1

Subiect: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Deschid acest topic in speranta ca vor aparea idei noi precum si fotografii reprezentand locuri frumoase si inedite de pe plaiurile autohtone si nu numai...

Incep prin a recomanda cu caldura (sufleteasca) Valea Cernei, zona Rezervatiei Parcului Domogled. Mai exact drumul de la Targu Jiu la Baile Herculane...o zona de vis...o sa revin si cu fotografii...

astept alte idei de calatorie...

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Anul trecut am fost in Hunedoara- implicit si in Targul Jiu - este dezamagitor va spun. De exemplu cetatea Deva este in paragina de foarte mult timp. Au facut o telecabina ff moderna ca sa ajungi la ea dar cetatea in sine este in paragina. Singurul obiectiv cat de cat ramne Castelul Corvinilor.
Va recomand sincer zona Sibiu e superba, Al doilea "Muzeu al satului" ca marime din europa, ~ 100 de hectare. Ocna sibiului renovata cu o super apa.
O sa pun si eu cateva poze ca sa vedeti.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

3

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Atentie, a nu se confunda exista doua Cerne la noi in tara...Valea Cernei de Hunedoara nu este spectaculoasa iar, exact ce spunea si colegul, in Hunedoara, Deva si localitatile vecine nu prea ai cu ce sa-ti incanti privirea....cu exceptia castelului.

4

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

iata o fotografie:

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

:apl  frumos - daca te referi la trasee pe munte.
Ultimul facut de mine a fost pe Jepii Mici de la busteni pana la Babele - greut dar spectaculos. Unul mai usor dar aproape lafel de frumos ar fi pe la Sapte Scari  wink .
Daca mai sti ceva spectaculos si ma usor asa de vara poti sa-mi spui ca wee urmator ma duc sa mai fac unul si nu mai stiam ce sa aleg  big_smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

6 Editat de Pop Remus (2012-06-23 17:59)

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Niste destinatii superbe de distractie :
Ungaria-Budapesta-Hotel Ramada Resort*****
Turcia-Antalya- Hotel Royal dragon*****
Bulgaria-Nisipurile de aur-Nu mai stiu exact denumirea hotelui****
Cam acestea ar fii cele mai frumoase si luxoase  destinatii unde am fost eu wink

7

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

eu ma refeream la destinatii cu decor natural...sincer nu m-am referit la ce hoteluri sa stam...hoteluri gasesti peste tot...

8 Editat de machiaveli (2012-06-23 23:44)

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Am vrut sa pun cateva poze de la Cheile Peciniscai - traseu facut anul trecut - spectaculos prima jumatate apoi - nimic  :stupid
pentru ca pozele erau prea masi sa le pun aici o sa va las un link.
http://www.turistinfo.ro/baile_herculane/obiectiv-turistic-cheile_peciniscai-i1148.html

Va astpet cu propuneri pe unde ati mai fost cum ziceam plec sapt viitoare si inca nu am idei unde  :smoke
Daca sunteti pasionati de vestigii va recomant motmantul tatalui lui Alexandrul Macedon - se afla in Grecia la Vergina - e spectaculos - descoperit recent. Cand ajungi acolo zici ca ajungi la noi la tara (satuc mic) dar cand intri in mormant iti taie rasuflarea.
Si de la noi din  tara va recomand pestera Boli din Petrosani - super oamenii care au grija de din fonduri fff mici si pestera impresionanta.
http://www.lavirgil.ro/2009/08/pestera-bolii/

Scopul scuza mijloacele! Oare?

9

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

e foarte frumos platoul montan de la Piatra Craiului spre cabana Curmatura...traseul se face pe jos si dureaza cateva ore, in functie de conditia fizica...

10

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

aryna A scris:

e foarte frumos platoul montan de la Piatra Craiului spre cabana Curmatura...traseul se face pe jos si dureaza cateva ore, in functie de conditia fizica...

si de echipamentul individual.

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

pe perioada verii este de ajuns una bucata perechi bocanci  big_smile.
Am facut trasee si in adidasi dar nu recomand

Scopul scuza mijloacele! Oare?

12

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

si sosete groase

13 Editat de albinik (2012-06-27 18:52)

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Pentru iubitorii muntelui recomand; la pas; traseele ce duc pe Ceahlau si traseele ce urca Bucegii, iar pt. cei ce vor aer si spatiu recomand pe moto; Transalpina!Aruncati un ochi pe aici;     [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_N9eMYGGGd8[/youtube]    :noroc

14

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Daca tot ai adus vorba de plimbari........pe moto......
Am si eu un filmulet facut in 2010 cand am mers prin Austria cu "mobra"  lol

http://www.youtube.com/watch?v=lSmnyiLkqcs

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

nu am moto - si nici permis desi ma chinui de vreo 2 ani sa incep scoala   :scry .
90% din prietenii mei se plimba pe moto si eu...

Scopul scuza mijloacele! Oare?

16 Editat de tabaks (2012-06-28 22:40)

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

machiaveli A scris:

pe perioada verii este de ajuns una bucata perechi bocanci  big_smile.
Am facut trasee si in adidasi dar nu recomand

Asta e motivul pt care multi sufera accidente de tot felul pe munte.
Pe munte trebuie sa fii pregatit pt orice. :sok
Un briceag,o busola,cativa metrii de coarta o lanterna etc. poti sa duci dupa tine intr-o drumetie.
Poti lua dupa tine si pioleti,coltari,carabine,pitoni,scripeti,ham si altele... dar deja e vorba de alpinism aici. :sok

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

tabaks - fac o drumetie la munte nu ma catar pe piatra  :sbr .
o lanterna, ceva aspirina - ciocolata, ceva antiinflamator si nr de la salvamont e lejer de "vara" . Ma refeream strict la ce ai zis tu ultrior Bocanci strict necesar dar coarda, pioleti, coltari ... erc nu le vad utilitatea  tongue.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

18

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

machiaveli A scris:

Ma refeream strict la ce ai zis tu ultrior Bocanci strict necesar dar coarda, pioleti, coltari ... erc nu le vad utilitatea  tongue.

Eu, le vad utilitatea...si crede-ma stiu ce vorbesc. :noroc

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

0SALVAMONT   lol  - mai putin de carat  lol
sti vreun traseu frumos prin cheia - prahova; ai fost ?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

20

Re: Vine concediul..unde "fugim de acasa?"

Sunt cateva:
Busteni-Valea Spumoasa
Busteni-Cascada Urlatoarea
Busteni-Cabana Caraiman(Jepii mici) RISC RIDICAT
Cabana Caraiman-Babele
Cabana Caraiman-Cruce RISC RIDICAT
Sinaia - Cabana Piatra Arsa - Cabana Pestera Ialomitei trasee prin Bucegi.
+ lacul de la Maneciu (bun de baie,pescuit si locuri de gratar (doar in rapel)) lol