Subiect: Nevertebrate

Buna seara tuturor.
Sunt nou pe forum si cu ocazia asta va salut.
In acelasi timp sunt incepator in ceea ce priveste acvariul de nevertebrate. Am un acvariu de 720l cu discusi, un acvariu de 375 l cu ciclide africane si acum unul de 300 l pentru nevertebrate. Problema mea este ca nu gasesc sa cumpar raci frumos coloratu, creveti (altii in afara de red cherry), melci mai speciali in ceea ce priveste forma si coloritul, scoici ... Ma puteti ajuta?

2

Re: Nevertebrate

Bine ai venit! Asa acvarist, da! Trei acvarii insumind 1.395 litri de apa!!! Daca experienta ta, ca detinator al unor astfel de acvarii (720 + 375) nu te ajuta sa gasesti ce cauti: aici pe forum (si nu numai) se vind tot felul de creveti, melci si alte nevertebrate. De asemenea, magazinele online si nu in ultimul rind magazinele din Ploiesti (varianta Animax, de pe Bd. Republicii).
   Oricum, sint extrem de curios sa vad acvariul cu Discusi si cel cu ciclide africane, poate pui niste poze.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nevertebrate

Bine ai venit Claudiu!
   Creveti in 300 litri? big_smile

Re: Nevertebrate

Bine ai venit,asteptam poze wink

Re: Nevertebrate

Acvariul de ciclide si de discusi. cel de nevertebrate este in amenajari. Deci, cine poate sa-mi vanda niste nevertebrate?

Re: Nevertebrate

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Claudiu!
   Creveti in 300 litri? big_smile

Are 150x50x40. vreau sa am cat mai multe specii de raci , crabi, creveti, scoici , melci...

7

Re: Nevertebrate

Claudiu,

Cred ca ai mai multe sanse daca pui un anunt in sectiunea cumparari. 300L pentru raci si creveti mi se pare mult. Ai in vedere ca nevertebratele au si ele conditii diferite. Crevetii red cherry sunt cam cei mai usor de intretinut dar restul au nevoie de conditii mult mai bune. Ca si raci doar Cambarellus e singura optiune de care stiu eu.

Re: Nevertebrate

sal ! si bine ai venit. felicitari pentru acvarii ,  personal cred ca niciodata un acvariu nu va fi foarte mare indiferent cu ce va fi populat.
bafta ! :fok

9

Re: Nevertebrate

Acvarii spectaculoase doar prin dimensiune si frumusetea pestilor! In rest, principii de baza ale acvaristicii, incalcate flagrant. Acvariile par expuse intr-un spatiu de birouri, ceea ce acorda circumstante atenuante greselilor facute, in favoarea rolului decorativ.
   Pentru achizitionarea de nevertebrate, un anunt postat la aceasta rubrica, nu te va ajuta foarte mult.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nevertebrate

costyy_78 A scris:

sal ! si bine ai venit. felicitari pentru acvarii ,  personal cred ca niciodata un acvariu nu va fi foarte mare indiferent cu ce va fi populat.
bafta ! :fok

smile sunt de acord cu tine

Re: Nevertebrate

danielt A scris:

Claudiu,

Cred ca ai mai multe sanse daca pui un anunt in sectiunea cumparari. 300L pentru raci si creveti mi se pare mult. Ai in vedere ca nevertebratele au si ele conditii diferite. Crevetii red cherry sunt cam cei mai usor de intretinut dar restul au nevoie de conditii mult mai bune. Ca si raci doar Cambarellus e singura optiune de care stiu eu.

Am luat un cooler sa mentin apa la 20-22  grade ,filtru tetra 1200 cu o protectie sa nu fie absorbiti, nisip fin alb, crengi, niste bambus, locuri multe pentru ascuns...

Re: Nevertebrate

Baracuda A scris:

Acvarii spectaculoase doar prin dimensiune si frumusetea pestilor! In rest, principii de baza ale acvaristicii, incalcate flagrant. Acvariile par expuse intr-un spatiu de birouri, ceea ce acorda circumstante atenuante greselilor facute, in favoarea rolului decorativ.
   Pentru achizitionarea de nevertebrate, un anunt postat la aceasta rubrica, nu te va ajuta foarte mult.

Ma sperii deja. tin foarte mult la ei. Da-mi sfaturi te rog pentru a corecta. Care sunt greselile?
De ce crezi ca nu ma ajuta un anunt? nu sunt multi care vand?

13

Re: Nevertebrate

claudiu.petriu A scris:
Baracuda A scris:

Acvarii spectaculoase doar prin dimensiune si frumusetea pestilor! In rest, principii de baza ale acvaristicii, incalcate flagrant. Acvariile par expuse intr-un spatiu de birouri, ceea ce acorda circumstante atenuante greselilor facute, in favoarea rolului decorativ.

Ma sperii deja. tin foarte mult la ei. Da-mi sfaturi te rog pentru a corecta. Care sunt greselile?

   Sa incerc eu putin: combinatii de pesti incompatibili in ambele acvarii, lumina prea puternica pentru discusi, fundalul acvariului cu discusi se potrivea mai degraba la africani, conuri de depunere pentru discusi in acvariu de frumusete, "perdea de aer", nisip si decoruri incompatibile cu africanii... gata, m-am plictisit de scris lol

14

Re: Nevertebrate

Cristi, esti formidabil, nu lipseste nimic din ce am observat si eu. lol  Ai uitat sa lamuresti problema spatiului in care exista acele acvarii, spatiu care ar explica unele din imperfectiuni. La fel, ai uitat sa-i spui colegului ca un anunt trebuie plasat la rubrica determinata de continut, nu la aceasta rubrica.
   De azi inainte, te consider un "alter ego" al meu lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nevertebrate

Ma bucur ca va apreciati asa de mult, dar m-ar ajuta nu doar sa constatati problemele ci si sa dati un sfat. Ex: ati observat perdea de apa la discusi. ok. De ce nu este buna? ce sa pun in loc? Si asa mai departe...Cam asa asi putea sa va apreciez si eu.
Merci

16

Re: Nevertebrate

claudiu.petriu A scris:

Ma bucur ca va apreciati asa de mult, dar m-ar ajuta nu doar sa constatati problemele ci si sa dati un sfat. Ex: ati observat perdea de apa la discusi. ok. De ce nu este buna? ce sa pun in loc? Si asa mai departe...Cam asa asi putea sa va apreciez si eu.
Merci

   Deci avem binecuvintarea ta, in privinta sentimentelor care ne leaga pe mine si pe Ancistrus? lol Putem forma un cuplu, "Ancistrus si Baracuda - pesti celebri in viata si pe ecran"? lol
   Dupa mintea mea, problemele deja constatate si enumerate, cuprind in formulare si rezolvarea lor, numai sa citesti cu atentie. Oricum mi s-ar parea deplasat, ca la o asemenea investitie, sa te bazezi in exclusivitate pe sfaturile noastre, in loc sa te informezi si pe cont propriu.
   Apropos, "asi putea" se scrie "as putea"!
   P.S. Crede-ma ca m-as bucura mai mult sa stiu ca te apuci sa citesti despre acvaristica, decit ca ai putea sa ne apreciezi, daca-ti dam mura-n gura informatiile. Sincer, imi pare rau ca nu ti-ai atins scopul de a ne da pe toti "pe spate" cu acvariile in cauza, suntem citiva, mult mai greu de impresionat. Mult succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Nevertebrate

Baracuda A scris:
claudiu.petriu A scris:

Ma bucur ca va apreciati asa de mult, dar m-ar ajuta nu doar sa constatati problemele ci si sa dati un sfat. Ex: ati observat perdea de apa la discusi. ok. De ce nu este buna? ce sa pun in loc? Si asa mai departe...Cam asa asi putea sa va apreciez si eu.
Merci

   Deci avem binecuvintarea ta, in privinta sentimentelor care ne leaga pe mine si pe Ancistrus? lol Putem forma un cuplu, "Ancistrus si Baracuda - pesti celebri in viata si pe ecran"? lol
   Dupa mintea mea, problemele deja constatate si enumerate, cuprind in formulare si rezolvarea lor, numai sa citesti cu atentie. Oricum mi s-ar parea deplasat, ca la o asemenea investitie, sa te bazezi in exclusivitate pe sfaturile noastre, in loc sa te informezi si pe cont propriu.
   Apropos, "asi putea" se scrie "as putea"!
   P.S. Crede-ma ca m-as bucura mai mult sa stiu ca te apuci sa citesti despre acvaristica, decit ca ai putea sa ne apreciezi, daca-ti dam mura-n gura informatiile. Sincer, imi pare rau ca nu ti-ai atins scopul de a ne da pe toti "pe spate" cu acvariile in cauza, suntem citiva, mult mai greu de impresionat. Mult succes!

Te pricepi si la gramatica. Te felicit din nou. Cand ma fac mare vreau sa devin si eu ca tine. Am intrat pe forumul asta pentru a putea cumpara niste nevertebrate. Daca rulezi un pic la primul mesaj chiar asta am spus. Mi-ar fi placut sa primesc si niste sfaturi de la oameni cu experienta. Dar se pare ca am gasit niste frustrati care au deviat mesajul meu prim cerand poze dupa care m-au criticat fara sa-mi transmita si solutii si apoi acuzandu-ma de emit opulenta si ca am picat testul de gramatica. Halal forum. Felicitari D-le Administrator. O sa-mi sterg contul de aici sa nu va mai poluez ochiul cu agramaticalele mele. Succes pe viitor si macar 1 minut va rog sa va ganditi la atitudine.

18

Re: Nevertebrate

Amice, nu e greu sa scrii romaneste daca ai trecut de clasa a 5-a. Daca pastrezi un discurs decent si nu zgarii retina cu greseli flagrante o sa ajungi sa primesti si sfaturi in masura in care le ceri politicos. E drept, unii colegi sunt mai mistocari in privinta celor care isi permit dar nu au habar. Si eu ma numar printre cei care au bagat o suma mare de bani in hobby-ul asta desi am experienta de laba gastii. Casc ochii, citesc si mai ales experimentez pe barba mea chestii citite. Daca vrei ca cineva sa te perie ca ai trei bazine dotate si cu pesti frumosi ai gresit adresa.

Drum bun si succes cu acvariile!

Re: Nevertebrate

Si apropo de teste la gramatica. Am verificat acum. Autocorect-ul telefonului a facut gresala gramaticala. O sa-i transmit mustrarea ta.

20 Editat de octavian (2012-07-07 02:31)

Re: Nevertebrate

eu zic ca e mai bine sa nu va certati,ca nu e frumos nu de alta.
claudiu,au si ei dreptate,trebuie sa te conformezi,ca pana la urma esti biban lol
acum,stai linistit ca asa mi-am inceput si eu activitatea pe acest forum,cu o mica disputa cu prietenul nostru ancistrus,insa nu am renuntat nici la forum nici la hobby(si nici la ancistrus).
intradevar ai acvarii frumoase si mari si pesti frumosi,insa de ce nu ar deveni si mai frumoase?!
Cristi,alias ancistrus ti-a dat niste sfaturi destul de bune,mai ales ca aceste sfaturi au venit ca urmare la o intrebare de-a ta.apoi domnul Baracuda ti-a zis sa te documentezi singur,ceea ce cred ca e o regula de baza a unui acvarist.bine,perdeaua de aer este inlocuita de valuirea apei la suprafata,ceea ce are un randament mai ridicat ca pompa de aer.restul mai documenteaza-te :sok
topicul asta poate chiar s-a departat de la subiect asa ca revin eu:ca nevertebrate o sa gasesti cateva specii de creveti pe aici pe forum,poate s-o baga in seama pe aci cineva,daca nu fi cu ochii pe rubrica vanzari.raci eu am vazut la hornbach unii rosii da nu stiu cum se numesc,acolo mai are si niste crevetii d'aia mari,evantai.
eventual deschideti un topic la cumparari si te asteptam si la prezinta-ti acvariul
aaa,si vroiam sa iti mai spun,eu nu stiu ca nu prea m-a interesat,sa te documentezi bine la compatibilitatea nevertebratelor(am eu o carticica de la sera cu cate ceva desre subiectul asta daca vrei pot sa ti-o imprumut),si pt creveti cel putin iti trebuie ca bazinul sa fie plantat destul de bine(aici e un alt capitol)

p.s.nu erai din ploiesti?!