1 Editat de cristy100ex (2012-07-26 23:49)

Subiect: Level Up!

Salutare tuturor ! Si va rog sa nu ma injurati. detin un acvariu 180l brut l-am prezentat acum ceva vreme la introducere...era de biotop amazon, de curand am trecut pe africani/mbune... detin 4 melanocromis auratus 2-3cm
- 4 Labidochromis caerelus aprox 5cm
- 6 Metraclima Estherae  aprx 2cm
- 5 Pseudotropheus flavus aprox 2cm
- 5 Interoptus 2cm
- 6 Elongatus mpanga 2-3 cm
- 5 Auloncara chiloelo  2-3cm
- 3 ancistrusi


Motivul pt care v-am rugat sa nu ma injurati este ca am un proiect pt pestisori, dar nu stiu daca o sa am posibilitate sa il finalizez anul asta deoarece am caldura doar intr-o singura camera momentan iar iarna nu am cum sa sa-l mentin, am un proiect de genu 140x70x50.

Scuzati calitatea imaginilor,

https://picasaweb.google.com/1110907396 … directlink

Re: Level Up!

Foarte artificial arajamentul pietrelor.

PS: Data viitoare inceara sa-ti activezi link-urile care le pui!

Re: Level Up!

scuze nu am stiut ca trebuiesc activate, nu stiu de zici ca-s puse artificial, le-am pus ina sa fel cat sa economisesc si spatiu,  sa le ofer si ascunzisuri sa arate si cat de cat aruncate/cazute in apa

Re: Level Up!

cristy100ex A scris:

scuze nu am stiut ca trebuiesc activate

   Nu este obligatoriu, dar usurezi munca celor ce iti citesc topicul. Cat despre aranjamentul pietrelor, ii voi lasa si pe iubitorii de africane sa-si spuna parerea.

Re: Level Up!

pai as aprecia cateva sfaturi big_smile big_smile

Re: Level Up!

Ai aranjat pietrele ca un joc de carti, creanga aia nu are ce cauta acolo, la fel cochiliile de melci (specifice acvariilor de Tanganyika), si piatra rosie. 
   Orienteaza-te dupa acvariile de africane ale colegilor de forum, ai ce vedea :fok

Re: Level Up!

cochiliile de melci chiar au avut melci, asta pana am uitat intr-o dimineata inainte sa plec la munca sa dau de mancare la pesti, seara cand am ajuns acasa le-am gasit goale smile), le-am lasat acolo ca mai ajuta la duritatea apei, piatra rosie am sa o ascund in spate, contine magneziu, ceea ce face bine si la planutele din spate si la sanatatea pestisorilor, oricum mersi pt sfaturi, am reamenajat pietrele

8

Re: Level Up!

Ce-i drept, e drept, cochiliile acelea vor contribui la ridicarea duritatii apei dar fiind singurele care indeplinesc acest rol, ma indoiesc foarte tare ca vei avea duritatea potrivita acestor pesti.
   Roca aceea care contine magneziu, se comporta asemanator rocilor cu continut de calcar, care sub influenta CO2-ului, contribuie la ridicare duritatii apei? Adica, sub influenta vreunei substante sau vreunui compus, elibereaza magneziu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Level Up!

nu neaparat, se comporta exact ca pietrele calcaroase, si in general nu-i nevoie de co2 ca sa degaje in apa calcarul sau magneziu daca observi in timp cochiliile de melci se descompun, si pietrele merg pe acelasi principiu, si in legatura cu duritatea, la noi apa e destul de dura cu cochiliile ii mai dau umpic de "push" plius ca am si roca aceea de munte noi ii zicem gresie, si ea contine calcar dar in cantitate destul de mica, din cate am auzit spartura de roca de munnte aka gresie cica e foarte buna si ca material filtrant biologic, am pus si eu un filtru, cei drept nu multa, dar dupa cateva zile s-a vazut diferente in claritatea apei

10

Re: Level Up!

cristy100ex A scris:

nu neaparat, se comporta exact ca pietrele calcaroase, si in general nu-i nevoie de co2 ca sa degaje in apa calcarul sau magneziu daca observi in timp cochiliile de melci se descompun, si pietrele merg pe acelasi principiu, si in legatura cu duritatea, la noi apa e destul de dura cu cochiliile ii mai dau umpic de "push" plius ca am si roca aceea de munte noi ii zicem gresie, si ea contine calcar dar in cantitate destul de mica, din cate am auzit spartura de roca de munnte aka gresie cica e foarte buna si ca material filtrant biologic, am pus si eu un filtru, cei drept nu multa, dar dupa cateva zile s-a vazut diferente in claritatea apei

   Nu neaparat... asta inseamna ce? Dupa parerea ta, rocile calcaroase elibereaza saruri de calciu, fara a interactiona cu CO2-ul din apa? Cochiliile melcilor se descompun din simpatie pentru ceva/cineva iar rocile le urmeaza exemplul? Atentie, intr-un acvariu exista CO2, chiar daca nu se face aditie splimentara, acest gaz este produs de catre plante pe timpul noptii si de respiratia vietuitoarelor.
   Apa ataca magneziul foarte incet, datorita formarii stratului protector de hidroxid de magneziu, de aceea este nevoie de un acid, care-l ataca mult mai usor. In acvariu, acest acid este acidul carbonic (H2CO3), care rezulta din reactia CO2, cu apa.
   Ce inseamna apa destul de dura (suntem pe un forum de acvaristica, unde nivelul parametrilor se exprima in cifre)
   Limpezirea apei, dupa adaugarea sparturii de gresie, in filtru, pune-l pe seama sporirii efectului de filtrare mecanica. Daca ai fi facut masuratori inainte si dupa adaugarea sparturii de gresie si nivelul nitritilor si nitratilor ar fi scazut semnificativ, puteai sa te bucuri, asa, se pare ca ai obtinut un rezultat mai degraba din alt domeniu al filtrarii, decit cel biologic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Level Up!

cum zice-am la noi apa e foarte dura, pe post material nu stau foarte bine de la o periada de timp si nu am reusit sa-mi iau teste, dar dupa ce fierbi o oala mica de apa si vezi ca la fund s-a adunat 2-3 mm de piatra din 800g de apa poti sa-ti imaginezi duritatea apei, si din cauza asta am zis ca nu am nevoie de co2, cu cat se elibereaza mai lent cu atat mai bine, iar in legatura cu gresia nu am pus atat de multa in cat sa-mi faca filtrare mecanica, am amestecat-o cu bilele ceramice, sa zic ca m pus vreo 15 bucati de 2-3 cm, am auzit, am incercat, n-a murit nimeni, ca filtrare mecanica am doar un sertar cu bureti cu porozitate diferita fiecare de la mare la mic, in rest am siporax, bile ceramice, ceva biobals si ceva spartura de lava, cand am sa-mi cumpaar testele am sa afisez

12

Re: Level Up!

Bine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!