1

Subiect: Acvariu Resun 510 litri

Am achizitionat de curand acest acvariu si ma gandeam pe geamul din spate sa-l fac negru(fundal negru), unde as putea gasi folie neagra pentru acvariul asta? Am incercat odata cu autocolant negru si se vedea aiurea rau de tot. Nu vreau sa ramana nici bule de aer intre geam si folie, cu ce o pot lipi, dar in primul rand ce folie sa iau? Ce sfaturi imi dati?

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

Re: Acvariu Resun 510 litri

iti propun sa faci asa si iese ok-
Autocolant negru - cand il pui - uzi bine latura pe care pui autocolantul - asa nu ai probleme in a-l pune- scoti apa/bulele cu o racleta de gheata/cutit ceva pana ramane perfect.
Apoi astepti sa se usuce si gata.
Poate pui si noua poze ceva - o prezentare a acvariului tau
Bafta

Scopul scuza mijloacele! Oare?

3

Re: Acvariu Resun 510 litri

machiaveli, ma gandeam ca nu se vede prea bine, adica eu am lipit pe spatele acvariilor folii cumparate cu decoruri de plante, cum erau pe timpuri si le lipeam cu gel de par si putina apa, dar se vedea superb, adica ma refer la lipitura.
Am incercat la un nano cu colant negru si dupa ce l-am lipit, se vedea negrul ala cam in ceata..... Insa am facut greseala de a nu lasa sa se usuce lipiciul ala cateva zile.... Dar incercam, sa vad de unde cumpar acest colant... Presupun ca trebuie un colant negru mat....

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

Re: Acvariu Resun 510 litri

Partea vizibila va fi cea cu adeziv, deci nu conteaza daca este lucios sau mat.
   Cu un pulverizator fin de apa, gen cel de stropit plante, umezesti bine adezivul autocolantului si suprafata pe care-l vei lipi, dupa care asezi autocolantul, il potrivesti, si il intinzi bine cu o racleta ca sa iasa apa de sub el, cum a spus si @machiaveli.
   Poti face o proba inainte pe o bucata mica de geam, dar nu ai cum sa gresesti cu varianta asta.

5

Re: Acvariu Resun 510 litri

Atunci asa am sa fac...Sa ma duc sa caut colant in dupa-amiaza asta....Mersi mult de informatii !!!
Vin cu poze cand am sa aduc si masa pentru acvariu, sa-l pun pe pozitie,etc...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

6

Re: Acvariu Resun 510 litri

Am uitat sa mai trec pe aici...Diseara pun poze cu el gata aranjat si ceva detalii...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

7

Re: Acvariu Resun 510 litri

...

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

Re: Acvariu Resun 510 litri

frumosi scalari.felicitari.

Re: Acvariu Resun 510 litri

:sok  frumosi scalari

Scopul scuza mijloacele! Oare?

Re: Acvariu Resun 510 litri

Desi vad ca ai lipit deja autocolantul, ma bag si eu in seama, poate mai citesc alti colegi cu aceeasi problema: mi se pare mult mai simpla folosirea unui spray de masina negru. Eu am incercat sa lipesc folie si cu lipici de la JBL cu racleta inclusa si marginile tot s-au indoit si incet a s-a scurs si apa in el si au aparut problemele si a trebuit sa il indepartez.
Acvariul arata interesant pentru inceput, astept sa vad si evolutia lui. Succes!

