1 Editat de GuLL1v3R (2012-08-21 12:20)

Subiect: Acvariu meu - ma bate si un gand

ma numesc adrian, sunt din bucuresti, am 24 ani....detin un acvariu de cateva luni unul de 60 L cu vivipari.

Pesti: 1 scalar, 1 betta femela, 1 cory, 1 melc pomace, 2 zebre, 2 xipho si cativa guppy.

Acvariu a venit cu urmatoarele , incalzitor, termometru, filtru Aquael 2 plus, neon 15w daca nu ma insel acum.

In momentul de fata acariu are substrat + nisip dar ma gandesc sa imi cumpar niste nisip inchis negru poate si maro (dar imi place mai mult negru) fara a pune acel substrat ce ma sfatuiti ? cum sa procedez? ...pt aceasta capacitatea cam ce cantitatea de nisip am nevoie? ce imi recomandati in materie de nisip? ce plante credeti ca mi'ar prinde extrem de bine in idea mea...

Ape limpezi tuturor

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Cu plantele nu te post ajuta - poate alti colegi care stiu mai bine -
dar - vezi ca scalarul are nevoie de spatiu mai mari, cory este peste de banc- minim 6, lafel si zebrele - eu zic sa te hotarasti la ce vrei sa pastrezi ca in formula asta o sa ai probleme.
Speri sa o iei ca un sfat si nimic alceva -
Ape limpezi

Scopul scuza mijloacele! Oare?

3

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Stiam de scalar ca necesita un dpatiu mai mare, dar lam salvat de la chin pt o perioada o sa il dau cuiva care va avea nevoie, de corry nu stiam dar ms ca mi-ai zis. Astept si pareri despre ce ma bate gandul ce nisip imi recomandati dar ceva nu prea scump smile ( nu ma criticati acum ca vreau acvariu frumos si degeaba)

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

:sok

Scopul scuza mijloacele! Oare?

5

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Recomandari: -doresc ca pana saptamana viitoare sa imi procur cam tot ce am nevoie pt un nou setup in acvariu - 10 kg nisip (negru sau maro)
- o buturuga vita de vie
- pietre decorative
- plante
- background negru sau albastru

Acum spuneti-mi voi ca sa iau in calcul..... presupun ca acvariu trb ciclat din nou? sau daca folosesc apa din acvariu si filtru cu impuritati pot pune pesti imediat dupa amenajare?

Ce imi recomandati voi background negru cu pietris maro sau background albastru cu pietris negru ? care arata mai realist??

Acum ma gandesc si la lumina trb sa mai adaug un neon sau este suficient cel pe care il am NARVA aquarium basic 15W ?

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

In primul rand bine ai venit!

GuLL1v3R A scris:

Acum spuneti-mi voi ca sa iau in calcul..... presupun ca acvariu trb ciclat din nou? sau daca folosesc apa din acvariu si filtru cu impuritati pot pune pesti imediat dupa amenajare?

   In general se "cicleaza" (colonizeaza cu bacterii) materialul filtrant, nu apa! Deci daca pastrezi materialul filtrant (sa presupunem ca este corespunzator si suficient) vechi, nespalat, si tratezi apa noua pentru eliminarea clorului, poti adauga pestii imediat.

GuLL1v3R A scris:

Ce imi recomandati voi background negru cu pietris maro sau background albastru cu pietris negru ? care arata mai realist??

   Chestia asta tine de gustul fiecaruia, dar fundalul albastru in general il folosesc crescatorii de pesti!

7

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Am tot citit si rascitit...uni spun ca poti avea plante frumoase si daca nu ai acel fertilizant de sub pietris ...este adevarat?

8

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Foarte adevarat !

9

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Iti doresc si eu bun venit si pe aceste meleaguri, vezi tu, cam tot peste aceeasi oameni dai.  lol

Este foarte adevarat ce ai auzit, 90 % dintre plante isi iau hrana (nutrientii ) din masa apei, nu din subtrat. Singura exceptie care imi vine in minte acum este echinodorus.

Spor la munca si asteptam sa vedem si ceva rezultate.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Multumesc de sfat, ma interedeaza si o lumina mai puternica, am vazut ca neoanele de firma au niste pretul destul de mari, poate nu asta ar fi o prob, dar ma gandesc ca pot exista si cva cu aceasi capacitate mai ieftin...uneori noi platim brandul nu calitatea dar in fine ce imi recomandati?

11

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Giesseman.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12 Editat de GuLL1v3R (2012-09-01 15:50)

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Am gasit niste pietre am ajuns acasa, le'am spalat un pic si am vrut sa fac testul cu otet...am pus otet nu se vedea nimic sfariala, cand am pus urechia aproape de tot...se auzea un pic sfarituri, asta denota calcar?

13

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

poze

14

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Incearca cu detartrant si trebuie sa-ti dai seama si vizual daca "sfaraie"

15

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

numai este valabil sa incerce si cu detratant,daca sfaraie la ureche sunt cu siguranta calcaroase si nu au ce cauta in acvariu
p.s.asa pietre am avut si eu si a trebuit sa le scot cand am constat ca de fapt sunt calcaroase

16

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Am renuntat la acele pietre nu am dorit sa ma risc, asa ca noul setup al acvariului nisip maro cumparat din hornbach, montat pe spate autocolant albastru.. Am plantat cate cva dar specific ca nu am decat pietris fara fertilizant, si observ ca nu prea sunt vioaie pl acum ma gandesc la 2 variante sa fie lipsa de fertilizant ( dar sunt in dubi aici pt ca am vazut plante foarte frumoase doar in nisip bagate fara co si fara fertilizanti...) dar ma gandesc si la lumina slaba 15 w pt un acvariu de 60 ... O sa adaug si cateva poze dar can ajung acasa. 

Ps: am si o planta care isi pierde usor usor cate o frunza. 

Voi ce parere aveti?

17

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Intampina o problema, mi-au murit 3 zebre in fiecare zi cate 1.... acum am bolnav un betta care este jumate "putrezit" jumate intreg lam scos si lam pus intr-un acvariu separat cu putina sare... pana ajung sa cumpar ceva de la magazin

Ma gandesc ca am ceva bacteri in acvariu... ce este recomandat sa fac mai departe ca ceilalti pestisori sa nu sufere?

18

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

Pentru tratamentul Betta-ului poți încerca următoarele:
- îl pui într-un acvariu separat (după cum ai făcut) dar ai grijă să aibă și încălzitor
- poti pune tetraciclină pisată în apa. Eu am pus 1/8 dintr-o pastilă în 6 l de apă.
Peștele meu s-a vindecat și a trăit bine mersi înca vreo 6 luni  după care a murit dar din alte motive  sad

19

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

iar pentru acvariu mare ce sa fac cum sa il curat sa numai existe microbi bacteri in el ???

20

Re: Acvariu meu - ma bate si un gand

GuLL1v3R A scris:

iar pentru acvariu mare ce sa fac cum sa il curat sa numai existe microbi bacteri in el ???

   Sunt mai multe sanse sa fie amoniac sau nitriti in apa decat alte "oratanii" wink Deci teste de apa!