1

Subiect: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

La un acvariu de 180 litri plantat detin un filtru intern Aquaball 2212 si unul extern JBL e901 care are debitul scazut deaorece are pe retur un reactor extern CO2 si un filtru UV. Aici intervine idea mea mai veche de a inlocui filtrul intern, odata din dorinta de a elimina din aparatura existenta in acvariu ( o idee mai veche) si de a plasa de exemplu filtrul UV pe al doilea filtru extern pentru a mai putea creste debitul. Intrebare: in ce masura ar putea fi afectata filtrarea mecanica? deoarece ma cam enerveaza orice particula in masa apei.

2

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Cum sunt legate? Amandoua necesita un debit scazut pentru a procesa apa. Daca nu sunt deja pe bypass incearca si varianta asta de montaj.

Vei folosi ceva T-uri, anume patru dar returul va continua sa mearga si poti descoperi un debit care nu era posibil inainte.

Asta ca idee.

3

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Pe returul celui extern, primul este reactorul CO2 (facut din filtru de apa umplut cu bioballs) dupa care urmeaza filtrul UV. Cel putin in cazul filtrului UV stiu ca are nevoie pentru a-si face treaba.
Debitul la iesire pe retur este destul de scazut, abia daca mai valureste un pic apa cu toate ca este directionat "la maxim" daca pot spune asa, respectiv circulatia apei in acvariu a scazut ... abia daca se mai misca vreun firicel de blyxa, singurul curent mai este facut de cel intern care se afla in celalat capat al acvariului.
In legatura cu T-urile nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa spui  big_smile

4

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Eu iti recomand sa pastrezi prefiltrarea la externe si sa le adaugi cate un burete pe sorb ;-)

Multi vad, putini cunosc !

5

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Vezi in poza instalatia pentru un UV prin bypass: http://www.aquariumconnection.com/twg/pondsol/pondsolimages/uv_remove.gif

6

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Multumesc danielt, asta ar fi o metoda pentru recastigarea din debitul pierdut ... dar ma gandesc eu daca as inlocui filtrul intern cu unul extern (acest fiind al doilea pe langa JBL) nu as castiga in primul rand o filtrare biologica mai buna prin adaugarea cel putin 6-8 litri de material filtrant, pe urma as putea monta ori ractorul ori UV-ul pe al doilea filtru avand si debit si circulatie mai buna in acvariu?  mai ramanad doar partea cu filtrarea mecanica asa cum spunea si sTTTk cu burete pe tur ... nu stiu, ce zici?

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Si la mine debitul este scazut tot din cauza la reactorul extern si lampa UV montate pe retur, mai aveam si perlon, debit 360 l/h ( tetratec ex 700). Apoi am bagat si eu inca un filtru intern in care am pus numai perlon si am scos perlonul din filtrul extern (in felul asta umblu si mai rar la el).In reactorul extern nu am mai pus nimic (inainte aveam un burete de eheim aquaball) apa si co2 intra prin teava din mijloc si dizolva bine pana la 2-3 bps si fara el.
Ma gandesc si eu sa mai iau inca un filtru extern si as face in felul urmator : filtrul actual l-as lasa cu lampa UV si reactorul extern ( puse pe retur lampa prima si reactorul al doilea) in acest filtru nu as pune perlon ca sa umblu mai rar la el. Al doilea filtru as pune un sertar cu perlon si restul bureti, bioballs, inele ceramice si pe asta il spal mai des. Chiar daca debitul va fi totusi unul mai scazut filtarea atat mecanica cat si biologica vor face fata cu brio pana la urma sunt doua filtre externe la 180 litri in cazul tau (160 in cazul meu ). Spor la treaba  :fok

8

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Eu intentionez ca odata cu inlocuirea filtrului intern cu cel extern sa modific un pic si configuratia plantelor in acvariu aparand un spatiu pana atunci ocupat de filtrul intern ... si ma gandesc daca nu o sa fiu cumva multumit in totalitate de filtrarea mecanica si sa imi vina sa bag iar pe cel intern? iar sa umblu la plante etc. asta ma tine pe loc si inca nu am cumparat al doilea filtru extern.

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Pai este bine sa te interesezi inainte sa cumperi, stiu ca nu ai cumparat dar nu cred ca trebuie sa-ti faci griji fata de filtrare totusi vor fi doua filtre externe, pe cel intern in tii de rezerva.

10

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

O varianta mai ieftina ar fi sa vinzi filtrul intern, eventual mai pui ceva bani, si iti cumperi o pompa de recirculare a apei (nu puternica) pe care vei monta lampa UV si reactorul de CO2. Pentru filtrarea mecanica urmeaza sfatul lui sTTTk.

