1 Editat de vivipasion (2012-05-29 11:41)

Subiect: probleme guppy

sunt atat de trista incat in vine sa renunt la pesti de tot....
din toti pestii,guppy imi sunt cei mai dragi dar se pare ca sunt ghinionista..
in acvariu meu pana acum guppy sunt cei mai sensibili si cei care mor...
initial am avut 2 femele si un mascul...mai intai a murit o femela apoi un mascul de ciuperca guriinici nu am apucat sa fac nimic pur si simplu au murit...acvariu parea stabilizat si am mai luat inca un mascul si doua femele,mai tineri apoi inca un mascul ,au mers cateva zile apoi s-a imbolnavit femela veche si un molly ,le-am facut tratament cu agriflavin ,molly s-a vindecat,guppy a murit(dupa asta chiar am plans era vedeta in acvariu si mai era si aproape sa nasca,i-am desfacut burtica si avea vreo 70 pui gata formati)...a urmat un mascul de guppy caruia intro zi i s-a decolorat coada,apoi a ramas cu niste firicele in loc de coada si a murit ,inca mai era in apa cu tratament....i-am schimbat in alt acvariu ,pentru a-l stabiliza pe acest si dupa o zi imi moare alta femela de guppy,asta chiar nustiu de ce a murit avea burta umflata si niste pete rosii cand am gasit-o azi dimineata moarta,aseara nu parea ca e pe moarte...
mi-a mai ramas un mascul si o femela care par a fi bine....
si inca ceva masculul ramas de cand l-am pus in acvariu(a fost cumparat singur) se tot tinea dupa toti masculii din acvariu apoi a stat retras un timp pt ca era si celalalt mascul ,dar dupa femelele de guppy nu s-a tinut niciodata ,nici acum ca a ramas duar el si o femela...se tine tare dupa masculul de platy ca e mai mic,dar ceilalti fug de el....
va rog sfatuitima ce sa fac nu as vrea sa mai moara nici unul...
poza 1:femela care a murit de gris
poza 2:masculul ramas fara coada
poza 3:femela care a murit azi(ce boala credeti ca a avut?)
va multumesc!

2 Editat de Ancistrus (2012-05-29 12:38)

Re: probleme guppy

Ai probleme serioase in acvariu... deci de acvariu "stabilizat" nici nu se pune problema. In primul rand cumpara teste individuale de NO2, NO3, pH, dGH (recomandat firma Salifert daca gasesti acolo) + schimburi de 30% apa odata la 2, maxim 3 zile. In al doilea rand nu mai baga in apa toate solutiile care-ti cad in mana, decat culturi de bacterii care ajuta ciclarea, atat.

Re: probleme guppy

Ancistrus A scris:

Ai probleme serioase in acvariu... deci de acvariu "stabilizat" nici nu se pune problema. In primul rand cumpara teste individuale de NO2, NO3, pH, dGH (recomandat firma Salifert daca gasesti acolo) + schimburi de 30% apa odata la 2, maxim 3 zile. In al doilea rand nu mai baga in apa toate solutiile care-ti cad in mana, decat culturi de bacterii care ajuta ciclarea, atat.

stiu ca am probleme cu acvariul ca de bine nu mor saracii pesti, de aceea am pus acvariul la ciclat si i-am mutat ...
o sa merg la magazin sa vad daca gasesc ce mi-ai zis...si nu mai bag nimic altceva...
am dezinfectat tot in afara de substrat,am fiert si pietrisul...
am 2 pietre mari in acvariu le-am bagat in otet normal si nu au facut nici o reactie,mai sunt si alte metode de a afla daca sunt calcaroase?
sper sa scap de boala din acvariu....
o nelamurire mare am de ce mor duar guppy??(la inceput au murit si cativa neoni )mai am platy,xipho,black molly,scalari....
acum pestii stau intr-un acvariu fara substrat as putea face ceva sa ii ajut sa nu mai moara??ar trebui sa fac vreun tratament??
nu da nici unul semne ca ar fi bolnav...ce sa fac ??
imi cer scuze ca va "bombardez" cu intrebari dar chiar am nevoie de ajutor...
multumesc...

