Subiect: JBL E901 sau E701

Vin si eu cu o intrebare de inceparet
M-am hotarat sa-mi achizitionez un filtru extern dupa ceva cautari ma bate gandul spre un JBL -
Acum pendules intre E701 si E 901 - acvariul meu este de ~ 60l brut acum deci, teoretic ar fi ok un E701 dar ma gandesc ca in viitor (poate da poate nu) o sa trec la un acvariu mai mare si nu as vrea sa schimb si filtrul de aia ma gandeam sa-mi iau E901, dar nu cumva va fi debitul prea mare pentru cei 60l ai mei  :stupid ?
Daca aveti propuneri si pentru alte filtre le primesc  big_smile .

Mercic de raspunsuri :noroc
http://www.happypets.ro/jbl-cristalprofi-e901-gl-p-3564.html
http://www.happypets.ro/jbl-cristalprofi-e701-gl-p-3563.html

PS- nu stiu nimic de filtrarea externa smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

2

Re: JBL E901 sau E701

Un dezavantaj dupa mine la JBL este ca nu au robineti pentru un reglaj fin al debitului ci niste manete dubioase. Tetratec au un reglaj mai bun dar debitul lor nu e la specificatie ci un pic mai slab.

Nu ai ce face cu e901 la 60L. 701 se va descurca de minune. Se va descurca si cu un bazin mai mare. 160~180L

Re: JBL E901 sau E701

Sincer imi plac foarte mult acvariile cu africani si vruiam ca intr-un viitor in care as fi ai experimentat sa-mi fac unul deci ceva la 300l - nu stiu detalii ca inca nu m-am interesat de aspectul africani inca nu sunt pregatit pentru ei  :fbr .
Dar ca si filtrare ma gandeam sa nu o schimb.
Din cate am citit eu JBL sunt mai bune decat Tetratec-urile - Ehiam fiind cela mai bune dar si mai scumpe
Ma insel?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

4

Re: JBL E901 sau E701

Da, JBL sunt un pic mai scumpe, Tetratec sunt la un raport calitate/pret mai bun zic eu. Fost proprietar de Jbl 901, actual de Tetratec 700 si 1200 si alte cateva Eheim mai micute.

Poti sa le schimbi treptat, poti sa pui doua filtre. La Cichlide nu ma pricep. Asteapta sfatul unui cunoscator in legatura cu filtrarea pentru familia asta de pesti.

Re: JBL E901 sau E701

Si esti mai multumit de Tetratec - eu tot am citit ca au probleme cu etansatrea - curg ?
Ca si comparatie care zici ca e mai bun - fa abstractie de pret ca banii ii am pentru E901

Scopul scuza mijloacele! Oare?

6 Editat de danielt (2012-06-15 23:56)

Re: JBL E901 sau E701

Tetratec am un EX700 de anul trecut de prin decembrie si e robust. Cine zice ca ii curge ar trebui sa nu mai dea cu el de pereti smile

Ca si contructie sunt cam simple iar debitul e inselator. Il ai si nu. Adica nu trebuie sa se colmateze ca sa observi ca nu mai e acelasi debit ca atunci cand i-ai dat drumul.

Eu tocmai pentru robustete le-as da un punct.

LE: e901 e mai galagios si decat Tetratec EX1200. Eu am avut unul second ce-i drept dar cred ca si nou tot la fel suna iar ca debit e intre Tetratec 700 si 1200. M-as hazarda sa zic ca e pe par cu un EX1200 rulat 1-2 luni. In paralel nu le-am avut pe astea doua deci nu pot sa zic care-i mai bun dar il bate bine pe EX700. Vizibil.

Re: JBL E901 sau E701

Eu am intr un acvariu de 60l un filtru JBL e 900 si e f ok . Reglajul il poti face ok din "mannete" . Eu il tin la intrare la maxim iar la iesire aproape de minim , altfel e prea mare curentul in acvariu  smile Mie mi se pare mai ok JBL e900 mai ales daca vrei sa treci la un volum mai mare ! :sevil

Nimeni nu se naste invatat !!!!

8

Re: JBL E901 sau E701

Treaba cu manetele e de preferinta. Mie nu mi s-au parut "sigure" nu ca ar fi ceva cu ele. E bine sa auzi parerea unui care l-a folosit cu "limitator" smile

Re: JBL E901 sau E701

am mai gasit un Ehiam la 420 ron http://www.happypets.ro/eheim-2224-professionel-p-333.html

Credeti ca asta e mai OK decat JBL?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

10

Re: JBL E901 sau E701

Dap aici e chestya doar de preferinte cred  :hug

Nimeni nu se naste invatat !!!!

