21

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

sergiu.dragomir A scris:

Prin urmare, in cazul in care ma-ncapatanez sa pastrez capacul imi ajung 2 x T8 de 15W ? Ce parere aveti ? In cazul in care imi ajung 2 T8 ce tipuri de neoane mi-ati recomanda sa pun? Nu de alta dar iar imi dau cu firma-n cap si apar cu un neon marin pe la apele mele dulci smile.


Ai raspunsurile ceva mai sus.

22

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Daca e sa fiu pentru ceva: capac nou, construit pentru tuburi T5 de 24W (549 mm). Gama tuburilor de 13W si de 14W, cu lungimi mai mici, care s-ar incadra in lungimea capacului in cauza, este foarte restrinsa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Da, 2 T8-uri de cite 15W ar fi suficiente, cu conditia ca randamentul acestora (lumeni/Wati) sa fie peste 10 (ideal minim 12). La 15W este totusi extrem de greu sa gasesti astfel de tuburi, oricum Osram nu fabrica asa ceva, ma refer la randamentul necesar.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Eu cred ca sunt suficiete doua neoane de 15w pentru plante care nu necesita iluminare intensa . 2xt8 15 w (865 + 830).

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Mda domnule Baracuda, tind sa fiu si eu de acord cu tine, mai ales ca intr-un capac nou as putea sa bag si 2 ventilatoare de calculator conectate probabil tot la acelasi sistem electric cu neoanele si am scapat de problema temperaturilor ridicate.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

26

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

sergiu.dragomir A scris:

Mda domnule Baracuda, tind sa fiu si eu de acord cu tine, mai ales ca intr-un capac nou as putea sa bag si 2 ventilatoare de calculator conectate probabil tot la acelasi sistem electric cu neoanele si am scapat de problema temperaturilor ridicate.

   Pentru ca vad ca-ti place latina: Semper fidelis - ai incredere ca va iesi ceva ca lumea!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Era mai bine daca dadeai niste cm ai bazinului. Intrebarea despre suficienta tuburilor e mai bine raspunsa daca stim si cat de mare e coloana de apa.

Ai in vedere si temperatura de culoare, 4000k nu bat atat de departe prin coloana de apa ca 6500k. Radiatia rosie se disipa mai repede.

Sau il asculti pe Baracuda ca-ti spune direct de care tuburi poti folosi big_smile

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Daniel acvariul meu (cu autocolant negru big_smile ) este cel din link-ul din semnatura.

Dimensiunile aproximative sunt 60Lx30lx30h, un volum de 54 de litri brut. Programul de iluminare e de 10 ore, incepe pe la 7 dimineata si se incheie pe la 7 seara.

Tind sa-l ascult pe Baracuda din mai multe motive dar deja mergem offtopic. Uite vezi sunt unii precum esti tu care citesc mult mai mult decat mine, sfatul tau e unul "gratuit" sau "crede-ma ca aceeasi prostie am facut-o si eu si nu cerceta, invata din greseala mea". Astfel de sfaturi sunt cele mai bune dupa parerea mea.

Multam fain tuturor pentru sfaturi  si am sa revin cu poze odata ce e gata capacul fie el modificat fie el unul nou.

P.S. Daniel acum esti mai incantat de ceea ce vezi acolo ? Acum am cu ce ma lauda ?:P

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

29 Editat de Specialkey (2012-06-11 17:28)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Uite ca tot am trecut si eu pritr-o asemenea "dilema", ti as sugera personal sa optezi pentru un nou capac diy din komatex. Il poti bricola chiar tu, in acest caz satisfactia fiind mai mare. Ca instalatie de iluminat poti alege chiar t8-uri de 18w. Tuburile de 18w au exact 604mm cu tot cu pini, iar in cazul capacului meu, bazinul avand tot 60cm lungime, am lasat pe laterale cate 1cm. Exact lungimea neoanelor+ cea a soclurilor prinse de capac. Estetica ramanand neschimbata.
  Avantajele folosirii T8-urilor de 18w:
-pret putin mai mic fata de cele de 15w
-iluminarea pe intreaga lungime a bazinului (nu zic ca cele de 15w nu fac asta...dar..)

Ca idee, pe mine capacul m-a costat undeva la 130ron, in pret incluzandu-se 3tuburi Osram, drosere, komatex, foliere,super-glue etc.

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

multam fain de sfat; m-am uitat la ce ai tu si arata chiar bine pentru un Do It Yourself!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

31 Editat de Specialkey (2012-06-11 17:35)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Nu ai pentru ce. Daca vrei pot urca cateva poze cu capacul in diferite "stadii" ca sa iti faci o idee cum ar iesi. Tot la cerere iti pot spune si lista exacta de cumparaturi la fel si preturile aferente si de ce nu..chiar unde se gasesc. smile

LE> asta a fost primul capac bricolat de mine, si sunt convins ca poate iesi si mai bine daca detii 2 maini mai dibace ca ale mele smile)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

cateva poze m-ar ajuta! daca esti amabil sa le pui aici as aprecia, daca nu iti dau adresa mea de e-mail!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

33 Editat de Specialkey (2012-06-11 17:57)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Ca sa nu facem un secret din asta, am zis ca e mai bine sa le pun aici..poate se mai gaseste cineva interesat.


