Subiect: Modificare capac; iluminare acvariu!

Dragi colegi am ajuns si eu la concluzia pe care cativa dintre voi mi-au spus-o si anume aceea ca nu am destula lumina.

In prezent am un neon de 15 W Power glow de 46 cm T8. Pe langa acesta am intors lampa de birou inspre acvariu, lampa avand un bec Philips de 18W cu lumina calda (scrie 1K pe el pe undeva). Problema aici e aceea ca imi cresc plantele stramb, indreptate inspre lampa; cel putin cele din partea dreapta a acvariului.

Solutii pentru moment eu vad a fi doua: modificarea capacului pe care-l am acum sau lampa pusa pe acvariu ceea ce ar insemna sa renunt la capac si in plus ar insemna o investitie destul de costisiroare, astfel de lampe ajungand pe undeva pe la 300 de lei.

Includ si ceva poze cu capacul care e capacul original cu care a venit acvariul.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

2

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

sergiu.dragomir A scris:

Dragi colegi am ajuns si eu la concluzia pe care cativa dintre voi mi-au spus-o si anume aceea ca nu am destula lumina.

In prezent am un neon de 15 W Power glow de 46 cm T8. Pe langa acesta am intors lampa de birou inspre acvariu, lampa avand un bec Philips de 18W cu lumina calda (scrie 1K pe el pe undeva). Problema aici e aceea ca imi cresc plantele stramb, indreptate inspre lampa; cel putin cele din partea dreapta a acvariului.

Solutii pentru moment eu vad a fi doua: modificarea capacului pe care-l am acum sau lampa pusa pe acvariu ceea ce ar insemna sa renunt la capac si in plus ar insemna o investitie destul de costisiroare, astfel de lampe ajungand pe undeva pe la 300 de lei.

Includ si ceva poze cu capacul care e capacul original cu care a venit acvariul.

   Nu reiese citi litri are acvariul dar oricum cred ca lumina este foarte slaba.
   Acel Power-Glo, cu un randament de numai 5.66 este un tub foarte slab si conform specificatiilor tehnice are 18000K. In consecinta este mult mai potrivit acvariilor marine sau trebuie folosit impreuna cu alte tuburi, cu temperatura de culoare mult mai calda, altfel existind riscul aparitiei algelor si/sau dezvoltarii haotice a plantelor.
   In cazul modificarii capacului este posibil sa fie mult mai simplu adaugarea a doua becuri economice, cu temperatura de culoare potrivita acelui Power-Glo, in cazul in care nu renunti la el.
  Daca pe becul economic, pe care-l folosesti acum, scrie 1K, de regula asta inseamna 10000K, deci nu este vorba de lumina calda.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de sergiu.dragomir (2012-06-11 14:29)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Acvariul are 54 de litri brut Barracuda, dar oricum ai dreptate ca nu am destula lumina. Nu-i vorba ca nu vreau sa renunt la acel neon, e peste mana faptul ca trebuie sa tin lampa aprinsa tot timpul si e peste mana ca lumina nu vine de sus, asa cum ar trebui sa se intample intr-un acvariu plantat.

Later edit: dupa cum poti vedea si in postul din semnatura, plantele mi se dezvolta, dar nu explodeaza asa cum ma asteptam sa se intample tinand cont de substrat si de fertilizantii folositi.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

4

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

sergiu.dragomir A scris:

Acvariul are 54 de litri brut Barracuda, dar oricum ai dreptate ca nu am destula lumina. Nu-i vorba ca nu vreau sa renunt la acel neon, e peste mana faptul ca trebuie sa tin lampa aprinsa tot timpul si e peste mana ca lumina nu vine de sus, asa cum ar trebui sa se intample intr-un acvariu plantat.

   Eu zic sa dai atentie celorlalte aspecte, pe care le-am scris, faptul ca lumina venita din lateral nu este normal, este incontestabil, de aceea nici nu m-am referit la asta.
P.S. "Later edit", confirma oarecum ce am spus pina acum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

hmmm atunci nu-mi ramane decat solutia cu 3 tuburi de T8 si cu modificarea in intregime a capacului. problema cu becurile economice este aceea ca le-as gasi loc dar prea in fata si iar plantele ar avea lumina putina in partea din spate.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

6

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

sergiu.dragomir A scris:

hmmm atunci nu-mi ramane decat solutia cu 3 tuburi de T8 si cu modificarea in intregime a capacului. problema cu becurile economice este aceea ca le-as gasi loc dar prea in fata si iar plantele ar avea lumina putina in partea din spate.

Discutia noastra incepe sa semene a "chat" dar nu-i bai! lol . Handicapul pozitionarii becurilor il poti remonta prin folosirea unor reflectoare de calitate. Modificarea capacului pentru alte doua neoane se pare ca este mult mai laborioasa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Si mie mi se parea la fel; oricum o rubrica de "chat" ar fi imposibila pe aici, iar verba volant, scripta manent.

Ce parere ai despre o lampa de tipul asta? http://animaniashop.ro/uploads/200981101634275.jpg.

Puterea lampii de de 36 W si costa 115 lei; asa as trece pragul de 0,5 W/litru si-n plus mi-as redobandi lampa de birou inapoi.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

8

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Parerea mea personala... cunosc acel tip de capac si, intr-adevar, este destul de dificil de bricolat daca tii si la estetica. Poti face (comanda) un capac pe dimensiunile acvariului care poate arata foarte bine. La acel acvariu consider ca sunt suficiente 2 Tuburi de 15 W cu reflectoare ( 2 X Osram 865, 1x Osram Fluora + 1 Osram 865, etc...).
Daca iti doresti mai multa lumina, poti merge pe 2 x 24W T5. In acest caz insa, iluminarea va trebui sa fie bine sustinuta de aditie de fertilizanti si CO2, altfel nu faci altceva decat sa mergi pe sarma.

