1 Editat de octavian (2012-06-23 11:45)

Subiect: conditii de crestere a discusului

am tot citit pe internet si unii zic ca discusul se creste usor,altii greu,altii asa si asa,si nici nu stiu ce sa mai cred.
domnul baracuda spunea ca cei care zic sa acest peste nu se creste usor sunt ori acvaristi profesionisti ori acei ce nu au avut niciodata si doar gura de ei.
stiu ca sunt cateva topicuri pe acest subiect,insa majoritate sunt "personalizate",in genu:"imi iau discusi,ce sa fac?".sau mai grav:"mi-am luat discusi ce sa fac?.
propun ca in acest topic sa strangem informatii adevarate de la acei ce au avut si au discusi,si mai bine de la acei ce nu doar l-au avut ci si l-au inmultit si crescut puii.

deci,ceea ce am inteles clar,cateva din conditii ar fi:
1.temperatura la puiet-juvenili undeva in jur de 30 grade iar la adulti 28-29
2.un discus matur la ~25l(bineinteles ca daca e mai mult e mai bine)
3.acvariul de minim 200l

acum sunt rugati cei mai experimentati sa ma corecteze si sa continue pe puncte.ar mai fi:
-schimburile de apa(puiet,juvenili si adulti,si de ce nu,daca merge cu apa direct de la ghiuveta(binenteles daca e in parametri)),
-in legatura cu filtrarea(am vazut ca la anumite bazine eraa doar cu burete bolbolositor)
-macarea(aici se poate detalia,explica mai ca la incepatori,poate si un program de mancare)
-bolile-cum sa le eviti,cum sa le recunosti,cum sa le tratezi
-si ce mai stiti ca e necesar si bine de stiut

Re: conditii de crestere a discusului

Te apuci pe discusi? big_smile
   Secretul universal la toti pestii de acvariu sta in schimburile de apa, cat de dese schimburile? Cat mai dese, asta fiind si motivul pentru care unii folosesc doar bolborositor la pesti... ei scot amoniacul direct din apa prin schimburi :fok
   Sa-ti faci o idee cam cum schimba apa crescatorii:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YWMnPZKJWaE[/youtube]

3

Re: conditii de crestere a discusului

si se mai zice ca discusii sunt pretentiosi lol super tare filmuletu,aia chiar ca sunt caliti
da,intradevar,as vrea sa imi iau vreo 6-8 puiuti in 200l,insa m-am cam speriat putin...
si de asta am propus un topic pentru tot omu cu informatii de la crescatori de discusi(adica cu informatii reale,nu din alea care sa te faca sa te apuci imediat de discusi sau sa te faca sa iti iei orice gand)

Re: conditii de crestere a discusului

octavian A scris:

si de asta am propus un topic pentru tot omu cu informatii de la crescatori de discusi(adica cu informatii reale,nu din alea care sa te faca sa te apuci imediat de discusi sau sa te faca sa iti iei orice gand)

   Sa vezi tu ce or sa se omoare crescatorii de discusi sa posteze aici, si sa-ti puna tie pe tava "informatiile" lor acumulate cu greu si cu sacrificii... lol

5

Re: conditii de crestere a discusului

mai,nu m-am referit la cei care au crescatorii,ca nu stiu cati sunt pe forum pe aci,dar sunt printre noi cativa care chiar au crescut discusi si care i-au si inmultit,.si ar putea sa ofere cateva informatii minime pt a creste discusi intr-un mod decent

6

Re: conditii de crestere a discusului

Apa curata, filtrare foarte buna dar nu puternica si hrana cat mai diversificata dar de calitate superioara  :fok asta daca vrei discusi cu forma de discus la maturitate  lol

7

Re: conditii de crestere a discusului

bun,am mai inteles cate ceva.
acum,eu ma gandeam ca in viitorul acvariu(undeva la 250 l)sa bag cativa discusi,si poate sa fac si un biotop cu ei.ma gandeam ca discusii sa ii iau de la crescatoria de la onesti.ce parere aveti?si cam ce dimensiuni ar fi perfecte pentru un incepator?

Re: conditii de crestere a discusului

Singurii discusi de la cescatoria Onesti care s-ar potrivi cat de cat unui biotop sunt discusii Brown, iar ca dimensiune... cu cat mai mari cu atat mai bine!

PS: Descrie un pic cum vezi tu un biotop cu discusi.

9

Re: conditii de crestere a discusului

pai,un biotop cu discusi,este un biotop amazonian,o sa incep cu niste radacini,si poate cu timpul o sa adaug niste criptocorine,vallisneri,etc.
off topic:legat de radacini,am gasit o radacina mare undeva pe la munte care era uscata,cred ca a stat destul de mult timp si in apa.din aceata am rupt niste bucati frumusele.cum asa putea sa le tratez,ca sunt cam maricele?

10

Re: conditii de crestere a discusului

octavian A scris:

pai,un biotop cu discusi,este un biotop amazonian,o sa incep cu niste radacini,si poate cu timpul o sa adaug niste criptocorine,vallisneri,etc.

   Ce cauta criptocorinele intr-un acvariu biotop amazonian? :omfg
   Parerea mea este ca asa ar trebui sa arate un acvariu biotop cu discusi:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Vw3WSiIq2RU&feature=BFa&list=PLF33B88BC0EA8F87E[/youtube]

Re: conditii de crestere a discusului

Ai putea sa incerci sa le tratezi cu respect si curtoazie!  lol

acum ceva vreme intreba cineva de lemn uscat la microunde, ai putea sa incerci, iar daca totusi te gandesti la fiert ai putea sa le faci bucatele, sa le fierbi si apoi sa le legi bine cu guta subtire!

ideea e urmatoarea stii tu ce chimicale s-au folosit chiar si pe munte pe langa copacul ala si te-ai risca sa-ti omori discusii de la un decor contaminat ?

de fapt ... daca mor pestii dai statul in judecata si iti recuperezi banii tongue

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: conditii de crestere a discusului

Daca vrei un acvariu biotop sau ...un plantat dupa fantezie si propriul gust, e bine ca pestii sa fie maturi sau destul de mari. Puii se dezvolta mai bine intr-un bazin cu "fundul gol"  big_smile daca stai de capul lor, mai ales daca n-ai mai avut discusi pana acum.

