Subiect: acvariu suprapopulat?

Buna am un acvariu de 36litri si as vrea sa stiu daca acvariul este suprapopulat tin 19 pesti in el plus plante egeria densa care s-a inmultit foarte repede! ESte suprapopulat acvariul?ar trebuii sa mai scap de unii dintre pesti?sau de plante

Re: acvariu suprapopulat?

Deci conform acestui post: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page
- 8 xipho => 8 pesti x 6 cm x 2 litri = 96 litri
- 6 neoni => 6 pesti x 4 cm x 1,5 litri = 36 litri
- 6 molly => 6 pesti x 6 cm x 2 litri = 72 litri
- 6 guppy => 6 pesti x 6 cm x 2 litri = 72 litri
- 2 sae => 2 pesti x 7 cm x 2 litri = 28 litri
- 1 ancistrus => 1 peste x 10 cm x 3 litri = 30 litri
- 4 zebre => 4 pesti x 6 cm x 2 litri = 48 litri

           acuma depinde ce pesti ai

Re: acvariu suprapopulat?

pai am asa 4 gourami 3 cory ,3 scalari 2 betta(foarte cuminti femela si mascul) 5 guppy, 1 zebra,1 ancistrus si plante multeeeeee

Re: acvariu suprapopulat?

Foarte suprapopulat, ar trebui sa dai scalarii si guramii, sunt pesti pentru acvarii mari.

Re: acvariu suprapopulat?

aham............... sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  sad  :fo  :fo  :fo

6

Re: acvariu suprapopulat?

...sau poti procura un acvariu 100-150 l pt scalari

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: acvariu suprapopulat?

bn ms

8

Re: acvariu suprapopulat?

Scalari+(betta+femela betta)=bataie, box, tavaleala

9

Re: acvariu suprapopulat?

Ultra forte populat pt un acvariu atat de mic si sunt doua variante:1.Ori mai dai din pesti ca alfel mor.
2.Ori iti iei un acvariu de 140-150l pt a putea tine toti pesti dar schimbarea de apa sa fie mai deasa.
P.S:Nu mai tine betta cu alti pesti de acvariu pt ca betta nu este un peste pt acvariu comum.Si sa nu ti 2 masculi de betta ca se ucid.

Dale chica!

10

Re: acvariu suprapopulat?

cand o sa creasca mari gurami si scalari nu o sa se mai poata intoarce in acvariu...vezi ca sunt pe forum colegi care vand acvarii daca ai posibilitatea si vrei achizitioneaza`ti unul mai mare pentru ai vedea in adevarata lor splendoare

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: acvariu suprapopulat?

ultimul post era de acum doua luni  big_smile  - cred ca rezolvat problema pana acum - ori a dat pestii - ori au murit   lol

Scopul scuza mijloacele! Oare?

12

Re: acvariu suprapopulat?

machiaveli A scris:

ultimul post era de acum doua luni  big_smile  - cred ca rezolvat problema pana acum - ori a dat pestii - ori au murit   lol

   A devenit deja o moda: abordarea subiectelor mucegaite de vreme! lol
   Singura parte buna in acest fenomen este ca, uneori mai aflam daca titularul subiectului mai are ceva in comun cu acvaristica... Partea proasta este ca, de cele mai multe ori, cei care resusciteaza un subiect aflat in moarte clinica, aduna posturi pentru avansarea in... grad si ne trezim ca cer drept de vot in concursuri! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu suprapopulat?

cred ca avansesi in "grad" cu timpul, in niciun caz cu numarul de posturi - degeaba am 500 de posturi daca am pus intrebari care le gasesc pe google sau m-am bagat in seama cu "japca" asa cum fac eu acum  lol
Parerea mea... nu dati cu pietre. :pp

Scopul scuza mijloacele! Oare?

14 Editat de onutzzzu (2012-06-27 18:39)

Re: acvariu suprapopulat?

:smoke Acum am vazut si eu off...am vazut mesajul de la pitbull si era cu data de azi si ...am zisa sa ii dau si eu un sfat ...P.S : pe mn nu ma intereseaza drepturi de vot sau avansari in grad (spre rusinea mea nici nu stiu ces alea)  :fok

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

15

Re: acvariu suprapopulat?

a devenit o moda in ultimul timp sa se vorbeasca numai de avansari ,disponibilizari, drepturi de vot,reguli, decrete s.a.m.d. mai rau ca in parlament    lol

16

Re: acvariu suprapopulat?

Si... tot ca in Parlament, sunt unii care dorm pe ei, de rup pamintul! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: acvariu suprapopulat?

Baracuda A scris:

Si... tot ca in Parlament, sunt unii care dorm pe ei, de rup pamintul! lol

da da da  lol

18

Re: acvariu suprapopulat?

costyy_78 A scris:
Baracuda A scris:

Si... tot ca in Parlament, sunt unii care dorm pe ei, de rup pamintul! lol

da da da  lol

dar mai si muncesc  !