Spor la treaba!  :noroc

PS. Daca ar fi sa modific ceva la el, atunci i-as pune 2 ventilatoare pentru ca am observat ceva condens...desigur in functie de "nebunia" fiecaruia..se pot adauga intrerupatoare finut lucrate, potentiometre pentru ventilatoare, moonlight etc...eu o parte din nebunie o am...duc lipsa de cunostinte la capitolul electronica smile:)

34

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

danielt A scris:

Era mai bine daca dadeai niste cm ai bazinului. Intrebarea despre suficienta tuburilor e mai bine raspunsa daca stim si cat de mare e coloana de apa.

Ai in vedere si temperatura de culoare, 4000k nu bat atat de departe prin coloana de apa ca 6500k. Radiatia rosie se disipa mai repede.

Sau il asculti pe Baracuda ca-ti spune direct de care tuburi poti folosi big_smile

   Lumina nu se "disipa" in apa, fenomenul este strict legat de lungimile de unda si frecventa fiecarui spectru, care permite patrunderea luminii pina la anumite adincimi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Baracuda A scris:
danielt A scris:

Era mai bine daca dadeai niste cm ai bazinului. Intrebarea despre suficienta tuburilor e mai bine raspunsa daca stim si cat de mare e coloana de apa.

Ai in vedere si temperatura de culoare, 4000k nu bat atat de departe prin coloana de apa ca 6500k. Radiatia rosie se disipa mai repede.

Sau il asculti pe Baracuda ca-ti spune direct de care tuburi poti folosi big_smile

   Lumina nu se "disipa" in apa, fenomenul este strict legat de lungimile de unda si frecventa fiecarui spectru, care permite patrunderea luminii pina la anumite adincimi.

Da D-nul. Radu, aveti perfecta dreptate, dar ca sa inteleaga fiecare exact despre ce vorbiti ar trebui exemplificat, nu?
Adica daca intensitatea luminii scade la trecerea prin apa in functie de lungimea de unda in special si apoi de frecventa spectrului, avem asa:
- lumina rosie scade cu 50% in doar 30 cm coloana de apa
- portocalie scade cu 25% in aprox. 40 cm coloana de apa
- galbena scade cu 10% in aprox. 90-95 cm coloana de apa
- verde scade cu 1% in aproximativ 100cm coloana de apa
- albastru scade cu mai putin de 0,5% intr-un metru de apa

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

36

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Paul pune punctul pe i cu cifre exacte.

Barracuda, lumina este o radiatie electromagnetica, se disipa prin absorbtie.

Permeabilitatea mediilor nu se aplica la radiatia electromagnetica. Ea este absorbita intr-o proportie mai mare sau mai mica in functie de lungimea de unda, energia ei si materialul prin care trece.

Radiatia rosie are o lungime de unda mare si este mai usor de absorbit de mediile prin care trece. Pe masura ce ne indreptam spre ultraviolet in spectrul vizibil, lungimea de unda scade si este absorbita mai greu de acelasi mediu fata de cea cu lungimea mai mare.

Ca sa ma fac mai bine inteles, frecventa este in raport indirect cu lungimea de unda. Cu cat scade lungimea de unda cu atat creste frecventa. Energia undei creste odata cu frecventa.

37

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Nu am cunostinte foarte solide de fizica, insa ramin la parerea ca termenul corect este "propagare", cind este vorba de fotonii emisi de o sursa de lumina. Acestia se propaga, mai degraba decit se "disipeaza" (termen mai potrivit energiei termice) si mai departe, se reflecta/difracta in raport de natura obstacolelor pe care le intilnesc, obstacole care absorb cantitativ diferit, radiatia luminoasa. Evident ca imi asum greseala, in cazul in care aceasta exista, pentru ca, repet, nu este un domeniu foarte apropiat mie. La urma urmelor termenul "disipeaza", poate fi si acesta corect.
   Atasez aceasta imagine a spectrului luminos vizibil, de unde reiese ca am inteles cite ceva...
   P.S. Despre permeabilitatea mediilor la trecerea undelor electromagnetice luminoase (si nu numai) am o mare nelamurire: absorbtia acestora de catre un mediu, intr-o masura mai mica sau mai mare, nu are ca rezultat final un procent de permeabilitate al respectivului mediu? Nu se poate spune ca lumina "penetreaza" un mediu/obstacol?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Baracuda A scris:

