Subiect: Prefiltru Extern Home Made

Zilelea aceastea am facut un reactor extern CO2 dupa modelul lui Bitanu si mi-a venit o idee.
Tot pe acelasi principiu ca si reactorul sa fac si un prefiltru extern. Se stie ca la filtru nu este bine sa se umble prea des. De la mizerie se infunda buretii, iar debitul filtrului este mai mic. Furtunele de intrare in filtru se inegresc.
La iesirea din acvariu, inainte de intrarea in filtru exterior sa se monteze acest prefiltru care in interior sa aiba un burete cu gauri mai mari ( sa opreasca mizeria mai mare si sa nu infuenteze debitul.
Ca sa nu mai vorbesc la replantari cand iasa substratul fertil prin apa.
Acel burete din prefiltru se paote spala saptamanal, pur si simplu desfiletezi capacul, scoti burele si il pui la loc.
Sincer vad numai avantaje. A mai incercat carva, da randament? Ce parere aveti ?

Re: Prefiltru Extern Home Made

Atasez si o poza.

Re: Prefiltru Extern Home Made

E buna observatia. Dar daca intrau direct in filtrul extern si acolo avea loc depunerea nu? Eventual bucatica acea de furtun de 50cm din acvariu in prefiltru se poate curata usor, nu va mai fi nevoie sa se curete tot furtunul de 3m in cazul meu de la acvariu la filtru extern.
OffTopic
Bitanu daca tot ai intervenit aici am o intrebare pentru tine:
Poza de aici este de fapt acel reactor construit dupa modelul tau, numai ca am sters stutul unde intra CO2.
Am facut ieri o incercare in vana sa vad daca scapa apa pe undeva si am constat ca in momentul in care circula apa, aceasta in loc sa iasa numai pe la
partea de iesite, iasa putin si print stutul in care trebuie sa intre CO2-ul. Este normal sa se intample asa?

Re: Prefiltru Extern Home Made

M-am mai linistit. Eu am 2 valve pentru orice eventualitate. Din pacate pana iau un furtun de CO2 folosesc unul pentru aer, sper ca nu se intampla nimic.
O intrebare legat de prefiltru:
Crezi ca daca as folosi pentru prefiltru un filtru de apa ceva mai mic decat cel de 7 de la reactor s-ar reduce viteza de filtrare? Nu prea mai am loc acolo in dulap decat pentru unul mai micut. ( eventual de 4 sau 5 ).

Multumesc pentru raspunsuri si promptitudine.

Re: Prefiltru Extern Home Made

unde gasesc  bureti pentru medii filtrante?imi trebuie unul grosier,unul intermediar si unul fin.

Cu stima,
Bogdan-Gabriel
    CONACHE

Re: Prefiltru Extern Home Made

dadanel85 A scris:

unde gasesc  bureti pentru medii filtrante?imi trebuie unul grosier,unul intermediar si unul fin.

Se gasesc la Hornbach

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

7 Editat de georgebt (2013-08-18 01:44)

Re: Prefiltru Extern Home Made

Mi-am motat un prefiltru de 1" in care insa nu am pus bureti.Folosesc o sita de 50 microni.Pe in am montat skimmer-ul dupa care este prefiltrul.Saptamanal spal sita sub jet de apa;in interiorul ei gasesc destul de multe frunze...Pana in momentul de fata nu am sesizat o scadere a debitului foarte vizibila.Asta si pentru ca folosesc un prefiltru de dimensiune mai mare dar si furtunurile filtrului au fost supradimensionate de la 12-16mm la 16-22mm.
Principalul avantaj este ca nu umblu la filtrul extern prea des.Daca prefiltrul este montat intr-un loc accesibil este foarte usor de curatat.Pe viitor iau in calcul suplimentarea filtrarii biologice prin inlocuirea buretilor din filtrul extern.

Cat despre intrebarea ta:

DumitriuMinel A scris:

O intrebare legat de prefiltru:
Crezi ca daca as folosi pentru prefiltru un filtru de apa ceva mai mic decat cel de 7 de la reactor s-ar reduce viteza de filtrare? Nu prea mai am loc acolo in dulap decat pentru unul mai micut. ( eventual de 4 sau 5 ).

raman la parerea ca un prefiltru mic nu este indicat.Indiferent daca folosesti sita sau bureti,intr-un reactor mic consider ca se vor colmata relativ repede.In acest fel inevitabil vei ajunge la reducerea debitului.Daca nu iti vine peste mana sa cureti prefiltrul la cateva zile poti folosi si ceva de dimensiuni mai mici.