Subiect: Sfaturi iluminare acvariu

Salutare! Am si eu nevoie de niste sfaturi pentru iluminarea unui acvariu de 140 litri cu dimensiunile 80x50h x35 cm. In capacul lui standard am 2 neone de 18w t8, unul philips 735 si altul power glo! As vrea sa pun niste neoane t5 dar sa-l pastrez si pe cel power glo! Mentionez ca acvariu vreau sa fie plantat! Accept orice sfat legat de iluminarea lui, chiar si sfaturi privind modificarea capacului! Multumesc

2

Re: Sfaturi iluminare acvariu

archangel22 A scris:

Salutare! Am si eu nevoie de niste sfaturi pentru iluminarea unui acvariu de 140 litri cu dimensiunile 80x50h x35 cm. In capacul lui standard am 2 neone de 18w t8, unul philips 735 si altul power glo! As vrea sa pun niste neoane t5 dar sa-l pastrez si pe cel power glo! Mentionez ca acvariu vreau sa fie plantat! Accept orice sfat legat de iluminarea lui, chiar si sfaturi privind modificarea capacului! Multumesc

   Cerinta ta de a primi sfaturi este oarecum in contradictie cu logo-ul (...este usor sa dai sfaturi...!!!) dar... sa trecem. smile
   Nu stiu nimic despre stadiul in care se afla acvariul, este in curs de ciclare, este ciclat?
   Oricum, iluminarea este slaba, ai numai 0.25W/litru iar acel neon 735 este cel mai slab din gama 3500K. Indicele 7 care precede cifrele 3 si 5 indica un IRC din clasa 2A, care este unul slab. Trebuie inlocuit cu un neon din seria 800 sau chiar 900 (daca gasesti), din grupele 1A sau 1B.
   Nu stiu de ce te cramponezi de acel Power Glo cu 18000K, este mai degraba pentru acvariile marine.
   Poti face combinatie intre T8-uri si T5-uri dar te complici, alege unul din modele si vei fi mai multumit. Ar trebui sa ajungi undeva pe la 0.75W/litru sau undeva la 30-40lm/litru. Iti recomand gama 830/930 (835/935) si 865/965 de la Osram, Philips sau Sylvania (ieftine si bune). Daca gasesti ceva cu 5000K-5500K-6000K, nu ezita, este o temperatura de culoare excelenta pentru fotosinteza!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sfaturi iluminare acvariu

Da, in logo, ma refer la sfaturile in plus si fara sens! Acvariul este deocamdata in faza de proiect, trebuie sa-i modific capacul si sa cumpar substrat, chiar, referitor la substrat, ce-mi recomanzi? mai low budget asa ... iar despre iluminat, cred ca voi pune t5 pentru ca sunt mai subtiri si pot pune mai multe!

Re: Sfaturi iluminare acvariu

archangel22 A scris:

iar despre iluminat, cred ca voi pune t5 pentru ca sunt mai subtiri si pot pune mai multe!

   Trebuie sa tii cont ca tuburile T5 emana caldura mai multa decat tuburile T8, deci sa iei in calcul un sistem de ventilatie/racire mai bun, cel putin la nivelul capacului.

Re: Sfaturi iluminare acvariu

da, e cam nasol cu capacele astea ale lor...am coolere dar nu prea am loc unde sa le pun...

6

Re: Sfaturi iluminare acvariu

archangel22 A scris:

Da, in logo, ma refer la sfaturile in plus si fara sens! Acvariul este deocamdata in faza de proiect, trebuie sa-i modific capacul si sa cumpar substrat, chiar, referitor la substrat, ce-mi recomanzi? mai low budget asa ... iar despre iluminat, cred ca voi pune t5 pentru ca sunt mai subtiri si pot pune mai multe!

   Mi-ar fi crescut pipota, daca te declarai multumit de sfaturile mele anterioare! lol
   Substrat inert (cuart) granulatie 1-3 mm cu adaos de substrat fertilizant dedesubt.
   Nu este nevoie sa pui multe tuburi, tuburile trebuie sa fie de calitate (IRC, lumeni si temperatura de culoare benefica plantelor). Daca poti respecta proportia de 2/3 lumina calda (spectru mai mult spre rosu) si 1/3 lumina neutra/rece (spectru spre albastru), este bine. Oricum, la inceput (de aceea te intrebam de stadiul acvariului) nu este bine sa depasesti 0.5W/litru. Treptat, dupa "asezarea" acvariului, in raport de necesitatile plantelor, poti ajunge la 0.75W/l, poate chiar 1W/l.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sfaturi iluminare acvariu

Multumit inca nu sunt de sfaturile tale pentru ca nu am terminat cu nelamuririle smile). Spune-mi te rog daca poti combinatiile care le pot face intre neoane, ca ai experienta si le stii banuiesc ( 2x965+ 1x930, etc) ca sa ma lamuresti mai bine.

8

Re: Sfaturi iluminare acvariu

archangel22 A scris:

Multumit inca nu sunt de sfaturile tale pentru ca nu am terminat cu nelamuririle smile). Spune-mi te rog daca poti combinatiile care le pot face intre neoane, ca ai experienta si le stii banuiesc ( 2x965+ 1x930, etc) ca sa ma lamuresti mai bine.

   In mod normal "nemultumitului i se ia darul" lol Dar... treaca de la mine! wink  Eu as pune (2 x 930/935) + (1 x 950/954/965), cu aprindere astfel: dimineata se aprinde un 930, dupa o ora se aprind celelalte doua 930 + 965, doua ore pauza de iluminat iar seara, inainte cu o ora de terminarea programului de iluminat se sting cele doua 930 + 965 si apoi acel 930. Asta folosind doua prize programabile electronice.
   Daca nu gasesti din seria 900, sint foarte bune si cele din seria 800. Exclus cele din seria 700 sau mai jos!
   P.S. Cele mai potrivite tuburi pentru tine sunt T5/24W - lungime 549 mm. Urmatoarea dimensiune sare la 849mm.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sfaturi iluminare acvariu

Am inteles, voi tine cont de sfaturile tale...acum meriti un sincer MULTUMESC! In caz ca mai sunt nelamuriri sper sa ma mai "luminezi"!

10

Re: Sfaturi iluminare acvariu

archangel22 A scris:

Am inteles, voi tine cont de sfaturile tale...acum meriti un sincer MULTUMESC! In caz ca mai sunt nelamuriri sper sa ma mai "luminezi"!

Inaltimea voastra, considerati ca pentru acel "meriti", ma simt magulit si va asigur de intreaga mea disponibilitate spre a va lumina calea spre inalte culmi ale acvaristicii. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sfaturi iluminare acvariu

:sok