Re: Coralis - o impresia foarte buna

Foarte ,,dragut'' la Coralis! Suni, intrebi daca au o piesa pentru un filtru extern, ti se raspunde pozitiv....si cand mergi sa cumperi...ca sa vezi: a sunat o doamna si a rezervat garnitura, care e unica de altfel!  :-
Nu stiam ca doamnele (gospodinele) au abandonat croseta, tighelul si lingura de lemn pentru surubelnita si patent, dezvoltant o pasiune pentru reparat filtre!
Sau sunt salariile mici si le compensam cu o spaguta!