1

Subiect: neoane

o intrebare despre neone . la acvariu am acum 2 neoane  t8 osram 965 de 18w  dar mia dat un prieten 2 neoane t8 sun glo de  20 w 4200k nu stiu pe care sa le folosec care sunt mai bune? acvariul meu are 126 l 80x45x40

2

Re: neoane

Salutare! As avea si eu o intrebare: Ce neoane ar trebui sa folosesc la un acvariu de 84 litri care are 60 cm lungime si care se pune foarte multa apa pe capac? Adica, cred ca sa face condens de se ridica aburii la capac si ramane apa el. Ce neon mi-ar trebuie si ma pot curenta din cauza apei? hmm

Si dumi cred, dar nu stiu sigur hmm, ar trebui sa folosesti neoanele primite wink

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

3 Editat de Schlaffen (2009-12-25 04:05)

Re: neoane

Cu siguranta combinate..
Cum adica ti le-a dat? Daca le-a folosit 6-8 luni poti sa le dai si tu mai departe.. smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

4

Re: neoane

Schlaffen A scris:

Cu siguranta combinate..
Cum adica ti le-a dat? Daca le-a folosit 6-8 luni poti sa le dai si tu mai departe.. smile

3-4 ca si schimbat acvariul cu unul mai mare

5

Re: neoane

Nu aveti raspuns si la intrebarea mea? Vreau neoane pentru plante..

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: neoane

daca vrei neoane pentru plante uitate pe graficul lor ca temperatura de culoare sa fie cat mai calda. in acest fel nu iti vor creste alge. iar daca vrei sa cresti plante pretentioase trebuie sa respecti regula de w=l adica la un acvariu de 84 l iti vor trebui 84w de lumina. sper ca am ajutat wink

7

Re: neoane

Mersi

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

8

Re: neoane

Buna.S-a ars neonul.Unde gasesc? Doar la magazinele cu acvarii sau il gasesc si la electrice?

laura-rac

9

Re: neoane

laura A scris:

Buna.S-a ars neonul.Unde gasesc? Doar la magazinele cu acvarii sau il gasesc si la electrice?

trebuie de acvariu cele normale nu sunt bune favorizeaza algele

natura un rau necesar smile

10

Re: neoane

Marian,mersi ptr.raspuns.

laura-rac

11

Re: neoane

marian75 A scris:
laura A scris:

Buna.S-a ars neonul.Unde gasesc? Doar la magazinele cu acvarii sau il gasesc si la electrice?

trebuie de acvariu cele normale nu sunt bune favorizeaza algele

Nu doar cele pt. acvariu sunt bune,de exemplu Osram865 si 965 chiar sunt indicate pt. plante si le folosesc cu succes foarte multi cunoscatori.Sunt printre cele mai bune pt. acvaristica desi nu sunt facute special pt. asta.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

12

Re: neoane

MihaiA09 A scris:

Salutare! As avea si eu o intrebare: Ce neoane ar trebui sa folosesc la un acvariu de 84 litri care are 60 cm lungime si care se pune foarte multa apa pe capac? Adica, cred ca sa face condens de se ridica aburii la capac si ramane apa el. Ce neon mi-ar trebuie si ma pot curenta din cauza apei? hmm

Si dumi cred, dar nu stiu sigur hmm, ar trebui sa folosesti neoanele primite wink

Aceeasi problema o aveam si eu, peste noapte se face condens si transpira interiorul capacului unde am 3 neoane plus balasturile electronice. Am rezolvat problema lasand capacul putin deschis peste noapte; poti face si tu la fel si se rezolva problema sau ca sa nu tot ridici capacul in fiecare noapte, poti face niste gauri in capac.

Bafta.

13

Re: neoane

sau un cooler de calculator sunt o gramada de marimi

natura un rau necesar smile

14 Editat de pelly67 (2010-02-14 23:36)

Re: neoane

o idee vis a vis de neoane si cam cum se vede!este putin in ruseste dar va puteti face o idee
http://cy4ba.narod.ru/akbarlampa.htm