11

Re: JBL E901 sau E701

salut,

daca vrei sa treci candva la un acvariu mai mare ti-as recomanda ex1200, eu am un acvariu de180l cu malawi si filtru extern pt. biologic tetra ex700 care se descurca foarte bine, iar unul intern resun sp2500 pt. mecanic si curenti de apa. Asa intre ce ai ales tu e901 este mult mai bun ca e701 si reglajul vezi tu cum il faci (nimic nu este imposibil).

The woman- not every monster live in the wild

Re: JBL E901 sau E701

Pai asa ma gandeam si eu ca solutii tot am vazut pe aici nu stiu cat de viabile sunt dar exista - un SpreyBar sau burete suplimentara parca am mai vazut.
Nu ma grabesc dar cred ca o sa aleg intre e901 si ehiam 2224 sunt la acelasi pret.
Din cate am citit furtunele de la ehiam se colamateaza mai greu decat cele de la JBL

Scopul scuza mijloacele! Oare?

13

Re: JBL E901 sau E701

Nu stiu ce ai citit dar si cele de la Eheim se colmateaza in acelasi ritm smile

Tine si de ce ai in acvariu si de masa biologica. Se colmateaza big_smile

Re: JBL E901 sau E701

:stupid  asa stiam si eu ca se scrie dar am vazut la cineva pe forum ca a scris asa si m-am luat dupa el.  :stupid

Pai am tot dat comparatie JBL vs Ehiam si am citit ca unii detinatori de JBL cumpara furtune de Ehiam - eu de aiai intreb - in rest numai de bine de JBL - acum fiecare cu ce a folosit presupun
In mare ma intereseaza sa faca o filtrare buna si sa fie silentios ca dorm cu el in camera si bineinteles fiabil sa nu uit ac :stupid eptabiul ca pret lol
Nu cred ca vreau prea mult :stupid

Scopul scuza mijloacele! Oare?

15

Re: JBL E901 sau E701

Din proprie experienta, Eheim trebuie sa la cunosti mai bine. Le corecteaza din mers dar pastreaza modelul acelasi. 2213 de acum 2 ani nu e 2213 de azi wink

JBL il face la fel chiar daca are o buba. Cred ca si astia de la Tetra fac la fel. Merg constant ca stie omu' ce sa-i faca daca are o buba.

La noi sunt multe modele vechi, scoase de Eheim acum multi ani dar isi pastreaza pretul ca-s bune.

Decizia e grea daca e sa compari Eheim cu JBL, Tetratec smile

In locul tau as alege Eheim-ul oricand.

16

Re: JBL E901 sau E701

Sa nu uitam capacitatea materialului filtrant al fiecarui filtru in parte wink
   Folosesc JBL e900 de 2 ani de zile si functioneaza impecabil, daca nu ma apropii mult de el nici macar nu stiu daca mai functioneaza, iar reglajul debitului din acele "manete" este foarte facil si sigur :fok 
   O singura data am avut probleme cu el, din cauza unei pene de curent, filtrul a inceput sa scoata un zgomot ciudat; am fost sa cumpar rotor de schimb, si cand am ajuns acasa nu se mai auzea nimic... deci acum am un rotor nou nout de vanzare lol

17

Re: JBL E901 sau E701

Ehe, huruitul ala il auzeam si eu cand mi-am luat e901-le. S-a dovedit a fi nisip in el  yikes

Curatat si cu toate bulele de aer scoase si tot era prezent fata de Tetra. Sau sunt eu mai diliu si ma stresa hum-ul lui  (:|

Re: JBL E901 sau E701

La inceputul topicului eram sigur ca vreau JBL acum.....
Mai caut mai compar si decid apoi   :fbr

Scopul scuza mijloacele! Oare?

19 Editat de sTTTk (2012-06-16 12:58)

Re: JBL E901 sau E701

Iti recomand JBL e901 calitate-pret the best. Daca vrei ceva mai bun exista EHEIM, dar si pretul este pe masura wink

Multi vad, putini cunosc !

20

Re: JBL E901 sau E701

danielt A scris:

Ehe, huruitul ala il auzeam si eu cand mi-am luat e901-le. S-a dovedit a fi nisip in el

   Asta poate cum ai montat tu turul filtrului (a tras nisip smile), la mine a aparut un usor zgomot dupa aproape 2 ani de functionare (o mica decalibrare in urma unei pene de curent) care si-a revenit de la sine.

danielt A scris:

Curatat si cu toate bulele de aer scoase si tot era prezent fata de Tetra.

   Repet: daca nu ma apropii de el nici nu stiu ca functioneaza, atat de silentios este... nu spun ca unii nu pot fi mai ghinionisti wink