1 Editat de octavian (2012-08-09 18:14)

Subiect: upgrade 297l

avand in gand sa strang niste bani si peste vreo cateva luni sa imi iau un acvariu mai mare am dat peste un acvariu desfacut,adica geamurile unui fost acvariu,si destul de ieftin incat sa mi le pot permite

acvariul era de 330l,insa voi fi nevoit sa mai tai din lungime vreo 20cm,astfel incat dimensiunile vor fi urmatoarele:110x45x55,sticla de 10 avand marginile rotunjite(trase la masina)

acum am nevoie de cateva sfaturi:
1.merge facut din nou acvariu din aceste geamuri daca il curat bine de fostul silicon?
2.presupun ca nu are nimic daca marginile sunt rotunjite,si merge dat cu silicon si sa si tina.presupun bine?si sa rotunjesc si marginile unde il voi taia pt ami incape in locul destinat lui?
3.geamul,din cate am vazut nu pare zgariat,insa este murdar.omul,dupa ce a scos apa din el l-a lasat sa se usuce fara ai sterge geamurile de acele alge.acum acestea s-au intarit si nu se indeparteaza chiar daca dai cu unghia.el zicea ca se indeparteaza cu clor.e buna solutia sau stiti alta?

va multumesc pt raspunsuri :sok

2

Re: upgrade 297l

Amestec de apa cu otet, ar fi bine sa folosesti niste apa calda ca sa inmoi resturile de alge.

Otetul e pentru calcar. Sau poti incerca solutia de la JBL de curatare. Face minuni!

3

Re: upgrade 297l

Acvariu de 500L cumparat de acum 2 ani, dezlipit acum 2 ani si curatat si lipit acum 1 saptamana  :-

4 Editat de octavian (2012-06-21 00:18)

Re: upgrade 297l

super tare mihai,sper sa imi iasa si mie bine.cat il ti la uscat?!

danielt,o sa incerc si cu apa calda si cu otet,nu stiam sigur daca se curata,dar trebuie sa ii scot eu cumva fata,merci

p.s.acum am vazut mihai ca tu deja l-ai umplut.nu il ti la uscat mai mult?!

5

Re: upgrade 297l

5 zile au fost suficiente la soare  wink
Tu ai grija la ce lipituri faci la montajul lui  :pp
Si mai discutam dupa cele 3..4 zile care sta la uscat
Distantiere ceva vei folosii ?

Re: upgrade 297l

salut octavian
poti incerca si cu cillit bang curata jegu si calcarul

7

Re: upgrade 297l

mihai,eu nu prea am curaj sa ma bag la lipit,ca inca nu am mana si priceperea asa incat sa pot lipi un avariu asa mare.pe al meu de 100 l-am lipit,dar a fost usor ca am avut acel schelet si practic am lipit sticla de el.o sa dau anunt,poate s-o gasi vre-un coleg de prin ploiesti mai priceput sa ma ajute si pe mine.cum adica distantiere,adica sa fie siliconul dat mai gros?

merci cristi,dar mi-e frica sa nu zgarie sau sa pateze geamu.o sa incerc pana la urma daca nu merge cu apa cu otet.

Re: upgrade 297l

cllit bang nu pateaza iar de zgariat geanul nici atat doar daca freci cu ceva. evident dupa ce speli trebuie clatit bine geamul
eu doar ti-am dat o alternativa tu o poti alica si pe cea cu otet sa vezi daca iese
spor la treaba smile

9

Re: upgrade 297l

merci,oricum am notat si alternativa asta :sok

10

Re: upgrade 297l

octavian A scris:

mihai,eu nu prea am curaj sa ma bag la lipit,ca inca nu am mana si priceperea asa incat sa pot lipi un avariu asa mare.pe al meu de 100 l-am lipit,dar a fost usor ca am avut acel schelet si practic am lipit sticla de el.o sa dau anunt,poate s-o gasi vre-un coleg de prin ploiesti mai priceput sa ma ajute si pe mine.cum adica distantiere,adica sa fie siliconul dat mai gros?

merci cristi,dar mi-e frica sa nu zgarie sau sa pateze geamu.o sa incerc pana la urma daca nu merge cu apa cu otet.

