1 Editat de machiaveli (2012-09-24 22:40)

Subiect: Ramirezi

Salut,

Ma gandesc sa-mi achizitionez o pereche de Hemichromis lifalili, imi plac foarte mult (din ce am citit pe net smile), acum vreau sa va intreb daca as putea sa ii tin intr-un acvariu de 60-35-30 - deci ~ 60l impreuna cu 3 ancistrusi.
Citisem pe net ca cineva a reusit sa ii creasca si reproduca cu succes intr-un acvariu de ~ 60 litri.

Mercic

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Ramirezi

Merg tinuti in 60 litri, mai greu este sa-i deosebesti pe sexe. Stiam ca masculul este putin mai colorat cand nu este in perioada imperecherii.

Re: Ramirezi

si se pot intelege cu ancistrusii nu ? sunt singurii care nu vreau sa ii dau  big_smile
pai daca e asa o sa apuc de reamenajat acvariul si de cautat niste hemi de cumparat.
ceva sfaturi in amenajarea acvariului pentru ei ?
^:)^

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Ramirezi

Nu au treaba cu ancistrusii, vezi filmuletul de mai jos, poate te ajuta la amenajare etc :fok

http://www.youtube.com/watch?v=9aXkdz0p … ature=fvsr

Re: Ramirezi

mericic mult de sfaturi e super amenajat dar nu stiu daca o sa ma descurc cu asemenea frumuseti de plante sa le mentin eu ma uitam la asa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=Z9ke1aTmx2c
mai ma uit pe youtube smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Ramirezi

Am fost sa caut prin petshopuri sa vad daca gasesc hemi de vanzare - am gasit la peshopul din Auchan militari - dar vanzatorul de acolo mi-a spus ca nu se preteaza specia asta la un acvariu de 60l pentru ca cresc ff mari si mi-a recomandat un grup de ramirezi (nu zic ca-mi displace ideea) 4-5 zicea el doi masculi si trei femele -
Ce mi-a spus contrarieaza putin cu ce stiam eu - adica - asa cum spunea si Ancistrus ca as putea tine o pereche de hemi in 60 l (problema fiind ca nu sti care e masculul sau femela) si ramirezi poti lua o pereche - nefiind necesar un grup!!
Voi ce parare aveti?
apropo ramirezi se impaca cu ancistrusi - adica ancistrusi le vor manca icrele(daca aleg ramirezi)!!
Mercic pentru raspunsuri - nu vreau sa fiu sacaitor, dar mai bine intreb decat sa omor pestii sau sa ii chinui

Scopul scuza mijloacele! Oare?

7 Editat de radu_dragan (2012-08-12 10:22)

Re: Ramirezi

Hemichromis lifalili cresc la 8 cm femela si 10 cm masculul,in perioada depunerii sunt rosi,o familie de Hemichromis lifalili 1 mascul si 1 femela,nisip,pietre,filtru,acvariul nu este umplut pana sus,cati litri mai raman?
P.S- este prea mic acvariu pt Hemichromis lifalili

ancistrusi sigur vor manca icrele,ei ziua stau ascunsi si seara  ies in cautarea hranei,ramirezi  nu vad pe intuneric si atunci ancistrusi mananca icrele

Re: Ramirezi

Repet ce am spus mai sus si nu in necunostinta de cauza:

Ancistrus A scris:

Merg tinuti in 60 litri, mai greu este sa-i deosebesti pe sexe. Stiam ca masculul este putin mai colorat cand nu este in perioada imperecherii.

   Eu am avut perechi de Hemichromis bimaculatus in 40-50 litri acum multi ani si depundeau mereu, diferenta intre cele doua specii fiind doar de colorit wink
   Alegerea este a ta!

PS: In TFH Magazine se recomanda un acvariu de 70-75 litri pentru reproducerea lui Hemichromis lifalili.

Re: Ramirezi

mercic de sfaturi - cred ca o sa ma indrept spre ramirezi deocamdata - am de gand sa-mi fac un  acvariu mai mare in cateva luni si poate atunci o sa-mi iau smile
Mai va cer ajutorul cu cateva info -linkuri cu privie la creterea ramirezilor - eu tot am citit pe net dar am mai mare incredere in voi - cei cu experienta.
Am citit ca sunt destul de sensibili si as vrea sa nu ii omor.
Cati spuneti sa iau - 2-4 ?

Scopul scuza mijloacele! Oare?

