1 Editat de cisolino (2012-06-21 01:46)

Subiect: Placa racire Peltier

Din dorinta de a raci apa din acvariu am gasit aceasta metoda descrisa aici http://www.energielibera.net/Teste-si-v … ltier.html o placuta dasta costa cam 20Euro.
Scade temperatura cu 20 grade fata de mediul ambiant.
Ce parere aveti?
Cum putem folosi asta pentru a raci apa?

2

Re: Placa racire Peltier

Racirea nu poate fi facuta doar prin efectul Peltier? Stiu ca exista cooler-e de procesor care folosesc efectul Peltier pentru transferul de caldura de la pastila procesorului la un radiator.

3 Editat de cisolino (2012-06-21 01:17)

Re: Placa racire Peltier

Un astfel de element peltier se gaseste in frigiderele auto, pur si simplu merg fara circuitele din el, se conecteaza la 12 volti, o parte devine rece iar cea opusa se ambaleaza termic necesitand racire activa, cum ar fi un cooler de calculator.

Elementul Peltier se moteaza la baza radiatorului cu suprafata care se incalzeste lipita de radioator iar suprafata care se raceste trebuie legata la talpa pe care se afla dispozitivul care trebuie racit.

4

Re: Placa racire Peltier

Pai ai de gand sa faci un experiment? Ca mie mi se pare fezabil, decat sa cumperi un chiller.

5 Editat de cisolino (2012-06-21 01:16)

Re: Placa racire Peltier

Uite aici un exemplu.

http://www.youtube.com/watch?v=2KZ_UMdUzg0

http://www.youtube.com/watch?v=DCWYebeJ … ure=fvwrel

6

Re: Placa racire Peltier

Pai ala de cooler il stiu. Treaba e ca trebuie sa ai contact intre elementul submers si radiator. Totul e ok cand faci asta in aer dar cum racesti apa?

7

Re: Placa racire Peltier

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uq4fAq-9sX8&feature=related[/youtube]
vizioneaza de la jumatate in sus

8

Re: Placa racire Peltier

Oare nu putem face un chiller utilizand aceste module. Ca idee niste preturi am gasit pe aici http://www.tme.eu/ro/katalog/module-peltier_112888/

9

Re: Placa racire Peltier

45 de lei modulul de 9W ?!?!? Ce mocangeala. Numa sa si monteze careva ceva cu asta.

Cred ca e de ajuns un radiator prin care sa treaca apa. Doar ca nu inteleg ce faci cu firele. Din ce am inteles e un efect pasiv, incalzesti o parte si cealalta se raceste... sau?

10

Re: Placa racire Peltier

Cel mai bine ar fi din water-cooler clasic cu motor de frigider mic care este si silentios.Bineinteles cu o placa electronica pentru reglajul de temperatura.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

11

Re: Placa racire Peltier

Am facut comanda de 4 bucati la 14,9V; 6,4A; 40x40x3,8mm; 53W; Mat: Al2O3; 16AWG. Sa vedem ce iese.

12

Re: Placa racire Peltier

cisolino A scris:

Am facut comanda de 4 bucati la 14,9V; 6,4A; 40x40x3,8mm; 53W; Mat: Al2O3; 16AWG. Sa vedem ce iese.

Extrem de interesant proiectul!!! Te rugam sa ne tii la curent cu punerea lui in practica, daca se obtin rezultate, ai dat lovitura!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Placa racire Peltier

Sa vedem ceva probe am facut si eu ,sa vedem la ce concluzi ajunge. :smoke

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

14

Re: Placa racire Peltier

ALFYY A scris:

Sa vedem ceva probe am facut si eu ,sa vedem la ce concluzi ajunge. :smoke

   Domnu' Alfred, imi pare rau dar colegul a venit cu ideea! lol  Daca totusi finalizezi inaintea lui aceasta incercare si obtii rezultate, ai rezervat locul 2 pe lista celor care asteapta brevet de inventie. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Placa racire Peltier

va salut
m-am tot gandit la aceasta problema si ma gandeam sa folosesc principiul de racire al frigiderului.
daca stie cineva cum si ce fel ca nu vreau sa spun prostii, banuiesc ca Alfyy ar fi in masura sa intervina ca el se ocupa de electronice, electrocasnice

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

16 Editat de pasi_une (2012-06-23 21:16)

Re: Placa racire Peltier

rodoselada A scris:

va salut
m-am tot gandit la aceasta problema si ma gandeam sa folosesc principiul de racire al frigiderului.
daca stie cineva cum si ce fel ca nu vreau sa spun prostii, banuiesc ca Alfyy ar fi in masura sa intervina ca el se ocupa de electronice, electrocasnice

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OWKG4F8ANu4[/youtube]

Re: Placa racire Peltier

Baracuda A scris:
ALFYY A scris:

Sa vedem ceva probe am facut si eu ,sa vedem la ce concluzi ajunge. :smoke

   Domnu' Alfred, imi pare rau dar colegul a venit cu ideea! lol  Daca totusi finalizezi inaintea lui aceasta incercare si obtii rezultate, ai rezervat locul 2 pe lista celor care asteapta brevet de inventie. lol

he he O.S.I.M. are decizia finala pe un brevet; acolo regula de baza e primul venit primul brevetat! pentru mai multe detalii legate de Legea 8/1996 discutam in privat!

interesant filmuletul cu sistemul de racire la calculator, dar pana la acvariu ar mai fi ceva; si-apoi imi pare si cam scump daca nu ai vreun atelier de reparatii sau "pile" pe la megafoanele maslinii care dau desteptarea cu "fiare luam" pe la ora 7 dimineata!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

18

Re: Placa racire Peltier

Cu freonul sau agentul ala eco de racire nu-i de joaca. Placa peltier e mai usor de controlat si 100% sigura ca lucreaza la voltaje joase, fara gaze si presiuni ridicate.

Re: Placa racire Peltier

Este sticla acvariului suficient de buna pentru a face fata unor diferente de temperatura asa de mari avand in vedere ca este supusa unei presiuni considerabile din partea apei ? Stiu ca sticla de acvarii este sticla obisnuita si rezista la diferenta de temperatura (iarna avem -20 grade afara, 20 grade in casa) dar nu este atat de multa presiune pe sticla.
In rest toate laudele pentru proiect !

20 Editat de sergiu.dragomir (2012-06-23 22:18)

Re: Placa racire Peltier

Exact Daniel, piatra prezentata in link-ul lui Cisolino putand fi usor izolata cu silicon si ori introdusa in acvariu, ori in filtru extern ori intr-un filtru de recurculare a apei fara prea mult pericol.

Nu ca vreau sa fur initiativa colegilor, dar eu ma gandeam la un circuit simplu pe model de cooler de procesor de calculator alimentat ori de la cei 12 V de la sursa de calculator ceea ce ar fi mai costisitor (sursele consuma mult separat) ori de la USB pur si simplu. Sunt sigur ca cineva care se pricepe poate pune un cooler de duraluminiu impreuna cu un ventilator de pc si acea "piatra de racire" impreuna.

Marius nimeni nu vrea sa congeleze acvariul; cel mult vrem o diferenta de temperatura de maxim 10 grade fata de cea de afara si asta in contextul in care afara si in camera sunt 40 de grade iar in acvariu trebuie sa fie 28-30 maxim. Teoretic cand pui cola cu gheata intr-un pahar de sticla acesta nu se crapa.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092