Cand te decizi sa il lipesti ma anunti
ai nevoie doar de un amic care sa te ajute si de asistarea mea la telefon sau prin webcam la pc pe mess 0736548369

11

Re: upgrade 297l

pasi_une A scris:

ai nevoie doar de un amic care sa te ajute

asta inseamna unul asa bata ca mine?ca asa as putea gasi mai usor big_smile

12

Re: upgrade 297l

octavian A scris:
pasi_une A scris:

ai nevoie doar de un amic care sa te ajute

asta inseamna unul asa bata ca mine?ca asa as putea gasi mai usor big_smile

1 sau 2 ca tine  lol

13

Re: upgrade 297l

cu ce silicon ai lipit?eu am luat  ca mi-a trebuit sa lipesc o oglinda un tub de silicon de la ceresit,pt geamuri si acvarii,negru.si mi-a mai ramas vreo jum de tub.e bun?sau este vre-un altul mai bun?!

14

Re: upgrade 297l

astazi am reusit sa lipesc si acvariu,datorita unui prieten din ploiesti care a facut o treaba de milioane
sticla am reusit sa o curat cu cilit bang(multumesc cristi)
silicon folosit den braven transparent(am cautat o saptamana intreaga negru dar nu am gasit si nu am mai avut rabdare pana saptamana viitoare cand ajung in bucuresti)
dimensiuni 135(din care 10 cm se vor folosi pt filtru) x 40 x 55

Re: upgrade 297l

A iesit bine acvariul  :fok  dar parca lipseste ceva... la lungimea aia merg si doua contre.

Re: upgrade 297l

Frumos, sper sa ajung si eu la dimensiunile astea, sau mai mari  :-

17

Re: upgrade 297l

Felicitari pentru constructie!
Am lipit si eu un acvariu de 96L (80x30x40) si a iesit bine (adica nu curge big_smile), dar fiind primul acvariu lipit si neavand pe cineva cu experienta la care sa apelez, l-am asamblat "la ochi".
Spune-mi te rog ordinea in care ai pus fetele (fetzele), cred ca la un acv cu volum mai mare de apa conteaza. Eu l-am construit culcat, in sensul ca pe una din fete am lipit fundul si lateralele si dapa ce s-a uscat putin am lipit si cealalta fata (fatza) 
Sper sa se inteleaga din poze ce am vrut sa spun smile

Stima

18

Re: upgrade 297l

MariusMinu A scris:

A iesit bine acvariul    dar parca lipseste ceva... la lungimea aia merg si doua contre.

daca te referi la intaritoare fi sigur ca am sa pun,dar toate la timpul lor.o sa las sa se usuce putin dupa care o sa mai am ceva de lucru,in sensul ca o sa am de pus intaritoarele(cred ca in forma de H),trebuie sa fac un filtru intern in genul sump-urilor(o sa iau 10 cm din lungimea acvariului)

dany,stii melodia aia cu "ai mei n'au avut habar cat de sus...".nici ai mei nu au avut habar... :-

liviu,ordinea de lipire(de obicei la acvarii) este asa:fundul jos,pe fund laterala mare,apoi cele mici una cate una,si apoi cealalta laterala

19

Re: upgrade 297l

Felicitari. Frumos lipit.
Eu l-as fi facut de 120 lungime. Iti incapeau astfel si neoanele T5 de 54w care au 115cm lungime.
Succes.

20

Re: upgrade 297l

robertm A scris:

Eu l-as fi facut de 120 lungime. Iti incapeau astfel si neoanele T5 de 54w care au 115cm lungime.

   Asta este un fel de tachinare big_smile Daca simteai sa-i dai un sfat trebuia sa o faci inainte sa taie geamurile.