1

Subiect: Buna ziua!

Am si eu 8 melci galbeni pomacea cred k se numesc...problema este ca miau depus si pe acvariu si pe pereti camerei,problema este k nu am capac...
asi dori sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi despre ei cum ar fii:
cat dureaza pana ies pui?
coconul il las acolo,sau il iau si il pun in acvariu?
va rog cine stie niste sfaturi scurte si la subiect pt un incepator va multumesc!!! :apl

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

2

Re: Buna ziua!

deobicei asa depun deasupra apei,dar trebuie sa le udati cel puti de 2 ori pe zi(sa le stropiti cu apa din acvariu)dar sa nu le bagati in apa.din cate imi aduc aminte vreo 3 saptamani dureaza pana eclozeaza puii,si pe cei dupa perete incearca sa-i iei usor si punei pe ceva plutitor pe apa din acvari si udai in fiecare zi

3

Re: Buna ziua!

asa am facut ...ms mult...sper sa iasa puiuti...ape limpezi!!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

4

Re: Buna ziua!

in_dianu A scris:

deobicei asa depun deasupra apei,dar trebuie sa le udati cel puti de 2 ori pe zi(sa le stropiti cu apa din acvariu)dar sa nu le bagati in apa.din cate imi aduc aminte vreo 3 saptamani dureaza pana eclozeaza puii,si pe cei dupa perete incearca sa-i iei usor si punei pe ceva plutitor pe apa din acvari si udai in fiecare zi

   Nu trebuie sa ude nimic! Umiditatea existenta in apropierea suprafetei apei, este suficienta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Buna ziua!

Ms ce va fii va fii sper sa fie un succes din 4 coconuri sa iasa macar cativa puiuti:D

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

6

Re: Buna ziua!

mie nu situ de ce, dar la 2 coconi am asteptat 2 luni si nu a iesit nimic... intr-un final i-am deschis sa vad ce se intampla si nu am gasit decat cochilii f mici uscate. Mentionez ca nu i-am udat decat foarte foarte rar. Pana la urma m-am resemnat ca nu voi avea pui de la pomaceea existenti  :smoke

Life is true and it's deserve to live

7

Re: Buna ziua!

tykazs A scris:

mie nu situ de ce, dar la 2 coconi am asteptat 2 luni si nu a iesit nimic... intr-un final i-am deschis sa vad ce se intampla si nu am gasit decat cochilii f mici uscate. Mentionez ca nu i-am udat decat foarte foarte rar. Pana la urma m-am resemnat ca nu voi avea pui de la pomaceea existenti  :smoke

Eu ii ud in fiecare zii cate putin...dak o sa iasa o sa iasa dak nu asta este....ma resemnez si eu si ma las de inmultit melci:))

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Buna ziua!

onutzzzu A scris:

Eu ii ud in fiecare zii cate putin...dak o sa iasa o sa iasa dak nu asta este....ma resemnez si eu si ma las de inmultit melci:))


nu ii uda, nu ii atinge pentru ca sunt extrem de fragili.
nu trebuie sa te descurajezi, daca ai 8 melci cu siguranta vei avea puisori la un moment dat, vei avea chiar o invazie!!!

I challenge myself everyday!

9

Re: Buna ziua!

BrindushaP A scris:
onutzzzu A scris:

Eu ii ud in fiecare zii cate putin...dak o sa iasa o sa iasa dak nu asta este....ma resemnez si eu si ma las de inmultit melci:))


nu ii uda, nu ii atinge pentru ca sunt extrem de fragili.
nu trebuie sa te descurajezi, daca ai 8 melci cu siguranta vei avea puisori la un moment dat, vei avea chiar o invazie!!!

iam atins si udat pt k majoritatea...3 coconi mi`au depus 1 pe exteriorul acvariului unu pe 1 cablu...si 1 pe perete..ala care e in interiorul acvariului...a ramas acolo in rest celelalte 3 leam pus pe ceva plutitor in acvariu...Ms de sfat!!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

10 Editat de onutzzzu (2012-06-13 08:33)

Re: Buna ziua!

:melc  inca un cocon  :froehh la asta nui mai fac nimik  :pls

peste o luna imi deschid restaurant bazat pe supa de melci:))

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

11

Re: Buna ziua!

Ma uit mai inainte la coconi de melci pomacea de curiozitate sa vad daca se mai intampla vreo ceva si ....surpriza..mititei ies din cocon cativa pe marginea acvariului (in interior) cativa in apa...deci succes ..
P.S : restaurantul din vis devine realitate...:D

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Buna ziua!

Ai concurenta neloiala din partea melcilor de uscat, intr-o zi am vazut o batranica cu o plasa mare de melci culesi din niste iarba din curtea spitalului.Tot pentru supa...Cred ca iesi mult mai bine daca ii vinzi pe forum pentru a fi folositi la ciclarea acvariilor noilor veniti. Succes in continuare cu micutii :fok

13 Editat de onutzzzu (2012-06-24 20:48)

Re: Buna ziua!

MariusMinu A scris:

Ai concurenta neloiala din partea melcilor de uscat, intr-o zi am vazut o batranica cu o plasa mare de melci culesi din niste iarba din curtea spitalului.Tot pentru supa...Cred ca iesi mult mai bine daca ii vinzi pe forum pentru a fi folositi la ciclarea acvariilor noilor veniti. Succes in continuare cu micutii :fok

Acum sa creasca, mari mititeii!! :apl

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

14

Re: Buna ziua!

onutzzzu A scris:

Acum sa creasca mititei :apl

   Sa creasca mari nu mititei lol

15 Editat de Technics (2012-06-24 18:44)

Re: Buna ziua!

Ancistrus A scris:
onutzzzu A scris:

Acum sa creasca mititei :apl

   Sa creasca mari nu mititei lol

Acum sa creasca mari mititeii  :fbr la asta cred ca s-a gandit colegul, doar ca a papat o litera  big_smile

16

Re: Buna ziua!

Sigur la asta s-a gandit, dar pe mine m-a distrat ce a iesit lol

17 Editat de onutzzzu (2012-06-24 20:52)

Re: Buna ziua!

Ancistrus A scris:

Sigur la asta s-a gandit, dar pe mine m-a distrat ce a iesit lol

:apl Si pentru o litera si o virgula sunt atentionat  :- o
sa corectez sa nu mai fie nici o problema  :apl  :noroc

(Desigur nui nici o problema)

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

18

Re: Buna ziua!

onutzzzu A scris:
Ancistrus A scris:

Sigur la asta s-a gandit, dar pe mine m-a distrat ce a iesit lol

:apl Si pentru o litera si o virgula sunt atentionat  :- o

Desigur, intentia noastra este sa scoatem numai academicieni din utilizatorii acestui forum  :pp

19

Re: Buna ziua!

Sper ca s-a inteles ca m-a distrat faza, nu ca am corectat textul wink

20

Re: Buna ziua!

Ancistrus A scris:

Sper ca s-a inteles ca m-a distrat faza, nu ca am corectat textul wink

Mi-am dat seama si am specificat in paranteza ca nu e nici o problema

...si Technics sper sa devin un bun academician sa fiti mandru de minte  big_smile

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!