Nu am cunostinte foarte solide de fizica, insa ramin la parerea ca termenul corect este "propagare", cind este vorba de fotonii emisi de o sursa de lumina. Acestia se propaga, mai degraba decit se "disipeaza" (termen mai potrivit energiei termice) si mai departe, se reflecta/difracta in raport de natura obstacolelor pe care le intilnesc, obstacole care absorb cantitativ diferit, radiatia luminoasa. Evident ca imi asum greseala, in cazul in care aceasta exista, pentru ca, repet, nu este un domeniu foarte apropiat mie. La urma urmelor termenul "disipeaza", poate fi si acesta corect.
   Atasez aceasta imagine a spectrului luminos vizibil, de unde reiese ca am inteles cite ceva...
   P.S. Despre permeabilitatea mediilor la trecerea undelor electromagnetice luminoase (si nu numai) am o mare nelamurire: absorbtia acestora de catre un mediu, intr-o masura mai mica sau mai mare, nu are ca rezultat final un procent de permeabilitate al respectivului mediu? Nu se poate spune ca lumina "penetreaza" un mediu/obstacol?

Denumirea corecta si folosita in fizica este dispersia luminii.
De fapt asta este mai degraba un efect decat un termen si se datoreaza legilor reflexiei si a refractiei.
Refractia este schimbarea directiei luminii la trecerea acesteia dintr-un mediu in altul. Fiindca lumina calatoreste cu viteze diferite in medii diferite, ea trebuie sa-si schimbe viteza la trecerea dintr-un mediu in altul. Daca un fascicol de lumina atinge aceasta suprafata intr-un unghi, atunci lumina de pe partea facicolului care atinge prima suprafata de separare este fortata sa incetineasca sau sa-si mareasca viteza inainte ca lumina de pe cealata parte sa atinga noul mediu. Acest lucru determina indoirea, sau refractarea, fascicolului la suprafata de separare. De exemplu lumina reflectata de un obiect aflat sub apa trece intai prin apa si apoi prin aer pentru ajunge la ochiul unui observator. Din unele unghiuri un obiect partial scufundat pare indoit in locul unde intra in apa fiindca lumina care vine de sub apa este refractata.
Datorita faptului ca lumina de frecvente diferite calatoreste la viteze diferite intr-un mediu, indicele de refractie este diferit pentru lumina de frecvente diferite. Asta inseamna ca lumina de culori diferite este refractata la unghiuri diferite cand trece dintr-un mediu in altul .
Reflexia are loc de asemenea cand lumina atinge suprafata de separare dintre doua medii... O parte din lumina care atinge suprafata de separare va fi reflectata in primul mediu. Daca lumina atinge suprafata de separare intr-un unghi atunci lumina este reflectata in acelasi unghi, asemanator cu felul in care o minge sare cand atinge pamantul. Lumina care este reflectata de pe o suprafata plana, cum ar fi suprafata dintre aer si un lac, va forma o imagine in oglinda. Lumina reflectata de pe o suprafata curba poate fi focusata intr-un punct, o linie, sau intr-o zona, acest lucru depinzand de curbura suprafetei.
Cat despre permeabilitatea unui mediu la trecerea undelor electromagnetice luminoase, aceasta se refera la permeabilitatea magnetica a mediului respectiv si este caracterizata prin viteza de propagare sau prin indicele de refractie absolut al mediului. Radiatiile sunt refractate din ce în ce mai mult pe masura ce creste frecventa lor (de la rosu catre violet). Cu cat mediul are o permeabilitate magnetica mai mare cu atat creste absortia undei in detrimentul refractiei, acest lucru poate fi explicat daca se tine seama ca, sub actiunea câmpului magnetic, unda luminoasa, adica sarcinile electrice (electroni, ioni) din ea oscileaza fortat, rezultând deplasarea sarcinilor si polarizarea electrica a substantei. La distanta mai mare de regiunea de absorbtie, în zonele de transparenta, indicele de refractie scade cu scaderea frecventei si dispersia de acest tip se numeste normala.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

39

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Paul, bun articolul, dar puteai sa-l pui in ghilimele sa stim ca este un citat dintr-un referat ceva... de pe net big_smile

Paul Hencz A scris:

Refractia este schimbarea directiei luminii la trecerea acesteia dintr-un mediu in altul.

   Ai mai papat si din text, care original era asa: "Refractia este schimbarea directiei luminii la trecerea acesteia dintr-un mediu transparent in altul." big_smile

40 Editat de Paul Hencz (2012-06-12 22:28)

Re: Modificare capac; iluminare acvariu!

Ancistrus A scris:

Paul, bun articolul, dar puteai sa-l pui in ghilimele sa stim ca este un citat dintr-un referat ceva... de pe net big_smile

Paul Hencz A scris:

Refractia este schimbarea directiei luminii la trecerea acesteia dintr-un mediu in altul.

   Ai mai papat si din text, care original era asa: "Refractia este schimbarea directiei luminii la trecerea acesteia dintr-un mediu transparent in altul." big_smile

Da colega, in mare parte e un referat dar multe sunt de la mine, pentru ca referatul acela este legat numai de refractie si reflexie si nu de permeabilitatea materialelor (partea asta este din manualul de optica).

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu