1 Editat de mihai2006 (2012-02-23 13:16)

Subiect: Ancistrus

Dificultate: Usor
Acvariu minim:65 Litri
Dimensiune: 12-15 cm
Apa:Dulce
pH:6 - 7.5
Temperatura:23-27.C
Duritate:5-15 °d
Raport sexe:1:2 M:F
Raspandire:Comun
Dieta:Omnivor, hrana vie, granule, fulgi
Durata de viata:pana la 12 ani
Habitat:America de Sud, Guiana, Brazilia
Familie:Loricariidae

  Ancistrus este un peste de apa dulce, a carui denumire provine din grecescul ‘agkistron’ care inseamna carlig referinta la forma barbilloanelor (excrescente carnoase de pe bot). Ancistrus face parte din familia Loricariidae si include peste 64 specii de acest gen.
  Este o specie des intalnita in acvarii deoarece este un peste pasnic si poate fi tinut alaturi de alti pesti, de asemenea foarte multi il achizitioneaza pentru faptul ca acest peste este un consumator de alge. In lipsa algelor, poate incepe sa se hraneasca si cu plante. Prefera buturugile, radacinile petrecandu-si o mare parte din timp pe ele.Sursa de fibre  consumate din lemn poate fi esentiala  la ajutarea digestiei .
Descriere : Speciile din aceasta specie au corpul aplatizat, acoperit cu placi osoase, gura este in forma de ventuza cu ajutorul careia se poate fixa pe geamul acvariului, plante , obiecte decor.etc . Se hraneste in principal cu alge sau hrana ramasa de alti peste, prefera si spanacul , frunzele de salata,dovlecelul, fasole verde.
  In cazul introducerii in acvariu a mai multe exemplare este recomandata introducerea in acvariu a suplimentelor vegetale(tabelete spirulina).
  Este un peste nocturn si care sta in partea de jos acvariului, este mai putin activ in timpul zilei decat noaptea, dar in cazul acvariilor plantate la  suprafata poate fi activ si in timpul ziua. Prefera o apa curata si bine filtrata

In general sexul poate fi determinat la varsta de aproximativ 6 luni iar maturitatea se atinge la 11 luni. Deosebirea intre femele si mascul se face relativ usor, femele au ‘coarnele’ mai scurte in timp ce la masculi sunt mai mari si mai bifurcate. Femelele ajung la o dimensiune de 12 cm, masculii sunt mai mari si ajung la 15 cm.


Masculii din aceasta specie sunt competitivi si teritoriali . Acestia se afiseaza unu altuia pozitionandu-se paralel  in fata celuilalt ‘cap= coada’, iar in cazul batailor se incercuiesc’ si se ataca direct la cap.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=krs1xgYUI4o[/youtube]
Reproducerea este relativ usoara – au nevoie de ascunzisuri- precum scorburi, tuburi de plastic, nuci de cocos, ghivece cu mai multe gauri pentru reproducere.Temperatura optima trebuie sa fie 23-24 , daca temperatura este mai ridicata , icrele vor ecloza mai repede si mortalitatea va fi mai ridicata. Masculul curata cu gura lor  in forma de ventuza cuibul , inainte de a permite femelelor  sa se apropie si sa-l  ‘ inspecteze’ . Curtarea femelei se face prin extinderea aripioarelor caudale si dorsale  si incercari de insotirea  a femelei la cuib . Femela depune intre 20-200 oua in forma de ciorchine, cu un diametru de aproximativ 3 mm de culoare portocaliu deschis. Rolul femelei se termina odata cu depunerea, urmand ca masculul sa aiba grija de pui. Acesta ventileaza si apara intrarea in cuib, indeparteaza ouale bolnave si infertile. In general  masculul nu paraseste cuibul  pentru a se hranii, sau o face pentru o scurta perioada de timp. Dupa 4-10 zile icrele eclozeaza in functie de temperatura, urmanad ca dupa alte 6 -7 zile puii sa paraseasca cuibul. In cazul bazinelor de reproducere filtrarea si aerarea trebuie sa functioneze permanent.


P.S. Orice modificare, completare este binevenita.

Re: Ancistrus

mihai2006 A scris:

Deosebirea intre femele si mascul se face relativ usor, femele au ‘coarnele’ mai scurte in timp ce la masculi sunt mai mari si mai bifurcate. Femelele ajung la o dimensiune de 12 cm, masculii sunt mai mari si ajung la 15 cm.

   Ancistrus cirrhosus nu ajung la 15 cm, maxim am vazut un mascul bine intretinut la aproape 13 cm. Unele femele de Ancistrus (poza stanga) prezinta niste excrescente ca niste mici "mustati", si doar pe marginea din fata a botului (sunt cazuri rare, 95% din femele au botul "curat"), pe cand la mascul cresc mari si urca pe bot pana aproape de ochi (poza dreapta).

mihai2006 A scris:

Temperatura optima trebuie sa fie 23-24 , daca temperatura este mai ridicata , icrele vor ecloza mai repede si mortalitatea va fi mai ridicata.

   La mine la 30°C au iesit la fel de multi pui ca si la 25°C, si nu o singura data.