Re: probleme guppy

vivipasion A scris:

am dezinfectat tot in afara de substrat

   Cum ai procedat?

vivipasion A scris:

am 2 pietre mari in acvariu le-am bagat in otet normal si nu au facut nici o reactie,mai sunt si alte metode de a afla daca sunt calcaroase?

   Asta o vor spune testele, dar viviparii in general nu sunt deranjati de pietre calcaroase, neonii si scalarii da.

vivipasion A scris:

o nelamurire mare am de ce mor duar guppy??(la inceput au murit si cativa neoni )mai am platy,xipho,black molly,scalari....
acum pestii stau intr-un acvariu fara substrat as putea face ceva sa ii ajut sa nu mai moara??ar trebui sa fac vreun tratament??

   La ce detalii ai dat despre pesti ti-as fi recomandat un tratament cu Verde de Malachit Forte, dar avand in vedere ca acum te aflii in Italia poti face un tratament cu JBL Ektol Fluid.

Re: probleme guppy

dezinfectat trebuia pus intre ghilimele... big_smile
am golit tot acvariul si l-am spalat cu alcool (spirt)dupa care l-am spalat bine,l-am scos afara si l-am spalat cu furtunul...pietrisul l-am fiert vreo jumatate de ora si l-am spalat in multe ape.... la filtrul am scos toate piesele si le-am spalat la jet de apa si am inlocuit fibra sintetica....am spalat plantele toate cu apa de la robinet,le-am tinut sub jet.. si cam atat big_smile
apa s-a limpezit in vreo 4 ore...acum e lacrima...pompa de la filtru am dat-o cam la maxim ...ar trebui sa o scot sa o reglez la mai mic??
daca am grsit cu ceva gafa e facuta!!!

neonii mi-au murit cativa la inceput(erau in oferta-poate era ceva in neregula cu ei de la inceput) dar scalarii nu par ca ar fi fost deranjati de pietre..
o sa vad ce zic testele...

JBL Ektol Fluid -pot face tratamentul la toti pestii sau trebuie separati?deocamdata nu da nici unul semne ca ar fi bolnav.
verde de malachit cred ca se gaseste si pe aici(la un pet shop mi-a zis ca trebuie sa ii ajunga) ar fi mai bun decat primu?

Re: probleme guppy

vivipasion A scris:

neonii mi-au murit cativa la inceput(erau in oferta-poate era ceva in neregula cu ei de la inceput) dar scalarii nu par ca ar fi fost deranjati de pietre..

   Daca sunt calcaroase pietrele eu zic sa-i intrebi direct pe scalari ce parere au lol

vivipasion A scris:

JBL Ektol Fluid -pot face tratamentul la toti pestii sau trebuie separati?deocamdata nu da nici unul semne ca ar fi bolnav.

   Daca tot ii tii separat, si avand in vedere bolile (gris, finrot, Columnaris) care sunt foarte contagioase, parerea mea este sa faci tratamentul la toti pestii.

vivipasion A scris:

verde de malachit cred ca se gaseste si pe aici(la un pet shop mi-a zis ca trebuie sa ii ajunga) ar fi mai bun decat primu?

   Am subliniat "Forte" pentru ca nu este doar Verde de Malachit, mai contine si formol. Dar mai bine ii tratezi cu Ektol Fluid wink

7 Editat de vivipasion (2012-05-29 16:01)

Re: probleme guppy

iti multumesc din suflet!!!imi esti de mare ajutor!! ^:)^  ^:)^
ma pregatesc sa merg la pet shop daca nu casesc JBL Ektol Fluid ce alceva as putea lua?cu toate ca sper sa il gasesc...
pe aici sunt multe de la sera,tetra si dajana....
e destul de departe sper sa ajung in timp si sa nu imi mai moara vreun pestisor... :fcry   
acum le dau sa manance "dajana tropi gran mix" granule si fulgi "ActiMin",imi recomanzi ceva mai bun care i-ar putea ajuta,vitamine ???
nu stiu daca cea care le-o dau e buna..