11 Editat de NunuMic (2012-09-04 03:27)

Re: Acvariu Resun 510 litri

mirceajifcu iti garantez ca acel autocolant il dai jos doat cu lama de cutter... si tot raman urme de lipici. e colant normal, cu lipici din fabrica, se gaseste la bricostore, dedeman...etc... se aplica cu apa sau cu Clin de geamuri, eu am folosit Clin. se intinde bine sa iasa bulele de aer si vei observa ca raman urme totusi. Lasi acvariul cu lumina aprinsa cateva zile3-4 zile sa se incalzeasca inauntru (fara apa) si Clin-ul dintre sticla si colant se va evapora, asa ca ramane negru peste tot.... Nu trebuie colant special pentru acvarii, doar colant, se da hartia protectoare si se lipeste pe suprafata udata in prealabil cu Clin sau apa...
Spray-ul gazeaza, oricat ai acoperi suprafetele, tot gazeaza, si sa dai cu diluant nu prea vad sa fie bine....sa nu ramana matuit...
daca ai intrebari sauna-ma:0742834298

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

12

Re: Acvariu Resun 510 litri

NunuMic A scris:

Spray-ul gazeaza, oricat ai acoperi suprafetele, tot gazeaza, si sa dai cu diluant nu prea vad sa fie bine....sa nu ramana matuit...

   "Gazeaza" te referi la incapere pana sa usuca vopseaua banuiesc neutral Ce sa ramana matuit? Eu la 2 acvarii am folosit metoda asta cu spray auto si a iesit impecabil!

13

Re: Acvariu Resun 510 litri

Ancistrus A scris:
NunuMic A scris:

Spray-ul gazeaza, oricat ai acoperi suprafetele, tot gazeaza, si sa dai cu diluant nu prea vad sa fie bine....sa nu ramana matuit...

   "Gazeaza" te referi la incapere pana sa usuca vopseaua banuiesc neutral Ce sa ramana matuit? Eu la 2 acvarii am folosit metoda asta cu spray auto si a iesit impecabil!

"Gazare" este un termen folosit de vopsitori si se refera la asezarea neuniforma (defecte) a vopselei, pe suprafata vopsita.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Acvariu Resun 510 litri

Pai atunci @NunuMic sa aplici mai multe straturi, eu am aplicat 2 straturi + retusuri.

15

Re: Acvariu Resun 510 litri

Apropo de spray auto, cat rezista vopseaua aplicata direct pe sticla fara a da cu un primer inainte ?!

16

Re: Acvariu Resun 510 litri

EvilYuri A scris:

Apropo de spray auto, cat rezista vopseaua aplicata direct pe sticla fara a da cu un primer inainte ?!

   Rezista, dar nu adera la sticla 100%, deci se poate curata... mai bine ca autocolantul smile

17

Re: Acvariu Resun 510 litri

Depinde acu' si de autocolant, e' o diferenta intre un noname si ceva de calitate gen Oracal.

18

Re: Acvariu Resun 510 litri

EvilYuri A scris:

Depinde acu' si de autocolant, e' o diferenta intre un noname si ceva de calitate gen Oracal.

   Ceva de calitate ma gandesc ca se dezlipeste si mai greu smile

19

Re: Acvariu Resun 510 litri

Colant negru se gaseste la Hornbach,cum au zis colegii cu un pulverizator cu o solutie de geamuri in el pentru ca contine alcol si  se evapora  dupa lipire la cateva zile,iese super ok,preferabil ca autocolantul sa fie mat,dar sa nnu fie cel cu striatii ce imita lemnul.Iese foarte bine si cu spray auto negru,inainte de aplicare se degreseaza bine geamul cu spirt sau acetona.Avantajul mare la spray este ca daca vrei sa-l cureti se i-a foarte usor.
PS:-Daca sunt urme de silicon pe geam,sprayul nu va prinde in zonele respective :sok

0773797258

20

Re: Acvariu Resun 510 litri

reluu A scris:

Colant negru se gaseste la Hornbach,cum au zis colegii cu un pulverizator cu o solutie de geamuri in el pentru ca contine alcol si  se evapora  dupa lipire la cateva zile,iese super ok,preferabil ca autocolantul sa fie mat,dar sa nnu fie cel cu striatii ce imita lemnul.

   Autocolantul se aplica si cu apa chioara, se evapora destul de bine. Ce conteaza daca autocolantul are striatii? Doar il lipesti pe exteriorul acvariului, deci vizibila va fi partea cu adezivul.