1

Subiect: O noua intrebare legata de iluminare

Salut,
De ceva vreme ma tot gandesc la schimbarea actualei modalitati de iluminare acvariului (aceasta fiind 4*18W Osram 865).

Am urmatoarele 2 variante la dispozitie si vreau sa va intreb care credeti ca ar fi mai potrivita:

a) 3-4 * 24W T5
Partea buna ar fi ca ar fi mai versatile, adica as putea sa aprind 1, 2, 3, sau 4 din ele in functie de cata lumina vreau sa dau. Totodata, as putea sa pun 3 sau 4 tipuri de neoane diferite, care sa emita lumina pe diferite lungimi de unda, in functie de necesitati.
Partea proasta ar fi costurile, care sunt mai mari si faptul ca sunt mai scurte decat acvariul, 55 cm / 80 cm

SAU

b) 2 * 39 W T5 (ma gandesc sa fac un capac suspendat, neoanele depasindu-l in acest caz cu 5 cm)

Partea buna ar fi ca ar ilumina acvariul pe toata lungimea.

Partea trista ar fi ca nu mai pot "doza" lumina in cazul in care as vrea acest lucru si nu mai pot face combinatiile pe care le pot face in cazul anterior.

Re: O noua intrebare legata de iluminare

Mie varianta (a) imi pare mai buna, dar daca vrei lumina pe toata lungimea acvariului ai posibilitatea sa pui tuburi de 35W T5 cu lungimea de 742 mm, cu socluri cu tot nu depaseste lungimea de 800 mmm a acvariului

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3 Editat de Vladone (2012-07-18 22:43)

Re: O noua intrebare legata de iluminare

Multumesc de raspuns. Din cate stiu eu dimensiunea de 742 mm e o dimensiune speciala, utilizata doar de cativa producatori (ex: JBL), costul neoanelor efective fiind, prin urmare, unul ridicat (80 lei).

Faptul ca depaseste usor lungimea acvariului nu ar fi o problema majora. Ma gandesc la un approach diferit in ceea ce priveste modul de montare al neoanelor care sper sa compenseze faptul ca sunt mai lungi.

In orice caz, am notat - varianta a - 1 vot.
Alte opinii?

Re: O noua intrebare legata de iluminare

Eu aleg varianta b   (2 x 39 ) motivul : lumina este pe toata lungimea acvariului, neoanele costa mai putin per total, la fel si droserele, cat despre reglarea intensitatii luminoase daca tot faci o lampa suspendata o faci in asa fel incat sa o poti regla pe inaltime. Din experienta mea cu acvariul de 112 litri pot sa-ti spun ca plantele au crescut bine cu lampa la 14 cm deasupra acvariului neoanele folosite un t5 de 39w si un t8 de 30w ( nu am avut inca un t5 ca il puneam fara sa stau pe ganduri). Lumina poti sa o lasi si mai jos dar trebuie sa stai bine cu toti parametrii apei. Pana la urma o lampa bine lucrata bate lejer un capac de firma si la pret si la randament.
Nu am reusit sa inteleg care este treaba cu acvariile cu capac din fabrica sunt pentru guppy sau ce ???  (:|

5 Editat de Vladone (2012-07-19 00:47)

Re: O noua intrebare legata de iluminare

Deci voturile sunt 1 - 1
Ideea e canu fac lampa suspendata de tavan.
Ma gandeam sa fac un fel de "raft" ca si pentru carti, care in partea superioara sa tina niste carti iar in partea inferioara sa aiba mascate respectivele neoane. Drept urmare, nu o voi putea regla smile

Acvariile alea cu capac mic si neon din fabrica sunt acvarii spital, in care iti ingrijesti pestii bolnavi, ii pui in carantina pe cei noi si inmultesti eventual niste beta... credam ca stii atata lucru deja.  tongue

6 Editat de Paul Hencz (2012-07-19 07:57)

Re: O noua intrebare legata de iluminare

Ca sa acoperi toata lungimea acvariului cu varianta (a), poti pune intercalat un neon inspre un capat, apoi altul dinspre celalalt capat si tot asa si urmatoarele doua tuburi si aproape ai rezolvat problema.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: O noua intrebare legata de iluminare

Acvariile de 180 l care au in capac doua neoane de 30w nu cred ca sunt acvarii spital, mai ales ca pe cutie au poza cu un acvariu super plantat. Cele de 126 l au doua neoane de 18w pe cutie iarasi un acvariu bine plantat. Presupunand ca totusi sunt acvarii spital probabil au cate o rezerva pentru fiecare peste. lol

8

Re: O noua intrebare legata de iluminare

Actizoo (Zolux) T5/35W = 742mm
Arcadia T5/35W = 742mm
Dennerle T8/25W = 742mm
Dennerle T5/35W = 742mm
Interpet T8/25W = 742mm
JBL T8/25W = 742mm
JBL T5/35W = 742mm
Juwel T8/25W = 742mm
Juwel T5/35W = 742mm
Narva T8/25W = 742mm
Sera T5/35W = 742mm
Sylvania T8/25W = 742mm
Sera T8/25W = 742mm

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!