41

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

spunea cineva ca publicitatea, indiferent de care e, e publicitate si trebuie sa fii recunoscator pentru ea.

trebuie sa admit ca imi place ca din ce in ce mai multe persoane, dintre care unele care chiar au ceva de spus in zona asta, devin interesate de produsele Seachem. Chiar daca unii doar ca sa verifice niste specificatii, altii ca sa incerce si altceva, important e ca acum avem inca o varianta la dispozitie. Si pana la urma, despre asta e vorba in orice hobby: sa poti incerca orice, nu se stie niciodata cand descoperi ceva nemaipomenit, care ti se potriveste manusa.

Lindsey a dat un raspuns. Ca e multumitor sau nu, ca poate fi discutat si analizat, probabil ca depinde de la forumist la forumist! Nu ma cred capabil sa port o discutie pe marginea proceselor chimice de detaliu, si nici nu cred ca m-ar ajuta sa savurez mai intens un acvariu exceptional.

Insa sigur acum ii este mai usor acvaristului de rand sa obtina rezultate spectaculoase, pentru ca are cu ce.

Ce am inteles eu din mesajul lui Lindsey stiam deja de mult, ca asa a inceput aventura recenta a lui Seachem pe plaiuri romanesti.

Filosofia e simpla: reseteaza totul si dozeaza cat iti spunem noi si va fi cel mai usor sa pastrezi controlul acvariului dpvd chimic! Nu mai am de mult acvariu de apa dulce, insa principiul functioneaza la reciful meu, de vreo 2 ani, si sper sa tina in continuare!

Nu cred ca merita sa facem un test side by side, ca probabil ca si atunci vor fi suspiciuni de interes comercial( desi cred ca singurul motiv al prezentei unui brand pe o piata este cel pur comercial smile ). Stiu doar ca la concursurile internationale, la descrierea acvariului si a aditivilor folositi veti vedea produsele Seachem in esalonul fruntas!

In rest, am mai spus-o, e problema de alegere personala! smile

Apa limpede tuturor!

P.S. inca ceva: de saptamana asta aducem in .ro si linia verde( de apa dulce) de la Aquavitro! Abia astept discutiile pe marginea lor, toate produsele pot fi vizualizate pe site-ul aquavitro.com si comandate chiar aici, pe forum sau prin intermediul mesageriei private. va astept!

http://www.aquavitro.com/images/product_images/synthesis_large.png

Just add water. Seachem will do the rest.

42

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

la un acvariu de 640 litri cam ce cantitate de matrix ar fi indicata .Acvariu apa dulce fara plante!

43

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

johnny A scris:

la un acvariu de 640 litri cam ce cantitate de matrix ar fi indicata .Acvariu apa dulce fara plante!

In teorie, pentru 640l apa ne trebuie cca 1.5-2 l matrix.

In practica, se poate folosi mai mult, pentru a avea o rezerva de "putere de filtrare" pentru orice situatie.

In exemplu tau, as folosi cca 5-6, sau chiar 10l Matrix pentru acvariul de 600-650l, bine inteles, si in functie de incarcarea biologica a acestuia. De asemenea, recomand inlocuirea treptata a vechiului material filtrant( daca este cazul), pentru a permite ciclarea Matrixului...

Pentru orice alte detalii, putem continua discutia pe privat sau aici.

Just add water. Seachem will do the rest.

44

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Am inteles ,momentan am 6 litri de matrix inseamna ca mai am un pic pana la 10 litri.Asa am sa fac inlocuiesc treptat din ce siporax mai am cu matrix.

45

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

johnny A scris:

Am inteles ,momentan am 6 litri de matrix inseamna ca mai am un pic pana la 10 litri.Asa am sa fac inlocuiesc treptat din ce siporax mai am cu matrix.

Vrei sa schimbi un Mercedes cu un Porsche? lol Poti tine ambele marci in acelasi "garaj", se vor completa una pe alta in privinta calitatilor si avantajelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

46

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Da am sa renunt la siporax  si il voi inlocui cu matrix

47

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

In schimb mai merg cu roca vulcanica ,zeolit si spartura de corali

48

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Vorbim despre un acvariu de apa dulce, destinat caror specii de pesti?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

49

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Detin o arowana ,2 chitalla si 3 papagali care iau placut sotiei si urmeaza sa mut locatari la noua lor casa care deja este facuta si sta la uscat un bazin de 640 litri ori un sturion ori un stingray big_smile

50

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

johnny A scris:

Detin o arowana ,2 chitalla si 3 papagali care iau placut sotiei si urmeaza sa mut locatari la noua lor casa care deja este facuta si sta la uscat un bazin de 640 litri ori un sturion ori un stingray big_smile

Ce rol are spartura de coral, intr-un asemenea acvariu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

51

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Ca sa ridic kh

52

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Aha!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

53

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

johnny A scris:

Detin o arowana ,2 chitalla si 3 papagali care iau placut sotiei si urmeaza sa mut locatari la noua lor casa care deja este facuta si sta la uscat un bazin de 640 litri ori un sturion ori un stingray big_smile

uitandu-ma la avatar, as fi putut paria ca e si un arowana pe acolo! superb!!!

pentru kH, exista solutii mai simple si mai precise, de la cea mai ieftina( bicarbonat alimentar   hmm ) la cele putin mai scumpe dar consacrate, inclusiv de la Seachem sau chiar Aquavitro.

in rest, tot respectul pentru modul in care intelegi sa ai grija de niste animale speciale( Arowana, stingray si/sau sturion)!

Just add water. Seachem will do the rest.

54

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Da  nu am folosit si nu am sa folosesc bicarbonat de sodiu am folosit de la tetra si sera ca sa ridic ph si kh .Inca nu am folositde la Seachem  dar voi folosi au produse de calitate la preturi bune