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Bine ca m-ai adus aminte George; uitasem sa pun easy carbo astazi big_smile

Poate ca nu m-am exprimat eu cum trebuie ... e mai bine sa am capac musai sau e ok sa am si o lampa suspendata cum e cea din imaginea de mai sus.

Cand vine vorba de tuburi toata lumea pare sa opteze pentru T5 ca durata de viata si temperatura de funtionare optima asa ca cel mai probabil daca voi reface intreg capacul am sa merg pe 2 T5.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

10 Editat de danielt (2012-06-11 14:55)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Temperatura de functionare la T5 e mai mare decat la T8. Zic ca poti sa renunti la capac in favoarea lampii suspendate daca nu ai vietati care sar/ies din acvariu.

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Ziua buna Daniel; tocmai despre asta e vorba; singurii care ar iesi ar fi melcii pomacea si eventual pestii mai mari ar putea sa sara.

Daca vorbim de elementul estetic este mult mai placut un capac pentru acvariu, mai ales unul in care lumina nu se vede deloc, eu fiind un pic fotofob.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

12

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Avantaje si dezavantaje la ambele variate.
Cu capac: temperatura degajata de tuburi iti va incalzi apa destul de mult, in special in timpul verii, cand poti sari destul de usor peste 30 de grade (in special in cazul neoanelor T5)
Fara capac: tot timpul vei avea praf deasupra apei daca nu folosesti un surface skimmer. In afara de asta, mare atentie in alegerea speciilor de pesti. Unii dintre ei vor fi tentati sa experimenteze zborul.  smile

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Cel mai ieftin ar fi sa scot tot echipamentul electric din capac, asa inacat sa-mi ramana gol apoi sa montez pur si simplu o lampa in interiorul capacului in care sa pun 2 T5 cu un Osram 865 si un Osram Flora. In interiorul capacului lungimea efectiva este de 55 de cm asa ca as putea sa am probleme la T5, caz in care nu-mi ramane decat sa montez o lampa pentru T8.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

14

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Osram Fluora nu vei gasi decat T8.

15

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Exista Osram FluoraT5?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

ei aici e posibil sa o fi dat-o-n bara eu; oricum din ce am citit pe aici Osram 865 e sfant. Ideea e ca 2 T5 suna mult mai bine decat 2 T8 si la temperatura optima de functionare (T8 functineaza optim la 20 - 25 de grade celsius pe cand T5 functineaza perfect la 30 - 40 de grade celsius ) cat si la durata de viata ( T8 maxim un an iar T5 2 - 3 ani).

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

17

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

sergiu.dragomir A scris:

ei aici e posibil sa o fi dat-o-n bara eu; oricum din ce am citit pe aici Osram 865 e sfant. Ideea e ca 2 T5 suna mult mai bine decat 2 T8 si la temperatura optima de functionare (T8 functineaza optim la 20 - 25 de grade celsius pe cand T5 functineaza perfect la 30 - 40 de grade celsius ) cat si la durata de viata ( T8 maxim un an iar T5 2 - 3 ani).

   Bara a fost destul de groasa, de aceea ai nimerit-o! lol
   Din pacate, mai am o veste trista pentru tine: T5-urile care sa se incadreze in lungimea capacului tau, nu depasesc 13W (517mm). 14-24 W, au deja 549 mm.
   Durata de functionare se masoara in ore, nu in ani.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

La cei 54 de litri brut ai acvariului tau crezi ca poti, in momentul de fata, sa il tii sanatos cu 2x24 W ? Sau ne vom intalni la rubrica "Alge" ?  smile

19 Editat de MariusMinu (2012-06-11 15:31)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

T5 incalzesc apa daca sunt adaugate(bricolate) intr-un capac facut de fabrica pentru ca se incalzesc mai mult decat t8 si sunt foarte aproape de apa mai mult aceste capace nu permit o buna circulatie a aerului. In cazul unei lampi suspendate cam la 10 cm deasupra bazinului aceasta incalzire este mult redusa din cauza distantei mai mari dar si datorita faptului ca aerul circula in voie si in felul asta caldura se disipa. Pe timp de vara fiecare grad conteaza. Cu o lampa suspendata ai acces mult mai usor la difuzorul de co2, plante, pesti etc. Eu unul sunt pentru lampa suspendata DIY, nu spun ca este perfecta dar este mult mai practica  :fok

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

bine mai baieti; deja m-am suparat; ma duc sa-mi tai ... cablurile de alimentare  big_smile , dar asta desigur cu cleste izolat ca sa nu ma electrocutez.

Coroborand parerile voastre ... imi vine-n minte o expresie olteneasca ... "bine mai ca esti tu dastept", lucru pe care nu-l spun deloc cu rautate; trebuie sa te duca un pic capul pana sa-ti dai seama ca nu stii.

Prin urmare, in cazul in care ma-ncapatanez sa pastrez capacul imi ajung 2 x T8 de 15W ? Ce parere aveti ? In cazul in care imi ajung 2 T8 ce tipuri de neoane mi-ati recomanda sa pun? Nu de alta dar iar imi dau cu firma-n cap si apar cu un neon marin pe la apele mele dulci smile.

Apropos de alge George, incep usor usor sa scap de ele de cand am indreptat lampa de birou inspre acvariu si de cand am dublat cantitatea de easy carbo (de la 1ml/50 de litri cat recomanda producatorul la 2 ml/ intreg acvariul meu, estimativ 40 - 45 de litri de apa).

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092