Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

am o mare intrebare, acu se aproprie tot mai mult caldura....e recomandat sa bag ghiata in acvariu cand apa se incalzeste si a junge la o temperatura mai ridicata de cat normalul....sau ce metoda sa folosesc atunci cand apa va trece de 27 de grade??? anul trecut am patit sa imi urce apa si la 30 de grade....

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Salut catalin ,iti lasi calculatorul fara racitor big_smile  si ti l amenajezi sub capac si astfel o sa ti tii temperatura sub control,ar fi o idee :sok

bafta,

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Salut. Eu folosesc gheata dar o prind in mijlocul acvariului asa fel incat temperatura scazuta sa se disperseze treptat in acvariu. Folosesc un pet taiat  de care am prins o sarma pe care o leg de lampa. Asta e romanu' nostru, se chinuie cu ce are la indemana :fbr E bun si coolerul daca acvariul nu e prea mare.

24

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

catalinradi A scris:

am un podulet,nu imi plac nici mie castelele si nisipu colorat...

   Nici mie... poduletele da :fok

Pop Remus A scris:

Este un aymonier

   Deci Remus, Gyrinocheilus aymonieri sau Acantopsis sp... care sa fie, care sa fie... Tu chiar crezi ca acvaristica este asa usoara? lol

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

catalinradi A scris:

am o mare intrebare, acu se aproprie tot mai mult caldura....e recomandat sa bag ghiata in acvariu cand apa se incalzeste si a junge la o temperatura mai ridicata de cat normalul....sau ce metoda sa folosesc atunci cand apa va trece de 27 de grade??? anul trecut am patit sa imi urce apa si la 30 de grade....

poti pune un cooler dar ai grija si la evaporarea apei, sa completezi la timp. poti cauta si pe net cooler-e, gasesti pana in 10 lei. am incercat si varianta cu gheata dar am ramas la cooler atat pentru acvariul de 30l cat si ptr cele de 180l.

PS: pe langa disconfort o temperatura de 30 grade creste riscul de alge big_smile.

Aaa....mie imi plac Cory...am 5 specii big_smile

I challenge myself everyday!

26

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

catalinradi A scris:

am o mare intrebare, acu se aproprie tot mai mult caldura....e recomandat sa bag ghiata in acvariu cand apa se incalzeste si a junge la o temperatura mai ridicata de cat normalul....sau ce metoda sa folosesc atunci cand apa va trece de 27 de grade??? anul trecut am patit sa imi urce apa si la 30 de grade....

   Pune un ventilator de camera sa bata razant la suprafata apei, cu capacul acvariului ridicat, evident big_smile Si daca nu te ajuta, poti pune si peturi de apa la inghetat, pe care le scufunzi in apa (deci nu gheata direct in apa).

BrindushaP A scris:

mie imi plac Cory...am 5 specii big_smile

   Ce specii de cory ai?

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

ms de sfaturi!!! faza cu coolerele pica deoarece calculatoru e luat recent si e in garantie si nu il desfac,am sa incerc cu ventilatoarele alea conectate la USB....ce se agata ca si lampile ce sunt pt acvariile de creveti!!!!  :fbr

si cum am mai promis ca am sa pun niste pozeee cu pestii aia ciudati,lungani,sunt mai jos:)

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Ancistrus A scris:
BrindushaP A scris:

mie imi plac Cory...am 5 specii big_smile

   Ce specii de cory ai?



- albino
- panda
- leopard
- aeneus
- sterbai

sper ca i-am scris corect  :sbr

I challenge myself everyday!

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

BrindushaP A scris:
Ancistrus A scris:
BrindushaP A scris:

mie imi plac Cory...am 5 specii big_smile

   Ce specii de cory ai?



- albino
- panda
- leopard
- aeneus
- sterbai

sper ca i-am scris corect  :sbr

Cory sterbai si leopard sunt extraordinari:).... sincer pana acu ce am vazut commu asta nu am mai auzit de ei:)....si cred ca mai sunt specii de care nu am mai auzit....dar in fine:))...  :sok

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

30

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

BrindushaP A scris:
Ancistrus A scris:
BrindushaP A scris:

mie imi plac Cory...am 5 specii big_smile

   Ce specii de cory ai?

- albino
- leopard

   "Albino" sunt varietate (90% aeneus) nu specie, iar leopard este un termen, valabil atat pentru julii cat si pentru trilineatus, dar mai multe desre cory puteti afla de aici wink

catalinradi A scris:

si cum am mai promis ca am sa pun niste pozeee cu pestii aia ciudati,lungani,sunt mai jos:)

   Denumirea pestilor "aia ciudati, lungani" (Acantopsis) ai primit-o deja in postarea 24 wink

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

ca sa ma fac mai bine inteleasa  :frogp

ptr ca sunt la birou si nu pot face poze acasa am cautat pe google niste poze similare pestilor mei (dupa ce am vizualizat si link-ul cu cory pus de Ancistrus).
La asta m-am referit, eu am gasit un site care specifica respectivele denumiri, acum poate nu au fost bine informati, nu doresc sa contrazic pe nimeni  :sbr

1- panda
2- albino
3- leopard
4-sterbai
5- aeneus

foarte multe specii de cory au la Coralis ptr cine este interesat.