8 Editat de Ancistrus (2012-05-29 16:09)

Re: probleme guppy

Daca nu gasesti Ektol Fluid cumpara Sera Omnipur si faci tratamentul conform indicatiilor producatorului. Iar ca vitamine Sera Fishtamin :fok

9 Editat de vivipasion (2012-05-30 02:19)

Re: probleme guppy

Ancistrus A scris:

Daca nu gasesti Ektol Fluid cumpara Sera Omnipur si faci tratamentul conform indicatiilor producatorului. Iar ca vitamine Sera Fishtamin :fok

nici pomeneala de medicamentele ce mi-ai zis tu ...am fost la cel mai mare magazin din roma"moby dick" si nu au ... cei de la jbl nu au autorizatie sa vanda medicamente in italia...nu am gasit nici sera omnipur ,de la sera au duar mancare si tratamente pentru apa...duar de la "dajana" aveau...am luat" FMC"-dezinfectant universalpentru apa si pesti impotriva ciupercilor,columnarius,infectii parazite,ichthyopthirius multifiliis si alte boli pe care nu stiu sa le traduc in romana...
pe ambalaj scrie ca trebuie sa cresc temp cu 2 grade,sa opresc filtrarea,lumina si sa nu aerez puternic..dupa aplicare sa sa schimb 50% din apa sa spal filtru si sa pun START PLUS si BIOFILTER...duar ca dozajul este 1-1.1ml la 100 l de apa;capacul de dozare e de la 5 ml in sus ...stiti ceva,or fi gresit ??
multumesc

10

Re: probleme guppy

Cauta "dropsy fish" pe google!

11

Re: probleme guppy

uita-te la ultima poza si zi daca seamana cu ce ai tu.
http://www.fishpondinfo.com/fishcare/bigphoto.htm

Re: probleme guppy

niku A scris:

uita-te la ultima poza si zi daca seamana cu ce ai tu.
http://www.fishpondinfo.com/fishcare/bigphoto.htm

la inceput am pus poze cu pestii mei care au murit si printre ei este o femela de guppy,ultima poza,care pare sa semene dar nu8 avea burta atat de mare ...se vede bine in poza ...
multumesc...

13

Re: probleme guppy

vivipasion A scris:

pe ambalaj scrie ca trebuie sa cresc temp cu 2 grade,sa opresc filtrarea,lumina si sa nu aerez puternic..

   Sunt sigur ca nu le ai bine cu italiana... inca lol

14 Editat de vivipasion (2012-05-30 02:46)

Re: probleme guppy

Ancistrus A scris:
vivipasion A scris:

pe ambalaj scrie ca trebuie sa cresc temp cu 2 grade,sa opresc filtrarea,lumina si sa nu aerez puternic..

   Sunt sigur ca nu le ai bine cu italiana... inca lol

ba da exact asa scrie si am gasit si instructiuni in romana si scrie la fel ....
ziceam de boli ca nu eram sigura cum se traduc dar dupa am vazut ca se scriu la fel... de ce e gresit cum scrie??trebuie facut altfel tratamentul??
apropo le am cu italiana sunt  de 3 ani aici... big_smile

"FMC - dezinfectant universal pentru apa si vietatile din acvariul dvs. impotriva mucegaiului, infectiilor parazitare si atacurilor cu columnaris, trichodina, chilodonella, ichthyophthirius multifiliis si costia
Dozare : 1-1.1 ml la 100 l de apa de acvariu
Cand aplicati, se recomanda cresterea temperaturii cu 2 grade C, sa nu filtrati si sa nu supra-oxigenati
Dupa aplicare, completati apa din rezervor cu o jumatate de cantitate de apa curata, limpeziti filtrul si adaugati START plus si BIOFILTR
A se agita inainte de utilizare ! "(pe google)

l-a folosit cineva face minuni?? big_smile

15

Re: probleme guppy

Pai sunt sigur ca ai avut parte de o traducere fulger... adica la orice tratament medicamentos se recomanda cresterea oxigenarii, iar in cazul Columnaris ("gura de vata") se recomanda sa nu se ridice temperatura peste 25°C, altfel boala va actiona foarte rapid wink