11

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Oricum pe cel intern o sa-l pastrez de rezerva.
Sa vedem daca aflam si parerile celor care au acvarii plantate si folosesc doar filtru extern, cum stau cu filtrarea mecanica.

12

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Ancistrus A scris:

O varianta mai ieftina ar fi sa vinzi filtrul intern, eventual mai pui ceva bani, si iti cumperi o pompa de recirculare a apei (nu puternica) pe care vei monta lampa UV si reactorul de CO2. Pentru filtrarea mecanica urmeaza sfatul lui sTTTk.

Nu este rea nici ideea ta, doar ca ma gandeam ca as aduce un plus de filtrare biologica prin al doilea filtru extern. Tu ce filtrare folosesti?

13

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Eu folosesc un JBL e900 cu burete pe tur, la un acvariu de 126 litri.

14

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Ancistrus A scris:

Eu folosesc un JBL e900 cu burete pe tur, la un acvariu de 126 litri.

Buretele este pur si simplu bagat in teava turului, sau cum?

15 Editat de danielt (2012-08-29 13:13)

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Eu nu inteleg de ce sa pun un burete pe sorb. Nu de asta am canistra? Ca sa traga resturile din acvariu?

@Technics

Eu am plantate cu filtre externe exclusiv. In afara de un nano restul sunt pe diferite canistre mai mici sau mai mari smile

Singura problema e absenta de curent de apa in acvariu din cauza debitului redus.

Parerea mea e ca JBL-ul ala si-ar face treaba daca-ti montezi chestiile extra prin sistemul bypass si bagi un Y ca sa imparti iesirea in doua astfel facand un curent  mai bine distribuit. Acum depinde si cum ai plantele aranjate.

16

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Pentru filtrul nou ar mai fi varianta sa ai atasezi pe retur 1 canistra(filtru apa britta) si sa folosesti asa : jbl-ul plin cu bureti si filtrul de apa britta cu medii bio(la o canistra mare incap 10 litrii mediu biologic), si crede-ma pe cuvant ca nu iti scade debitul aproape deloc ;-)

Multi vad, putini cunosc !

17 Editat de Technics (2012-08-29 17:46)

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Daca pana la urma ajung la varianta cu 2 filtre externe incep sa ma gandesc cum sa pozitionez cat mai eficient si de ce nu si estetic IN si OUT.

Mai sus sunt 2 variante, va rog sa-mi spuneti parerea voastra.
Pozele sunt copiate de pe un site in care s-a mai incercat discutarea acestui aspect, daca autorul doreste se pot sterge de catre un moderator.

18

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Technics A scris:

Buretele este pur si simplu bagat in teava turului, sau cum?

   Buretele este de fapt o rezerva de Aquael Fan2, pe care l-am tras peste teava de tur ca un ciorap smile

danielt A scris:

Eu nu inteleg de ce sa pun un burete pe sorb. Nu de asta am canistra? Ca sa traga resturile din acvariu?

   Eu fac treaba asta pentru ca apa care intra in filtru sa fie curatata de materiile in suspensia, in felul aceasta in mare parte canistra functioneaza ca filtrare biologica (burete albastru+Siporax). Cand schimb apa mai spal si buretele de pe tur, in felul asta un filtru extern il cureti foarte rar... chiar si mai rar de un an wink
   Fiecare are dreptul sa-si aleaga varianta care i se pare cea mai practica... dupa multi ani de practica big_smile

19 Editat de MariusMinu (2012-08-30 12:12)

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Ancistrus A scris:

Eu folosesc un JBL e900 cu burete pe tur, la un acvariu de 126 litri.

Este foarte buna ideea,  :fok cred ca o sa pun si eu, in felul asta scap si de grija puilor de creveti trasi in filtru.

Technics A scris:

Daca pana la urma ajung la varianta cu 2 filtre externe incep sa ma gandesc cum sa pozitionez cat mai eficient si de ce nu si estetic IN si OUT.
Mai sus sunt 2 variante, va rog sa-mi spuneti parerea voastra.

Mie nu imi place nici una dintre cele doua variante, eu prefer sa am un curent moderat si sa am pe aceasi parte atat turul cat si returul. Cam la asta ma gandesc, doar unul din filtre sa aiba spaybar, turul la ambele filtre sa fie un pic deviat spre sticla din fata, in felul asta apa capata o miscare circulara si in acelasi timp plantele din zona de mijloc nu sunt afectate de curent. In zona returului se formeaza un curent de suctiune care aspira bine resturile din apa, nu este neaparat nevoie ca returul sa fie plasat exact pe directia curentului principal, ma rog asta e conceptia mea, tu faci cum vrei, vezi ce mai spun si colegii.

Re: Inlocuire filtru intern cu filtru extern

Nu am putut sa pun atasamentul la editare.