I challenge myself everyday!

32

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Exista o specie cu numele Corydoras leopardus, foarte rara, care nu se gaseste in Romania, dar la noi cory leopard se refera la Corydoras julii sau Corydoras trilineatus (ti-am scris si mai sus). Termenul de "albino" este de fapt o mutatie de pigment nu o "specie", termenul asta se gaseste la mai toate speciile de pesti si nu numai. Cea mai comuna varietate de albino la cory este a speciei Corydoras aeneus.
   In poze vad ca ai pus si una cu Corydoras copei, nu cred ca ai specia aia, asta ca tot "te-ai facut mai bine inteleasa" big_smile

PS: Nu trebuie sa ma crezi pe mine neaparat, ai net la dispozitie, cauta wink

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

Ancistrus A scris:

   In poze vad ca ai pus si una cu Corydoras copei, nu cred ca ai specia aia, asta ca tot "te-ai facut mai bine inteleasa" big_smile

PS: Nu trebuie sa ma crezi pe mine neaparat, ai net la dispozitie, cauta wink

Acum inteleg motto-ul ... (sigur nu voi trai 1000 ani  :smoke ) am stat o groaza sa  caut pozele pe net si tot nu m-am facut inteleasa.  :sbr
ok... nu stiu cum il cheama. este ca un sterbai doar ca liniile negre sunt punctate (nu continue), fondul este mai alb si aripioara dorsala este neagra in partea superioara. nu am poze cu ei ptr ca i-am achizitionat acum 2-3 zile din Hornbach.

I challenge myself everyday!

34

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

BrindushaP A scris:

am stat o groaza sa  caut pozele pe net si tot nu m-am facut inteleasa.

   Off... "femeile astea" lol, hai sa vedem daca te-ai facut inteleasa, in pozele puse de mine sunt: stanga Corydoras julii, dreapta Corydoras trilineatus... deci? Ce sa fie, ce sa fie? big_smile
   Ti-am si spus, ti-am dat si denumirile lor inca de la postarea 30... dar tu ai preferat sa "stai o groaza sa cauti" lol

Ancistrus A scris:

leopard este un termen, valabil atat pentru julii cat si pentru trilineatus;)

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

:ang poza 2 ... trei linii ala!!! deci tot o specie de leopard, deci undeva pe departe am avut dreptate cand am zis ca este leopard  :-

si stai ca mi-am mai gasit vreo 2 tipuri de cory de cumparat  wink

PS: femeile sunt tare capoase nu te pune cu ele ...

I challenge myself everyday!

36

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

BrindushaP A scris:

:ang poza 2 ... trei linii ala!!! deci tot o specie de leopard, deci undeva pe departe am avut dreptate cand am zis ca este leopard

   Daca vrei sa denumesti pestii tai "cory maimutoi" nu te opreste nimeni, ti-am explicat deja ca leopard exista ca specie (leopardus) mai departe fiind doar porecle romanesti big_smile Este a 15 oara ca-ti repet acelasi lucru... deja ma bagi la idei lol

BrindushaP A scris:

femeile sunt tare capoase nu te pune cu ele ...

   Sa stii ca exista si sufletiste, intelegatoare... nu doar capoase lol

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

hai sa nu fim rai ce deja i-am poluat topicul omului.

I challenge myself everyday!

38

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

BrindushaP A scris:

hai sa nu fim rai ce deja i-am poluat topicul omului.

   Personal nu consider ca am poluat nimic, discutia am purtat-o conform placerii colegului @catalinradi pentru pestii Corydoras:

catalinradi A scris:

Cory sterbai si leopard sunt extraordinari:).... sincer pana acu ce am vazut commu asta nu am mai auzit de ei:)....si cred ca mai sunt specii de care nu am mai auzit....dar in fine:))...  :sok

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

fie cum ziceti voi eu o zic asa mai romaneste mie imi plac aia panda si aia cu punctulete pe ei:)).... :fok 

am o intrebare,s-ar merita sa pun la un acvariu de 60 de L filtru extern??daca asi pune ce avantaje si ce dezavantaje asi avea???

Primi care mor sunt cei care merg inainte....

Re: Un Prapadit de acvariu de 60 L

noi poze,noi modificari,sper sa va placa!!! imi cer scuze pt primele poze ca era cam murdara sticla de la cum a fost stropita....dar ulterior am sters-o!!!:D :sbr

Primi care mor sunt cei care merg inainte....