Re: probleme guppy

Ancistrus A scris:

Pai sunt sigur ca ai avut parte de o traducere fulger... adica la orice tratament medicamentos se recomanda cresterea oxigenarii, iar in cazul Columnaris ("gura de vata") se recomanda sa nu se ridice temperatura peste 25°C, altfel boala va actiona foarte rapid wink

cum trebuie sa procedez???
nu mai inteleg nimic :omfg  :scry  :scry  :scry  :scry
de columnaris(gura de vata )au murit 2 pesti acum 2 saptamani la 3 zile dupa ce i-am cumparat,apoi unul a murit de gris,puncte albe,unul a ramas fara coada si unul cu burta umflata si pete rosii inauntru...
acum nici unul nu da semne ca e bolnav,adica se comporta normal inoata ,mananca...

cum trebuie sa fac tratamentul?
am pus deja in apa cat scria pe ambalaj, temperatura e 26-27 grade ce fac o las asa,o cresc o cobor??!!nu mai inteleg nimic!!
ai folosit vreodata tratamentul asta si daca da cum ai procedat???multumesc si imi cer scuze.

17

Re: probleme guppy

Am "folosit" foarte multe tratamente... la Columnaris nu se ridica temperatura peste 24-25°C, mai departe faci tratamentul cum iti recomanda producatorul... nu traducerea big_smile

Re: probleme guppy

Ancistrus A scris:

Am "folosit" foarte multe tratamente... la Columnaris nu se ridica temperatura peste 24-25°C, mai departe faci tratamentul cum iti recomanda producatorul... nu traducerea big_smile


ai cumva numarul producatorului?? wink l-as suna sa il intreb personal big_smile
cred ca te refereai la instructiunile de pe sticluta,ca altundeva nu am idee unde gasesc ....
momentan nu stiu de ce boala sa ii tratez pt ca in 4 zile au murit 3 pesti cu reactii diferite,nici unul dintre ei nu arata la fel...si toti au fost guppy...mai am 17 pesti din alte specii , sunt tinuti impreuna si sunt ok de cand ii am...
mai am duar o pereche de guppy sa vad ce boli le-or mai veni,ca ma astept la orice... mad
in fine cred ca v-am innebunit de cap cu pestii mei...
multumesc de raspunsuri!!  smile

19

Re: probleme guppy

Pai daca nu ai incredere in raspunsurile de aici... de ce mai intrebi? Iti dai seama ce interes mare am eu sa te pun sa le faci rau pestilor?

PS: Consider ca am incercat sa te ajut, mai departe ori te descurci singura... ori te iei dupa traduceri wink

20 Editat de vivipasion (2012-05-30 04:07)

Re: probleme guppy

Ancistrus A scris:

Pai daca nu ai incredere in raspunsurile de aici... de ce mai intrebi? Iti dai seama ce interes mare am eu sa te pun sa le faci rau pestilor?

PS: Consider ca am incercat sa te ajut, mai departe ori te descurci singura... ori te iei dupa traduceri wink


cred ca ai inteles gresit !!eu chiar am incredere in raspunsurile de aici si chiar imi sunt de mare ajutor!!crede-ma ca au fost momente in care am asteptat"cu sufletul la gura" raspunsurile...daca am zis ceva gresit imi cer scuze..
nu m-am luat dupa nici o traducere de unde faza cu traducerea nu stiu big_smile
am zis ca am cautat pe google despre produs si exista si in romania si pe instructiuni scrie la fel...nu am cautat pe google traduceri ci detalii despre produs...nu mi-a tradus nimeni nimic...am cautat si pe forum despre produs dar nu am gasit...
daca vrei iti scriu exact ceea ce scrie exact pe produs si deduci de acolo big_smile
cred ca te-am enervat desi nu am avut intentia,dar tot iti multumesc wink si scuze