Subiect: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Salutare! Ma bate gandul sa imi iau filtrul din titlu si m-ar interesa sa stiu niste pareri pentru ca pana acum nu am folosit filtre de la JBL ci doar de la Tetra! Daca ma puteti ajuta cu pareri pro/contra ar fi de mare ajutor. Va multumesc!!

2

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Salut, salut! Eu sint posesorul unui astfel de filtru si sînt super mulțumit de el! E adevarat ca la început, am avut ceva îndoieli datorate aerului care ramasese in canistră. Asta a durat doar 2 zile, probabil  pînă si-a facut rodajul, in rest nici o problemă. E avantajos că la cumpărarea lui, de nou, vine echipat cu toate mediile filtrante: bureți, inele ceramice si bio balls. Are 4 sertare, iar pretul este unul bunicel: 418 lei. Eu, in fiecare sertar, deasupra inelelor si a bilelor am pus cîte un strat de perlon; probabil îi scade puțin debitul, dar filtrarea este mai eficientă. Are si reglaj de debit, iar consumul este de doar 11w.  Eu unul, îl recomand...

My advice is free and worth every penny.

3

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Si eu am acest model si sunt multumit.
Pentru ce acvariu vrei sa-l folosesti?

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Vreau sa il folosesc ptr un acvariu de 90 de litri in care am un filtru incorporat. Acvariul e facut de mine si as vrea ceva mai simplu ptr ca in el am doar ancistrusi si endleri si urmeaza sa plec in voiaj si nu as mai vrea sa ii stresez pe ai mei cu spalarea filtrului ptr ca ancistrusii imi fac mizerie multa. Gabry3ll ce pesti sunt aia adik ce ancistrusi sunt?? Multumesc ptr replay domnilor!!

5

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Este bun pentru acvariul tau, dar de ce spui ca ancistrusii tai fac multa mizerie? Nu cumva este de fapt mizeria neaspirata din substrat, pe care ei nu fac decat sa o deranjeze?

6

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Ancistruși albino normali

My advice is free and worth every penny.

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Am si eu albino astia ai tai pareau L144 d-aia te-am intrebat. Legat de mizeria neaspirata la ancistrusii astia ar trebui sa aspir toata ziua ptr ca rod orice si am mult lemn in acvariu si mai nou am si pui multi care fac mizerie. Am creat un sistem care sa duca mizeria de pe fund direct in filtru adik am directionat in asa fel incat sa creez un curent care sa 'mature' substratul. Merci inca odata ptr reply!!

8

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

L144 au ochii negrii, ai mei au ochii rosii...
:sok

My advice is free and worth every penny.

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Da stiu ca au ochii negri doar ca nu vazusem bine in poza de la avatarul tau. Ca tot veni vorba unde gasim si noi l144 sau calico??

10

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

L144, a adus un prieten de-al meu din Ungaria, în doua rînduri. Prima oară, nu au trăit, probabil că nu s-au adaptat; cei din a doua serie, s-au împuținat si ei dar, acum, s-au stabilizat. Momentan sînt încă mici, deci mai așteptăm ptr reproducere...  :smoke
Despre Calico (și sper sa nu mă înșel), sînt și ancistruși si pleco. Ancistrușii Calico sînt rosii cu negru, arată superb. Tot din Ungaria sînt aduși și deja prietenul meu e "unchi'', cred că are 2-3 serii de pui... Arată cam așa;

My advice is free and worth every penny.

11

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Ce va plac voua asa mult albino astia... in loc sa le puteti admira coloritul natural, preferati o culoare ca de margarina/cauciuc neutral

12

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

BigBrotherG, posteaza 2-3 poze cu acvariul tau.  smile

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Salutare nenea Ancistrus nu ne-am mai scris de mult sa zic asa ca am cam fost plecat in voiaj. E pur si simplu o chestie de gust cu albino sau de varietate. De la ancistrus cirhosus am o pereche simpla care imi depune si intre timp mi-am mai achizitionat un acvariu de 270 de litri in care mi-am mutat albinosii 2 masculi si 2 femele din care una voalata. in acvariul vechi am un mascul de L182 183 nu stiu sigur, un masul si o femela ambii voalati si o perechea simpla de care va spuneam mai sus. Acvariile nu arata spectaculos sa zic asa o sa fac vreo cateva poze si o sa le pun sa le vedeti. Acvariile le-am facut doar pentru ancistrusi cu multe lemne si ascunzatori. Ascunzatorile sunt facute de mine din nuci de cocos bambus si ceramica(vaze taiate in doua). Pana acum mi-au depus numai in ceramicelea astea de nuci nici nu se ating.

14

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Va salut
Am o problema cu o pompa Jbl e901, am cumparat-o de noua, am instalat-o si constat cu stupoare ca unde este OUT intra apa in ea si unde este IN iese apa din pompa, este normal sa fie asa ?? Rog mult un raspuns de la cine mai are acest model de pompa, multumesc anticipat.

15

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Poate te lamureste asta: http://www.youtube.com/watch?v=C5TIxZgFy7Y

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Am un jbl e900, cumpărat SH, pe care îl folosesc de un an fără probleme.

17

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Imi cer scuze ca ma bag si eu ... acelasi filtru ar face fata la un acvariu plantat de 250L? ... stiu ca producatorul il recomanda pentru acvarii de 80-300 l dar mi se pare parca mai importanta parerea unei persoane care il foloseste deja la un asemenea acvariu.

Multumesc!  :sok

Where My Shrimps At?

18

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

am si eu un asemenea filtru si pot spune numai lucruri bune
la 250 plantat daca nu este populat cu multi pesti face fata, dar ar fi bine ca macar intr-un sertar sa bagi matrix

19

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

Salutare si eu detin un filtru jbl e901 si sunt foarte multumit de el eu il folosesc la un acvariu de 160 l dar stiu pe cineva care il foloseste la unu de 250 l si este multumit ..acum parerile sunt contradictorii, decizia ramane a ta smile

20

Re: Filtru extern JBL CristalProfi e901 GL

aprox 10 pesti de dimensiuni mai mari gen gourami, scalari sau in jur de 30 neoni si dupa o mai lunga acumulare de experienta si materiale as dori sa ma opresc la 3 perechi discusi  :s)

Where My Shrimps At?