3

Re: Ancistrus

Ancitrusul meu depune! ♥

Dale chica!

4

Re: Ancistrus

Ancistrus A scris:
mihai2006 A scris:

Deosebirea intre femele si mascul se face relativ usor, femele au ‘coarnele’ mai scurte in timp ce la masculi sunt mai mari si mai bifurcate. Femelele ajung la o dimensiune de 12 cm, masculii sunt mai mari si ajung la 15 cm.

   Ancistrus cirrhosus nu ajung la 15 cm, maxim am vazut un mascul bine intretinut la aproape 13 cm. Unele femele de Ancistrus (poza stanga) prezinta niste excrescente ca niste mici "mustati", si doar pe marginea din fata a botului (sunt cazuri rare, 95% din femele au botul "curat"), pe cand la mascul cresc mari si urca pe bot pana aproape de ochi (poza dreapta).

mihai2006 A scris:

Temperatura optima trebuie sa fie 23-24 , daca temperatura este mai ridicata , icrele vor ecloza mai repede si mortalitatea va fi mai ridicata.

   La mine la 30°C au iesit la fel de multi pui ca si la 25°C, si nu o singura data.

Ce Ancitrus este in poza?

Dale chica!

5

Re: Ancistrus

ieri plimbundu-ma prin oras am vazut un pet shop de care nu stiam absolut nimic,intru sa vad si eu ce e acolo:
-peste : guppy ,xifo,cateva ciclide ,si imi "sare" in ochii ceva "urat" dar fermecator in acelasi timp lipit de geam surpriza un  Ancistrus intreb vanzatoare cat costa ..si la intrebarea mea imi raspunde 15 lei ...sa imi cada picioarele ma controlez prin buzunare si il cumpar,fuguta cu el acasa lam lasat 10 min in punga bagat in acvariu si acum curata buturugile parca zici ca e aspirator  tongue
P.S : cred ca e femela are doar 2 mustacioare pe lateralele boticului !!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Ancistrus

si eu am trei puiuti de Ancistrusi sunt vedetele acvariului prin comportamentul lor smile - nu stiu ce sunt femele sau masculi pentru ca sunt prea mici dar doi se cam ciomagesc presupun ca sunt masculi cei doi - o sa vad cand mai cresc smile
Ai mei sunt destul de activi si ziua.
Foarte amuzanti sunt cand curata frunzele de valisneria ajung pana sus si incep sa cata cu frunza  lol

Scopul scuza mijloacele! Oare?

7 Editat de onutzzzu (2012-06-26 13:11)

Re: Ancistrus

Se uita maicamea chiar in momentul asta si cum nu stia de noul locatar ma intreaba : cei cu monstrul ala in acvariu de unde a aparut ,uitate repede ca fuge :-  lol

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Ancistrus

lol

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Ancistrus

Pitbull A scris:

Ancitrusul meu depune! ♥

   Singur? (denumirea corecta a pestilor este Ancistrus :fok)

Pitbull A scris:

Ce Ancitrus este in poza?

   Scria chiar in citatul dat de tine:

Ancistrus A scris:

Ancistrus cirrhosus.

machiaveli A scris:

doi se cam ciomagesc presupun ca sunt masculi cei doi

   Si femelele se "ciomagesc" destul de bine.

Re: Ancistrus

Atunci mai astept sa creasca sa vad ce sunt  big_smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

11 Editat de reisz_medre (2012-06-26 15:10)

Re: Ancistrus

Nu sunt un mare fan al ancistruşilor, însă am fost săptămâna trecută în Ungaria, la Szeged, unde am văzut o varietate care m-a uimit efectiv. Este vorba de "Rio Xingu Royal King" L 333 (parcă aşa îmi aduc aminte că scria pe tăbliţă). Ce să mai spun, minunaţi, însă şi preţul era unul pe măsură, 8000 ft (aproximativ 130 lei). Ataşez ofotografie cu ei.

12

Re: Ancistrus

Cei din poza sunt Hypancistrus L333, la avatarul meu este un Hypancistrus L401.

13

Re: Ancistrus

Seamana extrem de mult cu Hipancistrus Zebra!
Un link in care puteti vedea variatiile acestui 333: http://explow.com/l333

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ancistrus

Mai ataşez o poză:

15

Re: Ancistrus

In poza asta chiar se vede si un Hypancistrus zebra (L046) jos pe nisip smile

16

Re: Ancistrus

Ancistrus A scris:

In poza asta chiar se vede si un Hypancistrus zebra (L046) jos pe nisip smile

Cel de jos, de pe nisip, este altceva decit cei cocotati pe creanga?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Ancistrus

Cel de jos din stanga da, este Hypancistrus zebra L046, ceilalti sunt L333, si cativa Ancistrus "Gold".

Re: Ancistrus

Uau, sunt absolut superbi - exista si la noi in tara asa ceva?
Cum a zis si reisz_medre - pretul este pe masura.
Acestia sunt obtinuti in  "laborator" presun nu ?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

19

Re: Ancistrus

machiaveli A scris:

Acestia sunt obtinuti in  "laborator" presun nu ?

   Nu, sunt forme salbatice de loricaride, familia fiind foarte numeroasa.