1 Editat de MariusMinu (2012-07-05 14:25)

Subiect: Difuzor co2 home made

Acest topic se adreseaza celor cu co2 bomba .Ca majoritatea acvaristilor cu acvarii plantate am avut probleme cu dizolvarea co2 in apa .Trebuie sa ne asiguram ca exista suficient co2 in apa acvariului,cu conditia ca plantele sa primeasca lumina potrivita .Metoda mea ofera o alternativa la cele existente deja . Piesa principala este mustiucul de la aparatul etilotest.                 
Acesta trebuie demontat deoarece in interior are o supapa de folie prin care trece foarte greu co2 marind astfel presiunea in bomba lucru ce duce la aparitia spumei (asta o spun din proprie experienta).In capatul cu diametru mai mic intra usor un furtun de pvc cu diametrul de 8mm ,(1/4"),iar in capatul cu diametrul mai mare trebuie introdusa fortat vata uda ,partea ramasa afara se taie cu foarfeca.Daca nu scoate marunt se mai adauga vata si se repeta operatiunea.Puteti face o proba punandu-i o bucata de furtun si suflati avand desigur mustiucul in apa si vedeti cum scoate, asta ca sa nu pierdeti presiunea din bomba.Pentru a inlocui bucata de furtun din acvariu se poate folosi cu succes o pipeta de 5 ml.Ca mai toate metodele home made si aceasta are inconveniente si as enumera aici faptul ca trebuie curatata destul de des sau ca vata trebuie schimbata lunar.

2 Editat de octavian (2012-07-05 10:18)

Re: Difuzor co2 home made

salut.exista posibilitatea ca indesand vata prea rau sa nu poata iesi gazul?!intreb deoarece eu folosesc tot asa ceva,numai ca e facut din o seringa de 10ml.nemultumirea mea este ca in foarte scurt timp,cateva zile,nu mai scate aceleasi fine bule,si le scoate mai mari.eu cand bag vata o indes bine cu o surubelnita lata si apoi o verific sufland cu gura sa vad sa iasa aer.sunt dati in care nu iese aerul si atunci o schimb.vroiam sa stiu daca pot sa bag in acvariu chiar daca nu iese aer atunci cand suflu,adica si-o da drumul la presiunea din bomba sau risc sa imi faca vreo explozie?!

p.s.am mai citit acum ca trebuie curatata.curatarea se face tocmai din cauza ca numai scoate bulele mici dupa cateva zile?!pai si cum se curata?!

merci frumos

3

Re: Difuzor co2 home made

Intimplator, mi-a cazut si mie in mina un astfel de "mustiuc" si am tras urmatoarea concluzie: supapa nu se scoate pentru ca CO2-ul trece "greu", gazul nu trece deloc, daca nu se scoate supapa (incercare cu gaz furnizat de butelie), circulatia fiind permisa numai dinspre partea groasa a piesei, spre partea subtire.
   Ma gindesc ca in loc de vata, se poate folosi materialul din filtrele de tigara, material care este verificat si foarte des folosit, dovedindu-se superior vatei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Difuzor co2 home made

Baracuda A scris:

Intimplator, mi-a cazut si mie in mina un astfel de "mustiuc" si am tras urmatoarea concluzie: supapa nu se scoate pentru ca CO2-ul trece "greu", gazul nu trece deloc, daca nu se scoate supapa (incercare cu gaz furnizat de butelie), circulatia fiind permisa numai dinspre partea groasa a piesei, spre partea subtire.
   Ma gindesc ca in loc de vata, se poate folosi materialul din filtrele de tigara, material care este verificat si foarte des folosit, dovedindu-se superior vatei.

Supapa trebuie scoasa, eu neavand butelie nu am stiut cam ce presiune este nevoie pentru a trece gazul.
Referitor la vata, varianta am ales-o nefiind fumator. Stiu ca filtrul de tigare scoate mult mai fin dar asta, doar nu o sa ma reapuc de fumat pentru atata lucru :stupid .

Re: Difuzor co2 home made

Poti sa iti iei un pachet de tigari cu vreo 12 lei tongue iei toate 20 si ceva de filtre de la tigari si restul ce ramane le dai la tzigani ca le plac oricum,numai tigari sa fie  lol  lol  lol

6

Re: Difuzor co2 home made

Pop Remus A scris:

Poti sa iti iei un pachet de tigari cu vreo 12 lei tongue iei toate 20 si ceva de filtre de la tigari si restul ce ramane le dai la tzigani ca le plac oricum,numai tigari sa fie  lol  lol  lol

Remus, de data asta ai fost pe faza! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Difuzor co2 home made

Am fumat 15 ani si mi-e frica sa stau cu ispita langa mine. Si apoi vata o am gratis si sunt multumit de cum scoate.

