1

Subiect: Salutari din Alba Iulia

Salutari...

Sunt Cristi, sunt din Alba. Cu acvaristica sunt chiar incepator...
In prezent am un acvariu de vreo 40l (50x30x30), plantat slab-mediu, cu 2 carasei in el. Substrat am pietris de rau de 2-4mm.
Plante am urmatoarele:
- Cryptocoryne brown
- Cryptocoryne tropica
- Marsilea Hirsuta
- Cryptocoryne parva
- Microsorum Pteropus

Filtrul este unul intern, Boyu SP-1000c, 300l/h.
Iluminarea: 1 neon DL 10W si un bec economic 20W 6500k, cca 10 ore pe zi.
Fertilizare micro+macro 1ml/zi.
Azi am facut 2 teste la apa:
- Ph: 8
- NO3: intre 12.5 si 25
De cateva zile incoace, am vazut ca am o alga maro pe pietre, frunze....
Oare ce pot face in privinta algelor?
Ma gandeam sa reiau de la inceput acvariul... dar algele de pe plante cum sa le curat?
Multumesc anticipat.

2

Re: Salutari din Alba Iulia

Bun venit!!!
*nu ma pricep la alge dar o sa iti raspunda un coleg:
- probabil e de la iluminat...sau le aveau de la cine le`ai achizitionat...
-si daca vrei un acvariu plantat mai bine renunti la carasi ca o sa iti faca ravagii intre plante  :omfg + ca 40 l e cam putin pentru ei si fara un filtru extern o sa iti mozoleasca apa!!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

3

Re: Salutari din Alba Iulia

Tind sa cred ca e de lumina... plantele nu au avut alge de la cine le-am primit.
La carasei... inca nu pot renunta, ca is ai baietelului meu.. si tine foarte mult la ei... Cu timpul insa, incerc sa ii schimb...
Ce as putea face cu alga? Cum as putea sa o elimin? Acum incerc sa fac si eu o "bomba" CO2 pentru plante.
Multumesc.

4

Re: Salutari din Alba Iulia

Probabil trebuie schimbat iluminatul...nu stiu sa iti raspund aici dar o va face cu siguranta vrun coleg,dar pana atunci vezi sectiunea cu -Plante si alge ,poate gasesti ceva ce te va ajuta ,mult noroc!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

Re: Salutari din Alba Iulia

Bine ai venit Cristi!

6

Re: Salutari din Alba Iulia

Revin dupa o pauza...
Intre timp am lucrat la radacina de vita de vie....
Ma gandeam sa scot 2 pietre mai mari, si sa introduc aceasta radacina....
Intre timp, in acvariu au mai "aparut" 2 guppy si un sanitar... Vad ca se inteleg bine...
Ce ziceti de radacina?

7

Re: Salutari din Alba Iulia

Toata chestia aia vrei sa o bagi in acvariu?  :smoke

Re: Salutari din Alba Iulia

Bun venit!
Interesanta radacina, dar daca nu este tratata nu este in regula.
Intra in acvariu ?

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

9

Re: Salutari din Alba Iulia

Inca nu am poze cu radacina dupa ce am tratat-o: am fiert-o cu sare, schimburi de apa, albastru de metil.... de vreo 4-5 sapt tot o tratez....
Sper sa fie ok.
De intrat, intra in acvariu... ca am "verificat": am pus-o deasupra acvariului, si ar intra smile) . Sper din suflet....
Ma gandeam sa scot din pietre, si sa pun radacina, iar pe "ramuri" sa pun mossul...
Ar fi ok?

10

Re: Salutari din Alba Iulia

Perfect din toate punctele de vedere . Bafta multa !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

11

Re: Salutari din Alba Iulia

Astazi, m-am decis sa fac curat in acvariu, din cauza acelei alge maro...
Asa ca, am scos toate plantele, pietrele. Apa am scos cca 30%. Nisipul l-am adunat in mijloc, si asa am putut curata toti peretii acvariului. Asa "am scapat" de alga de pe geamuri.
Dupa ce am terminat, am introdus si buturuga in acvariu, iar plantele le-am "curatat" de acea alga cu buretelul, am luat fiecare frunza in parte. Nu zic ca am scapat definitiv, dar nu mai sunt asa maro in loc de verde.
Dupa curatare, au fost introduse, si dat drumul la acvariu. Ce a iesit... zic pozele big_smile

12

Re: Salutari din Alba Iulia

salut,legat de acea alga,eu zic ca "ai scapat" nu e cuvantul potrivit,poate doar ai reusit sa o cureti intr-o oarecare masura.eu zic sa te documentezi bine si sa vezi ce fel de alga e si modul in care ai putea sa o combati.eu iti spun ca am patit-o am ajuns sa arunc toate plantele,sa spal tot substratul si tot nu am "scapat" de ea.de obicei trebuie sa scapi de cauza,pentru ca alga e doar efectul.
deci,pentru inceput ai putea sa micsorezi timpul de iluminat,eu la acvariul meu tin lumina doar 6 ore pe zi(si este plantat destul de bine si cu unele plante destul de pretentioase),vezi cu fertilizarea,ca la cate plante si ce fel cred ca ar merge destul de bine si fara,ar mai fi schimburile de apa care de obicei ajuta(o data pe sapt~30%,cu exceptia a catorva alge care dimpotriva,nu trebui sa faci schimburi masive,sau mai putine,d'aia ti-am spus sa vezi ce alge ai),si un ultim lucru ar putea sa fie si spectrul luminii.
bafta,si ai grija :sok

13

Re: Salutari din Alba Iulia

un sfat sus la acvariu sa nu se mai vada cum e umplut si nu este plin cu apa este o solutie :- autocolant..se lipeste usor si arata mai bine acvariu...  :fok

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

14

Re: Salutari din Alba Iulia

@onutzzzu Multumesc pentru sugestii
@octavian Alga care o am este Diatome. Am pus intre "" am scapat deoarece stiu ca nu am scapat de ea... Am zis asa ca am scapat momentan de ea de pe geamuri, plante...
Din cate am citit despre diatome, cica ar disparea de la sine... Astept sa vad daca vor disparea...

15

Re: Salutari din Alba Iulia

Diatomeele "dispar de la sine" dupa ciclarea acvariului wink, dar pot fi tinute sub control cu un sterilizator UV, adaugarea de sare in apa, o iluminare corespunzatoare, o igiena mai buna (schimburi de apa, aspirarea substratului, hranire etc).