1

Subiect: recomandarea voastra filtru intern africani

Datorita pozitionarii noului acvariu de chiclide (in perete) nu am posibilitatea montarii unui filtru etern (ar fi inestetic) si trebuie sa apelez la un filtru intern. Rog colegii experimentati in chiclide (africane) sa ma ajute cu un sfat util (stiu ca e greu de gasit dar vreau bun si ieftin)
Momentan tin 2 filtre interne - un resun 1800 si un mini aquafan insa sigur nu sunt ceea ce trebuie. Mentionez ca acvariu are volum de 160 litri de apa net.

Life is true and it's deserve to live

2

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

Ca debit, poti chiar depasi debitul unui filtru extern, cu ajutorul unor filtre interne dar ramine handicapul capacitatii de filtrare. Trebuie sa faci in asa fel incit, sa impaci mai multe capre si mai multe verze: folosirea unui (sau mai multe) filtru intern, care prin capacitatea de filtrare (volumul mediilor filtrante) sa se apropie cit mai mult de un filtru extern. In acest(e) filtru, mdiile filtrante biologice trebuie sa fie bine reprezentate.
   Ca alternativa, poti folosi un recipient umplut cu medii filtrante, cu marimea convenabila pentru a putea fi mascat cumva, in apropierea acvariului si caruia sa-i atasezi o pompa de apa, astfel transformindu-l in filtru extern. Mi-e teama insa ca in situatia ta, cel mai bine ar fi sa renunti la ciclide africane, in favoarea altor pesti, cu pretentii mai mici, in ceea ce priveste filtrarea apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

Si eu am eliminat filtrele externe, aveam JBL e1500 si mi-am facut 2 interne. Filtrarea este formata din 2 filtre, confectionate dintr-o teava de PVC de 160 mm, cu 430 mm lungime. Sunt umplute fiecare cu cate 7 litri de Micromec, burete grosier si burete fin. Pompele folosite sunt Resun 1400 L/H.
Accesul la materialul filtrant se face usor prin partea de sus; acesta este pus in saculeti pentru o manipulare usoara.
Se pot vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=ziqI1ZNt1sQ&feature=channel
Am pus si niste poze ca sa vezi calitatea apei.
Mentionez ca ii hranesc de 4-5 ori pe zi.

4

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

Exemplu filtru juwel ca model pentru ce ai tu nevoie  :sok

5

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

pana la urma am facut o canistra de 1200 litri /h, am pus primu strat sita rara, apoi perlon si am vazut ca in desenul care l-ai pus mai sus se poate pune spartura de gresie? adica pana reusesc sa iau inele ceramice pot sparge niste gresie si sa bag in filtru?

Life is true and it's deserve to live

6

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

danrogo2001 A scris:

Si eu am eliminat filtrele externe, aveam JBL e1500 si mi-am facut 2 interne. Filtrarea este formata din 2 filtre, confectionate dintr-o teava de PVC de 160 mm, cu 430 mm lungime. Sunt umplute fiecare cu cate 7 litri de Micromec, burete grosier si burete fin. Pompele folosite sunt Resun 1400 L/H.
Accesul la materialul filtrant se face usor prin partea de sus; acesta este pus in saculeti pentru o manipulare usoara.
Se pot vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=ziqI1ZNt1sQ&feature=channel
Am pus si niste poze ca sa vezi calitatea apei.
Mentionez ca ii hranesc de 4-5 ori pe zi.

ce dimensiuni are acvariul din poze?

Life is true and it's deserve to live

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

126x55x50

8

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

tykazs A scris:

pana la urma am facut o canistra de 1200 litri /h, am pus primu strat sita rara, apoi perlon si am vazut ca in desenul care l-ai pus mai sus se poate pune spartura de gresie? adica pana reusesc sa iau inele ceramice pot sparge niste gresie si sa bag in filtru?

Da, chiar daca sunt primul care include spartura de gresie ca mediu filtrant  big_smile

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

tykazs A scris:

am vazut ca in desenul care l-ai pus mai sus se poate pune spartura de gresie? adica pana reusesc sa iau inele ceramice pot sparge niste gresie si sa bag in filtru?

   La inceput eu zic sa spargi doar un colt mic din bucatarie, si daca este buna filtrarea poti sparge cam un sfert din bucatarie sau jumatate din baie... pestii sa se simta bine lol

10

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

pasi_une A scris:
tykazs A scris:

pana la urma am facut o canistra de 1200 litri /h, am pus primu strat sita rara, apoi perlon si am vazut ca in desenul care l-ai pus mai sus se poate pune spartura de gresie? adica pana reusesc sa iau inele ceramice pot sparge niste gresie si sa bag in filtru?

Da, chiar daca sunt primul care include spartura de gresie ca mediu filtrant  big_smile

   Ne arungi doar... momeala? lol  Dezvolta si tu un pic chestiunea cu gresia, ca mediu filtrant, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

uite aici un exemplu foarte bun :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DYAiR6suNzg[/youtube]

Multi vad, putini cunosc !

12 Editat de pasi_une (2012-06-28 23:29)

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

Baracuda A scris:
pasi_une A scris:
tykazs A scris:

pana la urma am facut o canistra de 1200 litri /h, am pus primu strat sita rara, apoi perlon si am vazut ca in desenul care l-ai pus mai sus se poate pune spartura de gresie? adica pana reusesc sa iau inele ceramice pot sparge niste gresie si sa bag in filtru?

Da, chiar daca sunt primul care include spartura de gresie ca mediu filtrant  big_smile

   Ne arungi doar... momeala? lol  Dezvolta si tu un pic chestiunea cu gresia, ca mediu filtrant, te rog!

Nu pot sa dezvolt in cateva cuvinte ce altii au dezvoltat in mi de ani  big_smile
Ceramica e tot ceramica indiferent de ce forma va avea  :noroc
(stiu ca sunt supus unui test de "fidelitate"  lol )

13

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

Hai ca ne-ai turtit fesul! lol  Intr-adevar era un test dar nu de fidelitate ci de loialitate. Avind in vedere ca sunt multi useri cu posibilitati materiale reduse, era interesant de aflat mai multe despre gresia folosita ca material filtrant, banuind ca este o solutie foarte ieftina. In general, cine propune o solutie, argumenteaza, descrie si recomanda si modalitatile de implementare a solutiei...
   Asteptam in continuare... smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de pasi_une (2012-07-29 20:58)

Re: recomandarea voastra filtru intern africani

Banuiesc.. doar!
Dar stiu ca are porozitate gresia la fel ca si inelele ceramice
asa ca daca se poate sparge in bucati de 2-3 cm se poate folosi ca material filtrant in filtre externe cat si in filtre interne ca oricare alt material filtrant biologic
Am sa folosesc in sump si voi da atunci cateva detalii priviind testele facute apei din acvariu. pana atunci   :-

A trecut ceva vreme de cand trebuia sa raspund dar am avut calculatorul stricat
Scuze!!!  smile