Re: Difuzor co2 home made

Pop Remus A scris:

Poti sa iti iei un pachet de tigari cu vreo 12 lei tongue iei toate 20 si ceva de filtre de la tigari si restul ce ramane le dai la tzigani ca le plac oricum,numai tigari sa fie  lol  lol  lol

Remus, tu nu esti minor?
De unde sti cat costa un pachet de tigari? tongue

9 Editat de Pop Remus (2012-07-05 15:25)

Re: Difuzor co2 home made

lol  lol  Ok Marius daca merge bine si cu vata,foarte bine smile
EDIT: stiu pentru ca adesea ori cand ma duc la bunica la tara, ma mai trimite bunica sa iau cate un pachet de tigari sa ii mai dea la unu care vine sa o mai ajute prin gospodarie,dar vanzatoare imi da pentru ca ma cunoaste si stie ca nu fumez  big_smile (doamne feri nici nu vreau sa fumez  :fmad  :fmad  :fmad )

10

Re: Difuzor co2 home made

bine,bine,eu nu ma refeream la acel "mustiuc" ci la "intretinerea vetei.am incercat si cu filtru de tigara insa nici el nu a tinut prea mult pana a inceput sa scoata bule mai maricele.
l-am intrebat pe marius ca stiu ca el foloseste asa ceva,si vroiam sa stiu cum face sa scoata mai mult timp bule fine ca in poza,ca mie dupa cateva zile nu mai scoate asa

11 Editat de MariusMinu (2012-07-05 17:15)

Re: Difuzor co2 home made

Astea le am puse cam de 3 saptamani doar ca o data la cateva zile mai iau cu foarfeca depunerea de pe suprafata la vata.  Am 3bps /non-stop.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Xfa_qJZBOqk&feature=plcp[/youtube]

Bricolati, bricolati, bricolati !!! lol

12

Re: Difuzor co2 home made

adica lasi mai multa vata iesita la suprafata?si de indesat cum o indesi,normal cu mana?!

13

Re: Difuzor co2 home made

In filmulet se vede ca scoate bule fff fine  :apl

14 Editat de MariusMinu (2012-07-05 17:31)

Re: Difuzor co2 home made

Procedeul imi pare destul de simplu ca m-am invatat cu el.
Tai o fasie de vata cam la 2 cm latime si 10-12 cm lungime, o fac sul, o ud, in felul asta pot sa  o presez mai bine si o bag in mustiucul ala, apoi o tai ca sa indepartez ce ramane in plus peste mustuic. Aceasta operatiune are rolul de a-i da cat de cat forma dorita (cilindrica). O scot si mai adaug vata si de data asta fortez ca lumea, eventual ajutandu-ma de foarfeca, dupa care tai la cativa milimetri peste marginea mustiucului, in asa fel incat vata sa fie un pic deasupra si sa o pot curata in timp.
Mersi Remus  ^:)^

15

Re: Difuzor co2 home made

pai merci mult.am facut si eu din nou una,sa vad cat ma tine,scoate tot la fel de fine,e super.
oricum pe urmatoarea o sa o fac asa cum o faci tu,adica sul si sa las si putin mai scoasa in afara.bafta :sok

16

Re: Difuzor co2 home made

ai doua bombe sau le-ai pus pe amandoua la aceeasi bomba?

Re: Difuzor co2 home made

Am doua bombe.
Le schimb cand incepe sa scoata prea putin co2, niciodata in acelasi timp pe amandoua.

18

Re: Difuzor co2 home made

ok,merci frumos

Re: Difuzor co2 home made

Pentru putin. Bafta !

20 Editat de octavian (2012-07-07 10:27)

Re: Difuzor co2 home made

MariusMinu A scris:

Tai o fasie de vata cam la 2 cm latime si 10-12 cm lungime, o fac sul, o ud, in felul asta pot sa  o presez mai bine si o bag in mustiucul ala[...]O scot si mai adaug vata si de data asta fortez ca lumea, eventual ajutandu-ma de foarfeca

exact asta imi trebuia :sok am incercat-o aseara dupa ce dupa doua zile iar mi s-a stricat si scotea bule mari.eu luam vata si o indesam acolo,dar e mai bine sa i se dea o forma circulara.super tare,si super fine.scuccesuri :sok