13

Re: conditii de crestere a discusului

Vad ca nu sa mai postat de mult pe aici, ieri mi-a luat 4 bucati de discus, 2 la 9cm si doi la 10-11cm, insa am avut ceva dezamagiri din start din cauza unui coleg care nu are timp decat de mine(deja intru in off-topic), cu toate ca am citit destul de mult despre ei, ca am vazut destule acvarii cum e si al meu(adica plantat) si cu discusi destul de mari si de sanatosi, sunt asa, putin ingrijorat. In amandoua am bagat bani, in plante, substrat, sistem co2 complet, fertilizare, iluminat, dar si pe discusi, unii spun ca sa renunt la una din doua, ori la pesti, ori la plantat si sa-l transform in steril...Ce nu au inteles unii e ca un acvariu nu e ciorba, apa si pesti, acvariu inseamna sa te duci cat ma aproape de natura, sa creezi un bazin cat mai apropiat de mediul natural....
Acum...Cum sau acomodat discusii la apa de robinet care nu e chiar asa sanatoasa precum pare, cu o instalatie de osmoza ramai uimit cate gasesti in prefiltre dupa o luna de functionare, oare nu se pot acomoda in acvarii plantate? In mediul lor natural gasesti de toate, apa jegoasa, crengi, frunze, plante, etc...Nu inteleg totusi de ce e o specie asa de fragila?
Sa ma lumineze si pe mine careva...Crescatorii spun una(sa-si vanda marfa), altii care nici macar nu au sau nu au avut aceasta specie te sperie....

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

14 Editat de octavian (2013-01-22 16:23)

Re: conditii de crestere a discusului

In mediul lor natural gasesti de toate, apa jegoasa, crengi, frunze, plante, etc...

ce intelegi tu prin apa jegoasa?!apa aia are multe impuritati in ea,dar in plan biologic,iti spun eu,apa aia e lacrima...
mai vorbim,acum nu prea mai am timp sa scriu...

15

Re: conditii de crestere a discusului

smile) Deci sa inteleg ca daca stai nespalat o saptamana si te apuci sa faci o baie, apa din cada ramasa dupa baia respectiva, biologic e lacrima, insa are inpuritati de la spalare...
O apa "lacrima" cum ii spui tu e apa de osmoza, dar nici aia nu e 100% curata, insa se apropie de apa pura ! Garantez ca ceva teste facute intr-un mediu natural al discusului nu va arata parametri unei ape de osmoza, asa ca hai sa fim seriosi, apa in care traiesc pestanii astia in mediu natural, e "jegoasa"...
Am mai avut o contrazicere cu cineva ca lumina de la neon e reflectata cel mai bine de reflectoarele din aluminiu special facute ptr acvariu si nici de cum de oglinda, banala oglinda, sustinea sus si tare ca reflecta mult mai bine reflectorul de cat ar reflecta oglinda...
Si aici vb de chestii logice, nu de imaginatii...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

16 Editat de octavian (2013-05-19 04:27)

Re: conditii de crestere a discusului

gandeste-te ca discusii salbatici se reproduc in apa aia "jegoasa",asa cum ii spui tu,iar in apa noastra de robinet sau intr-un acvariu ciclat si cu o fitrare care sa faca apa lacrima nu se prea poate face asa ceva fara o instalatie de osmoza.
plus ca au fost si sunt cativa si de la noi din tara care au adus discusi salbatici,si acestora le-a trebuit apa speciala la un anumit ph un anumit gh,kh,filtrare prin osmoza,la anumiti microni si alte chestii pe care nu le stiu pentru nu am ajuns la stadiul ala...ma gandesc ca daca e cum spui tu atunci discusii aia salbatici care traiesc in apa aia imputita si jegoasa stateau lejer in apa noastra curata din raul-lacul-garla ce o avem in orasul nostru,ca sa nu mai vorbesc de apa de la robinet,care,exceptand clorul(care se poate scoate cu un carbune activ) fata de apa aia jegoasa a lor e osmoza osmozelor.
nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun,sunt doua tipuri de filtrare ce le folosim noi in acvariu si sunt valabile si in natura:cea mecanica si cea biologica.daca in acvariu reusesti de multe ori sa depasesti filtrarea mecanica a naturii,sa nu te gandesti ca tu intr-un acvariu de 500l(sau de cat e al tau) cu un filtru de cativa litri volum vei putea sa intreci filtrarea biologica a unuia dintre cele mai mari fluvii...la afirmatia asta daca tu consideri ca nu am dreptate inseamna ca ori nu sti acvaristica ori ca nu vrei sa recunosti ca am dreptate.
si vorbim de apa curata pentru pesti,in cazul nostru discusii,nu de apa din care putem sa bem noi.ca nu e asa sanatos sa bei apa din amazon cu toate impuritatile,nu stiu,poate nu e sau poate filtrata de impuritati e buna dar cert e ca pentru discusi aia e apa sfanta.

p.s.legat de lumina clar oglinda este superioara,dar nu doar o bucata dreapta de oglinda in spatele neonului.in cazul asta e mai bun reflectorul.conteaza forma si unghiul de reflexie al luminii.