Subiect: Un nou inceput de 200 litri

Am inceput un nou setup pt ca vechiul acvariu a suferit dupa mici incidente si am nelamuriri in privinta substratului...
1. Cat de eficient este un incalzitor de substrat pt plante?
2. Ce substrat fertilizator imi recomandati?(Prefer JBL dar nu e tocmai!)
3. Deasupra as vrea sa am pietrisul negru, unde gasesc asa ceva?

Fii natural !

2 Editat de costi8 (2010-01-04 22:06)

Re: Un nou inceput de 200 litri

1.foarte eficient.   asigura o aerare mai buna a subtratului, radacinile plantelor vor fi mai sanatoase pentru ca vei crea un sol mai cald . dar o sa trebuiasca si un incalzitor in coloana de apa.

2.de ce nu este tocmai JBL ? doresti ceva mai de top ?
   JBL-ul este foarte bun si nici nu este foarte scump.

3.cuart negru, il gasesti la petshop.

PS.in Iasi sunt acvaristi renumiti, de ce nu incerci sa ii cunosti ? vei ivata multe de la ei.

Re: Un nou inceput de 200 litri

Care din produsele celor de la JBL ? si in ce cantitate?

P.S. Parte din ei ii cunosc... insa nu prea am timp liber sa intaresc relatiile cu ei!

Fii natural !

4

Re: Un nou inceput de 200 litri

Alexandrovici A scris:

Care din produsele celor de la JBL ? si in ce cantitate?

P.S. Parte din ei ii cunosc... insa nu prea am timp liber sa intaresc relatiile cu ei!

JBL Florapol 100 - 350g

Concentrat nutritiv pentru sol, care se va amesteca cu nisipul de acvariu atunci cand se amenajeaza un nou acvariu.
Contine argila ce serveste ca suport pentru substantele nutritive ce leaga excesul de nutrienti.
Eficienta este de 3 ani si nu contine fosfati si nitrati.
Cand amenajati un nou acvariu, amestecati produsul cu nisipul si acoperiti-l cu un strat de sol pe fundul acvariului bine spalat.
Se utilizeaza la acvarii cu o lungime de 80 - 100 cm, 50-100 litri.




JBL Florapol 200 - 700g

Concentrat nutritiv pentru sol, care se va amesteca cu nisipul de acvariu atunci cand se amenajeaza un nou acvariu.
Contine argila ce serveste ca suport pentru substantele nutritive ce leaga excesul de nutrienti.
Eficienta este de 3 ani si nu contine fosfati si nitrati.
Cand amenajati un nou acvariu, amestecati produsul cu nisipul si acoperiti-l cu un strat de sol pe fundul acvariului bine spalat.
Se utilizeaza la acvarii de 100-200 litri.


JBL Aqua Basis Plus 2.5L

Amestec de pamant de cultura gata preparat pentru amenajarea unui nou acvariu.
Contine pamant cu un continut ridicat de nutrienti cum este fierul si alte microelemente, precum si toate substantele nutritive pe care le necesita plantele pentru o crestere sanatoasa si robusta.
Toate aceste substante nutritive se pot gasi sub forma de depozit, fiind foarte disponibile absorbtiei.
Acest amestec favorizeaza o crestere rapida si sanatoasa a radacinilor plantelor.
Continutul unei pungi este suficient pentru amenajarea unui acvariu de 100 l (cca. 80 x 35 x 40 cm).
Pentru acvarii mai mari se calculeaza necesarul de pamant: prima data se asterne un strat de aproximativ 2 cm de Aqua Basis pe fundul acvariului (o punga pentru 100 l), deasupra acestuia se asterne un strat de 4 cm de pietris spalat, cu o granulatie de 2-3 mm (nu se utilizeaza pietris foarte mare).
In acest moment acvariul este pregatit pentru introducerea plantelor.



JBL Aqua Basis Plus 5L

Amestec de pamant de cultura gata preparat pentru amenajarea unui nou acvariu.
Contine pamant cu un continut ridicat de nutrienti cum este fierul si alte microelemente, precum si toate substantele nutritive pe care le necesita plantele pentru o crestere sanatoasa si robusta.
Toate aceste substante nutritive se pot gasi sub forma de depozit, fiind foarte disponibile absorbtiei.
Acest amestec favorizeaza o crestere rapida si sanatoasa a radacinilor plantelor.
Continutul unei pungi este suficient pentru amenajarea unui acvariu de 100-200 l.
Pentru acvarii mai mari se calculeaza necesarul de pamant: prima data se asterne un strat de aproximativ 2 cm de Aqua Basis pe fundul acvariului (o punga pentru 100 l), deasupra acestuia se asterne un strat de 4 cm de pietris spalat, cu o granulatie de 2-3 mm (nu se utilizeaza pietris foarte mare).
In acest moment acvariul este pregatit pentru introducerea plantelor.