1 Editat de marius983 (2012-06-11 20:52)

Subiect: O mica poveste!!!

Am postat la coltul incepatorului un acvariu gol  smile , care acum are ceva locatari + ceva schimbari !!!
Dar sa vedeti cum:
Sotia mea placindui acvariul, si pestisori fiind copilasi ei a stat de vb cu o colega la birou, si ce sa vezi au crezut de cuviinta ca filtrul intern pe care il detineam nu era suficient pt "copilasi" asa ca au mers la pet shpop si au cumparat la sfatul vanzatorului un filtru JBL e900 si  un fundal negru "stiind ca eu caut un autocolant negru". A si o noua buturuga mopan .... Si el arata cam asa acum...
Arata cam neingrijit caci mai am de introdus buturuga dar inca este la inmuiat  smile caci pluteste...
Pun si cateva poze cu copilasi smile

Si culme erau ultimi bani ai ei  smile  smile  smile  smile  smile

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: O mica poveste!!!

Bine-ai venit Marius; te invidiez pentru filtru! plantele si acea piatra din stanga sunt de plastic ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: O mica poveste!!!

Piatra este naturala 100% iar plantele spre rusinea mea nu dar promit ca am sa le schimb dupa ce am sa introduc si buturuga noua !!! Mica mea problema e ca neavand substrat nu styu ce plante as putea sa pun :stupid

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: O mica poveste!!!

nu-i un capat de tara; aici am sa las colegii mai cu experienta sa-ti recomande plantele! eu spun din experienta ... slabe sanse sa gasesti ceva bun in magazine!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

5 Editat de MariusMinu (2012-06-11 22:06)

Re: O mica poveste!!!

Salut ! vad ca ai substrat si in afara de asta esti din Bucuresti unde apa are duritate numai buna pentru plantate, dupa parerea mea poti creste cam 90% din plantele care sunt la vanzare in momentul asta fara sa faci nici un upgrade la substrat daca are marimea 1-3mm ca nu-mi dau seama din poze. Gazonul de hc pe care am reusit sa-l fac are la baza substrat din balastru cernut de mine personal, al tau e bijuterie in comparatie cu ce am eu lol

Re: O mica poveste!!!

Pai pot pune plante direct in nisip fara nimic fertilizant sub ???? :stupid

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: O mica poveste!!!

Bine ai venit Marius!

8

Re: O mica poveste!!!

Salutare Marius

Lumea este asa cum o facem noi

9

Re: O mica poveste!!!

marius983 A scris:

Pai pot pune plante direct in nisip fara nimic fertilizant sub ???? :stupid

plantele simple, nepretentioase, obisnuite, iti vor creste fara nici o problema. La inceput va dura un pic pana isi vor face radacini si se vor prinde bine si apoi vor exploda! ai sa tunzi la ele cat nici nu te gandesti. Analizeaza subiectele legate de luminat - este foarte important pentru plante.

Life is true and it's deserve to live

Re: O mica poveste!!!

poti adauga fertilizanti pe care ii gasesti si pe forum la vanzari si poti suplimenta si cu CO2.

I challenge myself everyday!

11 Editat de Pop Remus (2012-06-12 17:56)

Re: O mica poveste!!!

Salut si bine ai venit  :sok ,in pozele 3 si 4 se vede acea piatra care nu pare a fii naturala cii din material din care se face bakroundul(dar nu polistiren) deoarece se vede cum s-a dus vopseaua si a ramas gri,aceasta piatra se gaseste in magazine am vazut si eu de la firma Aquael  :fbr  deci eu cred ca nu este naturala  wink

12

Re: O mica poveste!!!

Piatra este luata din Hornbach si este 100% naturala , pe bune nu aveam dc sa nu recunosc !!!

Nimeni nu se naste invatat !!!!

13

Re: O mica poveste!!!

Cat trebuie sa las sa mearga in paralel cele 2 filtre intern+extern ? Are ceva daca il scot pe cel eheim ?? :of

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: O mica poveste!!!

Mai tine-le cateva zile pe amandoua ca rau nu face, daca ai prea mult curent in acvariu poti sa dai la minim filtrele.

15

Re: O mica poveste!!!

Nu stiu de ce dar mie mi se pare a nu fii naturala o mai poti poza din alte unghiuri ,si din partea dreapta a acvariului????

16

Re: O mica poveste!!!

Pop Remus A scris:

Nu stiu de ce dar mie mi se pare a nu fii naturala o mai poti poza din alte unghiuri ,si din partea dreapta a acvariului????

Remusica, alias Sherlock, lasa omul in pace, daca spune ca este naturala, asa o fi! Tie ti-a cerut cineva dovezi incontestabile, ca-ti perleaza plantele? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: O mica poveste!!!

lol  lol  Ok am bagat la cap  smile

18

Re: O mica poveste!!!

Ce parere aveti despre LAMPA AQUA GLO 15W ???? smile

Nimeni nu se naste invatat !!!!

19

Re: O mica poveste!!!

Este bunicica,dar nu pentru plante,mai bine ai putea incerca niste osram 865 in combinatie cu 830 este si mai ieftin si mai bun  wink

20

Re: O mica poveste!!!

Problema e ca nu am decat un loc in capac pt neon
sad

Nimeni nu se naste invatat !!!!