1 Editat de cristy21steaua (2010-01-06 22:43)

Subiect: Acvariu nou

Salutare.
Am de gand sa incep un nou proiect. Acvariu 100X40X40, 160 L. Nu sunt incepator dar nici nu am foarte mare experienta in ale acvarisitcii smile
Am multe nelamuriri pe care sper sa le rezolvam impreuna.
M-am gandit la urmatoarele:
- Filtru extern: JBL Cristal Profi e900
- Incalzitor:  Aquael Comfort Zone 200W
- Substar  ...?  (ce imi recomandati?)
- Iluminare:  3 tuburi T8 30W
Plante   ...??
Pesti: 15 Tetrazona, 15 Neoni, 3-4 "Rechini"...

Ce ziceti?
Astept sfaturi/pareri

2 Editat de fabyan (2010-01-06 23:28)

Re: Acvariu nou

Sal
La partea de substrat iti recomand sa bagi ceva fertilizant pentru plante si granulatia pietrisului ar fi ideal intre 2-5 mm
Plantele  ar fi bine sa cumperi ceva cu frunza tare gen anubias sau echinodorus
la partea de pesti spui ceva acolo de rechini cred ca de pangasius e vorba eu nu ii recomand poate renunti la ei, cresc destul de repede si sunt foarte agitati si speriosi in acvariu si fac plantele praf
Sper sa iti fi fost de folos bafta la amenajat.

Re: Acvariu nou

"rechin"-- mai exact Balantiocheilos melanopterus

4

Re: Acvariu nou

E cam mic acvariul pentru silver shark.
Daca vrei plantat si eu zic sa iei substrat fertilizant (eu folosesc jbl aquabasis si sunt multumit) peste care sa pui pietris de quart granulatie 2-3 mm sau jbl manado.

5

Re: Acvariu nou

Parerea mea:
La punctele de hardware este ok , chiar foarte bine ce ti-ai propus.
Substrat asa cum iti recomandau si colegii de mai sus, granulatie mica si substrat fertil.
Plante ramane la aprecierea ta pentru ca probabil deja ti-ai format o idee despre cum vrei sa arate
decorul , poate ar fi bine sa iei in considerere si o cioata, mopan, ceva pietre.
Pesti ok hmm pana la un punct ,  sfatul meu este  fara "rechini" ca nu vei mai avea nici o planta intreaga si nici liniste in acvariu . Tine cont ca este bine sa iei si ceva cory si/sau ancistrus.

bafta!

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo