1

Subiect: FILTRU EHEIM

Buna ziua am acchizitionat de curand un filtru extern eheim 2080,cine ma poate ajuta si pe mine .Daca din robinetul lui reglez debitul de apa mai mic se intampla ceva cu filtrul.Am inteles ca daca il inchizi din robinet ar lucra pompa la filtru sub presiune si nu este bine!!Adevarat sau nu

2

Re: FILTRU EHEIM

johnny A scris:

Buna ziua am acchizitionat de curand un filtru extern eheim 2080,cine ma poate ajuta si pe mine .Daca din robinetul lui reglez debitul de apa mai mic se intampla ceva cu filtrul.Am inteles ca daca il inchizi din robinet ar lucra pompa la filtru sub presiune si nu este bine!!Adevarat sau nu

   Lipseste coerenta in ceea ce spui, una este sa reduci debitul si alta este sa inchizi complet robinetul (banuiesc ca te referi la efectuarea ambelor operatiuni, in timpul functionarii filtrului). Clapeta pentru reglarea debitului se inchide complet numai dupa debransarea filtrului de la alimentarea cu curent electric, in timp ce reducerea debitului se poate face in timpul functionarii, fara sa afecteze buna functionare a filtrului.
   P.S. Poate de data asta, primesc un semn ca ai citit ce-ti scriu, in subiectul despre amorsarea acestui tip de filtru (http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … inta-noua/), nu am avut aceasta satisfactie...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: FILTRU EHEIM

Da uite am mai vb si uni spun ca nu este bine sa ti debilul mai mic la filtru ca lucreaza sup presiune,alti ca nu are nimica .Dar cred ca daca era ceva nu mai punea pe el robinet de reglat debitul de apa

4

Re: FILTRU EHEIM

johnny A scris:

Da uite am mai vb si uni spun ca nu este bine sa ti debilul mai mic la filtru ca lucreaza sup presiune,alti ca nu are nimica .Dar cred ca daca era ceva nu mai punea pe el robinet de reglat debitul de apa

   Cred ca ti-ai dat seama ce-i defineste pe acei "uni" si din greseala, la inceputul postului, ai folosit cuvintul care li se potriveste: "debilul " lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: FILTRU EHEIM

Da am vazut.Si pana la urma este bine sau nu daca umblam la debit

6

Re: FILTRU EHEIM

Daca-i un filtru de rahat exista o mica probabilitate sa se strice.

In principiu nu se poate arde. Este imposibil.

Rotorul este un magnet care nu face altceva decat sa oscileze intr-un camp magnetic. Chiar daca tii de rotor incat sa nu se mai miste motorul nu se poate arde.

Prin inchiderea robinetului de admisie poti sa strici mecanic rotorul sau chiar elementele canistrei pentru ca se va face vacuum. Prin inchiderea robinetului de evacuare nu poti sa-l afectezi cu nimic. Cel mult, din cauza presiunii crescute posibil sa-ti curga pe la garnitura de etanseizare.

7

Re: FILTRU EHEIM

Multumesc de ajutor ^:)^  ^:)^