1

Subiect: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Salut,
Am urmatoarea dilema cu care sper sa ma puteti ajuta:
Am reamenajat complet acvariul, scoţând toate plantele pe care le ave si inlocuindu-le cu altele prite de la un coleg de pe forum.
intrebarea ar fi urmatoarea:
Trebuie sa cresc din nou gradual intensitatea luminii in acvariu ca si la prima plantare ssau pot sa mentin programul de 10 ore pe zi?
In cazul in care trebuie crescuta gradual, cum imi sugerati sa o fac, in contextul in care am 4 neoane de cate 18 w intr-un acvariu de 112 l.
multumesc

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Parerea mea este sa cresti treptat intensitatea luminii si cred ca poti pastra durata de 10 ore pe zi,dar sa vezi ce mai zic si ceilalti colegi de forum!

3 Editat de MariusMinu (2012-06-11 16:02)

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Avand in vedere ca plantele vin dintr-un acvariu unde au primit lumina suficienta nu vad rostul reducerii intensitatii sau perioadei de iluminare. O conditie esntiala este ca si ceilalti factori care contribuie la dezvoltarea plantelor (co2 , fertilizanti, gh, kh etc) sa fie echilibrati cu lumina pe care o ai.

4

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Conditiile sunt similare, exceptand o bomba de co2, care mie imi lipseste si diferenta de neoane t5 vs t8.  Am totusi aditie de easycarbo.
ma gandeam ca pot aparea probleme deoarece plantele nu s-au adaptat inca la acvariu, multe dintre ele fiind varfuri replantate.

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Daca au conditii plantele cresc. Cele mai bune sunt varfurile replantate, am cumparat sau primit de-a lungul timpului multe plante dar niciodata nu am redus lumina dupa plantare. Cel putin eu asa fac :cumpar sau primesc planta (dupa caz), ii tai doar varful 6-7 cm si o plantez dar nu umblu la lumina. Totusi cred ca in cazul tau ar fi buna si o bomba de co2. Vezi ce mai spun si colegii :fok

6

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

MariusMinu A scris:

Avand in vedere ca plantele vin dintr-un acvariu unde au primit lumina suficienta nu vad rostul reducerii intensitatii sau perioadei de iluminare. O conditie esntiala este ca si ceilalti factori care contribuie la dezvoltarea plantelor (co2 , fertilizanti, gh, kh etc) sa fie echilibrati cu lumina pe care o ai.

   Sorry dar nu ai dreptate! Plantele nu vin deja "prinse", cu sistemul radicular asezat si dezvoltat conform noului amplasament si noului substrat, au nevoie de o perioada de acomodare, pina in momentul in care incep sa se hraneasca la nivel normal. Pina atunci, orice surplus de lumina si nutrienti, va fi folosit de alge.
   Dca ar fi fost  vorba de citeva plante adaugate intr-un set-up, afirmatia ta era corecta, cele vechi, acomodate, ar fi dus "greul" extragerii nutrientilor din apa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

In concluzie trebuie redusa lumina. Ar fi mai bine sa reduc durata (de ex 6 ore de iluminat la intensitate maxima) sau intensitatea (10 ore cu 2 din 4 neoane)? Sau o combinatie de tipul 6 ore full si 4 ore la jumatate?
Va multumesc pt. sfaturi.

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Pai la mine nici nu apucau sa-si formeze radacini si deja cresteau pana la suprafata, le taiam, replantam doar varfurile si faceam asta cam in tot acvariul odata si nu aveam probleme, desi nu umblam la lumina. Oricum de la mine din substrat nu primeau mai nimic ca am doar piertis si atat. Cand am umblat la lumina ultima data m-am molipsit cu tot felul de alge, asa ca sunt cam reticent cu joaca la lumina, este o arma cu doua taisuri. Dupa ce te frigi cu ciorba sufli si-n iaurt  lol

9

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Ma intereseaza modul in care trebuie modificata lumina, deoarece am efectuat deja schimbarea si noile plante sunt in acvariu, iar cu cat trece timpul cu atat creste probabilitatea sa intampin efecte adverse in urma unei proaste iluminari.
Azi am tinut toate 4 neoanele aprinse timp de 6-7 ore, reducand astfel durata.
Oare a fi bine? smile

Re: iluminarea acvariului - scurta intrebare

Acum ce sa mai zic daca deja ai redus perioada la 6-7 ore, nu e rau, deci mari probleme din cauza asta nu vor aparea. :fok doar ca eu nu mi-as fi batut capul sa umblu la priza programabila doar pentru atata lucru. Si apoi daca reduci lumina trebuie sa reduci si fertilizarea. In nici un caz nu as umbla la neoane (numarul de watti).