10

Re: Ramirezi

Salut colegu.
Nu stiu de ce vanzatorul a vrut sa-ti vanda ramirezi si nu prea am inteles nehotararea ta pentru ca ziceai ca iti plac lifalili foarte mult. E cam cerul si pamantul intre cele doua specii,hemichromisul fiind african iar ramirezi american.
O pereche de hemichromis merge foarte bine intr-un bazin de 50-60 l, spun asta din experienta proprie.Sunt foarte frumosi si aspectuosi,usor de tinut si se reproduc foarte usor, nefiind deloc pretentiosi.Eu am reprodus cu sutele intr-un bazin de 50l. Cat au icre sau pui stralucesc de frumosi ce sunt.Mai ales daca le pui si un neon cu spectru rosiatic(ex. aqua glo sau sylvania grolux).
Ramirezi sunt mult mai pretentiosi,nu prea le place apa cu ph mai mare de 6 si nu se reproduc asa usor ca si lifalili.Plus ca nici coloritul nu e asa spectaculos ca si la hemichromis.Alegerea iti apartine, noi venim doar cu idei.
Ape limpezi!

Who do you think you are?

11 Editat de machiaveli (2012-09-20 15:55)

Re: Ramirezi

Hai ca revin la topicul mai vechi pentru ca inca nu i-am cumparat (fiind in concediu plecat smile)) )
Ideea e ca mie imi plac lifalili foarte mult dar, problema mea era daca rezista in bazin de 50-60 litri - si opiniile sunt contradictorii - vad ca tu spui ca rezista foarte bine. Stiu ca sunt foarte frumosi...
Si mai stiu ca nu ai cum sa distingi masculul de femela - cum sa cumpar doar doi daca nu ai cumsa ii distingi ..mmm
mmmm - asa sunt eu indecis mereu sad
http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pe … -lifalili/
Mercic de sfaturi

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Ramirezi

Pana la urma m-am hotarat sa cumpar ramirezi.
Desi eram sigur ca vreau decat doi am luat 4 pana la urma  big_smile, in idee ca sunt mici si nu am reusit sa ii diferentiez pe sehe sper sa nu se casapeasca.
Acum mai am si eu o intrebare  big_smile  big_smile , le-am cumparat de mancare niste fulgi - pe cutie se arata ca sunt recomandati ramirezilor dar, fulgii stau la suprafata si ramirezii sunt pesti mai de fund nu prea ajunge mancarea la ei.
Ce sa le iau de mancare sa fie ok?
Nu ma puneti sa le dau artemia ca habar nu am sa o prepar.

Scopul scuza mijloacele! Oare?

13

Re: Ramirezi

Asta se intampla pana se vor obisnui in noul loc de joaca... inmoaie putin fulgii, se vor scufunda. Cu timpul vor veni sa manance si de la suprafata.
Si incearca sa le diversifici meniul... pe langa fulgi, le poti da tetra discus, hrana congelata, etc.

Re: Ramirezi

mercic - o sa le iau.
ai dreptate azi au iesit si la suprafata si au mancat dar totusi vreau sa le diversifiv mancarea

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Ramirezi

Revin,
Din pacate azi am gasit unul din masculi mort - dimineata era vioi manca si acum seara mort. Ma asteptam sa moara cel care l-am luat bolnav dar asta .....
Se cam batea cu celalat mascul dar asa repede sa moara...
Aseara am facut schimbul de apa saptamanl si azi a murit (apa era statuta)...sa fie oare de la asta.
Am facut niste teste de apa - pare ok apa.
Acum agresivitatea masculuilui dominant se indreapta catre ceilalti doi... sa vad daca se impaca pana la urma..
El este in primplan iar ceilalti doi ascunsi prin boscheti... Am o nuca de cocos si o pestera facuta pentru ei - nuca de cocos este revendicata de ancistrusi iar pestere nu prea e folosita ..
Acum sunt cu ochii pe restul ca pe butelie - sper sa nu fie un esec preoiectul ramirezi ca ma las de acvaristica sad(

Scopul scuza mijloacele! Oare?

16

Re: Ramirezi

Ramirezii sunt pesti foarte pretentiosi la calitatea apei, unii ii plaseaza imediat dupa Discusi. Lasatul apei la decantat nu rezolva problemele in totalitate, doar clorul din apa se elimina, restul (metale grele, etc) nu.
   Recomand posesorilor de Ramirezi, filtrarea apei din retea prin carbune activ, cu ocazia schimburilor saptaminale.
   O alta cauza poate fi intr-adevar agresivitatea masculului dominant. In situatia asta este de dorit ca acvariul sa fie foarte bine plantat si sa contina elemente de decor, unde ceilalti masculi se pot retrage in caz de nevoie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ramirezi

o sa mai pun o vaza sparta in acvariu - pentru a avea unde sa se retraga si sa vad ce sistem gasesc sa filtrez apa cu carbune activ.
Mercic de sfaturi.. - Nu ma las pana nu scot urmasi de la ei  big_smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?