1

Subiect: Eheim 2213

Salut,
Are cineva Eheim 2213 ? , vreau sa stiu daca umplut cu medii filtrante ( perlon, bureti, material biologic ) , debitul filtrului mai are puterea de a valuri destul de mult suprafata apei cat sa creeze si o circulatie buna a apei.
Multumesc foarte mult !

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

2

Re: Eheim 2213

Eu am acest filtru dar il folosesc sa fac curat. Nu-l recomand. Nu are robineti pentru reglajul debitului iar in sarcina adica cu robinet pe admisie scoate zgomot. Intern recipientul cu mediile filtrante nu este izolat bine si scuipa pe evacuare resturi daca umbli la el si trebuie amorsat. Nu are mecanism de amorsare!

Daca vrei un astfel de filtru orienteaza-te catre 2032 (ecco pro 130) sau fratele mai mare ecco pro 300. Filtreaza bine si e foarte silentios dupa ce-i scoti aerul.

3 Editat de Shadows (2012-06-15 23:22)

Re: Eheim 2213

Salut, multumesc de mesaj , dar multa lume "fuge" de ecco pro, se zice ca nu sunt bine realizate.Iar cel clasic fiindca este bine construit se zice ca se fabrica de ceva ani buni.
Se poate cumpara cu robineti si cu medii de filtrare si nu este foarte scump.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

4

Re: Eheim 2213

Eu iti spun din experienta cu ambele. 2213 nu-mi place si am zis de ce. Daca fuge lumea de ecco pro n-am ce zice. Is multumit de el. 2213 ARE debit. Ca sa raspund la intrebarea ta. Maine pot face o proba ca sa vezi daca-ti place cum merge. Posibil sa ma insel cu zgomotul ala cand ii pui robinet ca nu mai tin minte daca facea zgomot din robinetul de admisie sau cel de evacuare.

Admisia nu o inchizi sau limitezi cu robinet cand motorul functioneaza!

5 Editat de tibi59 (2012-06-16 10:56)

Re: Eheim 2213

eu am un 2213  umplut cu siporax si burete 4cm grosime, nici nu auzi cum mergesi debitul este foarte aproape de debitul fara medii.
am avut si  2034 carefunctiona perfect dar amorsarea era anevoioasa de fiecare data cand il spalam in rest silentios si consum mic