Subiect: Acvariu nou, sfaturi

am un acvariu dimensiuni 35x20x21, neplantat, cu substrat pietris de rau (spalat in prealabil si fiert in otet si apoi clatit )  cu grosime de 1 cm in fata si 3 cm in spate, filtru aqua one pf-302 cu debitul la minim, termometru care are 23 grade, iar ca pesti am in acvariu 4 gupyy (2 masculi si 2 femele) , una din femele este in perioada de gestatie , plus 3 cory ( 2 maro inchis, si unul albino), plante am 2 artificiale.

problema e ca guppy stau in coltul acvariului, se plimba mai rar. de ce oare? sanitarii nu au nimik, "alearga" in acvariu fara nici o treaba.

hrana le dau de 2 ori pe zi, dimineata si seara, tertra pro colour
curatenia, odata la 4 zile aspir cu pompa speciala substratul si scot 30%-40% din apa si pun apa de la robinet dupa ce o tin 2 zile in bidon la aerat, in apa pun doar verde de malachit si putina sare

am atasat si cateva poze, claritatea e asa si asa

Re: Acvariu nou, sfaturi

poze

Re: Acvariu nou, sfaturi

Salut. Pestii pot fi stresati sau chiar bolnavi. Cele mai frecvente cauze ale stresului sunt prezenta amoniacului sau a nitritilor (acvariu neciclat sau deciclat), lumina prea puternica precum si zgomote puternice. Incearca sa cobori sub nivelul apei spraybarul de la filtru. Sper ca odata cu trecerea timpului sa treci la plante naturale in acvariu.
Succes !

4 Editat de a.darius78 (2012-08-18 16:52)

Re: Acvariu nou, sfaturi

filtrul l-am cumparat ieri, deci de ieri dupa-amiaza functioneaza , de exemlu acuma vad ca au inceput si guppysorii sa se joace sub jetul de apa, gupyy ii am de miercuri doar

lumina putenica nu au pe ei, stau pe peretele opus ferestrei, iar neon nu am daca nu am plante

legat de plante, o sa trec la naturale cand voi schimba acvariul, deocamdata nu ma lasa banii sa il schimb

5

Re: Acvariu nou, sfaturi

Salut,
Nu prea imi dau seama din poze dar, poti umple acvariul pana sus ca sa aiba pestii mai mult loc de intors.
In al doilea rand, de mancare poti sa le dai doar o singura data pe zi ca le ajunge. Cam cat mananca in 30 de secunde 1 minut.

6

Re: Acvariu nou, sfaturi

Intrebare: de ce adaugi verde de malachit?

Re: Acvariu nou, sfaturi

preventiv! dar nu tot timpul, cam la 3 schimbari de apa, bag odata verde de malachit. in rest mai mereu pun sare grunjoasa cam jumate de lingurita, ca dupa cate am inteles sanitarii nu sunt cu sarea.

8

Re: Acvariu nou, sfaturi

Daca si asta se numeste acvaristica....Eu ma las de ea !!!

Ce simpla mi se parea acvaristica pana sa dau de voi......

9 Editat de a.darius78 (2012-08-18 21:06)

Re: Acvariu nou, sfaturi

adica? asta e momentan acvariul meu, tocmai de aia deocamdata am cerut sfaturi legat de el, si ce voi afla acuma si ce mai citesc pe forum voi sti sa aplic in noul acvariu cand il voi avea!!! asadar sarcasmul nu cred ca isi are locul aici, mai ales intrun forum de acvaristica  :bf  :crap  :of

10

Re: Acvariu nou, sfaturi

NunuMic A scris:

Daca si asta se numeste acvaristica....Eu ma las de ea !!!

   Cam radicala remarca! Ca in orice activitate, exista mai multe stadii ale dobindirii cunostintelor. Care crezi ca este ponderea acvaristilor experimentati, in comparatie cu cei neexperimentati, care se afiliaza acestui forum?
   As fi inteles partial atitudinea ta, daca te numarai printre acvaristii care nu mai contenesc cu sfaturile date incepatorilor. Deocamdata mesajele tale se rezuma la intrebari sau postari la rubricile de tranzactii... Imi scapa mie ceva?
   Pune-ti intrebarea, ce s-ar fi intimplat cu tine in legatura cu acvaristica, daca aveai parte de astfel de comentarii, cind ai venit pe forum!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu nou, sfaturi

am pus spraybarul sub nivelul apei cum a spus marius, de doua zile si vad ca le place mai mult pestisorilor, deja e multa activitate in acvariul meu, inclusiv guppysorii zboara prin el.

Re: Acvariu nou, sfaturi

guppysorii mei activi  :bf  :crap  :of

Re: Acvariu nou, sfaturi

intrebare: pot pune aceasta scoica in acvariu astfel incat sa se plimbe prin ea?

14

Re: Acvariu nou, sfaturi

Din cate stiu, nu e bine sa pui scoici in acvariu.
Dar las pe cei mai avansati sa spuna cum ii bine...
Ape limpezi in continuare

Re: Acvariu nou, sfaturi

am testat-o cu otet si nu face reactii, spume sau alte reactii deosebite. in plus  e veche de ani de zile ..., astept pareri inca

16

Re: Acvariu nou, sfaturi

a.darius78 A scris:

intrebare: pot pune aceasta scoica in acvariu astfel incat sa se plimbe prin ea?

   In primul rind, aceea nu este cochilia unei scoici, este a unui melc marin, ajuns accidental (lipit pe coca navelor) si in Marea Neagra (Rapana). In al doilea rind, hotaraste-te ce acvariu vrei: de apa dulce sau sarata?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Acvariu nou, sfaturi

am cautat acum pe sfantul "google" si din cate am gasit, scoicile cresc duritatea apei.

18

Re: Acvariu nou, sfaturi

critix A scris:

am cautat acum pe sfantul "google" si din cate am gasit, scoicile cresc duritatea apei.

Te referi la cochilia scoicilor, dupa ce acestea mor, cred.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Acvariu nou, sfaturi

Da, la acestea ma refer... bineinteles big_smile

Re: Acvariu nou, sfaturi

ok, am inteles, deci nu! multumesc frumos. atunci dati-mi va rog o idee de ascunzatoare mica, castele nu vreau, buturuga e prea mare pt mine acuma si ceva mai mic nu gasesc