Subiect: Scalari !

Intr-un acvariu de 126 l am 4 scalari , 2 cory , 1 ancistrus . Oare mai pot adauga 3 ramirezi ??

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Scalari !

Sigur da! Ba chiar mai poti adauga si inca 4-5 cory, avand in vedere ca sunt pesti de grup wink

Re: Scalari !

Pai am vrut dar nu am mai gasit cory julli si pe urma mi-a fost teama sa nu suprapopulez acvariul !

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Scalari !

Pai din 4 scalari sigur o sa ramai cu 2, o sa-i dai cand or incepe sa se bata si sa-ti terorizeze tot acvariul... deci nu suprapopulezi wink

Re: Scalari !

Am inteles . Dar mai am o mica nelamurire scalari mei mananca hrana ancistrusului adica Novo pleco de JBL oare e vreo problema are cum sa le dauneze ?

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Scalari !

Nici o problema.

Re: Scalari !

Ok merci m-am linistit  smile sper sa nu inceapa sa se bata cu ancistrusul pe mancare big_smile

Nimeni nu se naste invatat !!!!

Re: Scalari !

De bataie nu se pune problema, e mai al dracu ancistrusul, o sa-i goneasca el pe scalari de la tabletele lui wink

9 Editat de marius983 (2012-07-20 19:37)

Re: Scalari !

Dupa cum va spuneam am patru scalari . Pana acum cateva zile liniste si pace dar ce sa vezi a inceput o mare bataie . Doi dintre ei sun foarte agresivi cu celalti doi ii alearga prin tot acvariul pana le sar solzi . Stiam ca la maturitatea sexuala li se inroseste retina iar la ei departe de asa ceva !  . De ce oare se bat ?  :stupid

Nimeni nu se naste invatat !!!!

10

Re: Scalari !

Cand e vorba de mancare si iese "monstruletul" la mancare aici ma refer la Ancistrus  scalari il poftesc...zicand`ui poftiti sefu noua nu ne mai este foame smile)

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

11

Re: Scalari !

marius983 A scris:

Dupa cum va spuneam am patru scalari . Pana acum cateva zile liniste si pace dar ce sa vezi a inceput o mare bataie . Doi dintre ei sun foarte agresivi cu celalti doi ii alearga prin tot acvariul pana le sar solzi . Stiam ca la maturitatea sexuala li se inroseste retina iar la ei departe de asa ceva !  . De ce oare se bat ?  :stupid

Scalari sunt mai teritoriali ..probabil se gonesc unul pe altul pentru incalcarea teritoriului ...ceva obisnuit!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!